Seksin osto täytyy ehdttomasti kieltää! Kyse on RÄIKEÄSTÄ ihmisoikeusloukkauksesta! Yhteiskunnassamme ei saa alkaa esineellistämään toista ihmistä niinkuin kysennä olisi jokin iso kävelevä lihapala. Seksinosto kuvaa kaikista räikeimmin suomalaista sovinismia ja sitä, kuinka itsenäisestä ja vapaasta ihmisestä ollaan tehty joku panokone, joka käy 50€ tunti. Sellainen ei toivon mukaan ole kuva, jonka haluamme lapsillemme välittää seksistä, naisen asemasta, ja ihmisarovosta yleensä! Mielestämme meidän täytyy seurata ruotsin esimerkkiä, ja kieltää seksinostaminen. Vain siten voimme TODELLA tehdä suomesta tasa-arvoisen maan. Se ei kuitenkaan onnistu ilman uhrauksia!
Seksin osto laittomaksi!
Super-Tiina!
20809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mitähän kumman uhrauksia seksin oston kieltämiseen liittyy. Minulle ainakin on ihan se ja sama, vaikka seksi kiellettäisiin koko universumista kokonaan.
Seksin oston kieltäminen mutta sen myynnin salliminen on rikokseen yllyttämistä, miten laki voisi syyllistyä itsessään rikokseen yllyttämiseen muuten kuin että feministit pääsevät tekemään sellaisen lain...
perkele...
Mikä tarkalleen ottaen tekee mielestäsi prostituutiosta loukkauksen ihmisoikeuksia vastaan? Onko se seksi itsessään, joka loukkaa vai se, että joku voi ottaa maksun siitä? Miksi maksun ottaminen vastaan jostain asiasta rikkoo ottajan ihmisoikeuksia? Entäpä jos maksu onkin epäsuora, esim. vuokran maksu asunnosta tai vastaavaa?
Puhut esineellistämisestä. Miten prostituutio esineellistää? Mietitkö sinä aina ihmisten ammattia kun olet näiden kanssa tekemisissä? Onko naapurisi sinulle vain neiti kampaaja ja paras kaverisi rouva kiinteistönvälittäjä? Niin kuin lasten korttipelissä.
"Seksinosto kuvaa kaikista räikeimmin suomalaista sovinismia ja sitä, kuinka itsenäisestä ja vapaasta ihmisestä ollaan tehty joku panokone, joka käy 50€ tunti." Entäpä, jos tämä itsenäinen ja vapaa ihminen on tehnyt itse itsestään palveluammattilaisen, joka tienaa rahaa itselleen sopivalla tavalla? Onko prostituutio silloin mielestäsi oikein?
"Vain siten voimme TODELLA tehdä suomesta tasa-arvoisen maan." Tästäkö se nyt sitten on kiinni se tasa-arvo? Prostituutio kun kielletään niin ollaan vihdoin maalissa, niinkö? Kuulostaa aika omituiselta, kun vuosia on asiasta vouhotettu. Loppujen lopuksi se onkin näin pienestä kiinni!
Prostituutio on maailman vanhimpia ammatteja, eikä sitä millään lailla noin vain hävitetä, se häipyy ehkä näkyvistä, mutta kulissien takana sutenöörit savat entistä lujemman otteen tytöistä.
Eikä meidän muutenkaan tarvitse aina matkia kaikkea ruåtsalaisilta, ne on aina sellaisia hössöttäjiä kaiken kanssa, sosiaalidemokraattisen kansankodin pullamössötätejä. Katsotaan nyt ensin miten homma lopultakin toimii länsinaapurissa, ja harkitaan asiaa siten rauhassa. Siihen asti, annetaan poikien pitää hauskaa :)
jos olen ymmärtänyt oikein, niin parittaminen on Suomessa kieletty (joku kolmas osapuoli myy seksiä jollakin toisella jollekkin toiselle)
seksin myyminen on Suomessa sallittua. eikö silloin jos joku haluaa myydä itseänsä niin eikös hän silloin itse esineelistä itsensä?
"kuinka itsenäisestä ja vapaasta ihmisestä ollaan tehty joku panokone"
kuka/mikä on tehnyt?
eli näin pikaisesti mietittynä seksin myyminen Suomessa on jokaisen yksilön oma päätös. jos ei ole niin sitten se on rikollista nykyisen lainsäädännön mukaan ja siitä rangaistaan
jos seksin ostaminen tehdään laittomaksi, niin sitten seksin myyminenkin pitäisi tehdä laittomaksi.
mitä naisenasemaan tulee,niin mitäs teet jos kyseinen nainen haluaa vapaa-ehtoisesti myydä itseään?
samaa mieltä.
Samoin saisivat kieltää lailla myös seksin myynnin.
Kukaan itseään kunnioittava prostituoitu ei suostu 50 eerolla hommiin varttituntia pidemmäksi aikaa.
Määrittelysi tasa-arvon edellytyksistä ei ole feminististen periaatteiden mukainen. Feministinen tasa-arvo toteutuu vasta sitten, kun kaikki suomalaisten heteromiesten harjoittama seksi on kriminalisoitu. Jo yrityksen pitää olla rangaistava.
Kukaan itseään kunnioittava IHMINEN ei ylipäätänsä suostuisi myymään omaa ruumistaan, ellei hän olisi siis jo lapsesta saakka saanut kuulla, että se on esine, jota miehen haluavat. Sellaiset jotka itseään myyvät tarvitsevat pikaista psyykkistä apua, aivan kuin seksin ostajat! Ja tiedän tyttöjä, jotka myyvät itseään alle 50? tunti! Sellaistakin on olemassa, ja siihen suhtaudutaan kevytkenkäisesti ja suvaitsevaisesti sinunkaltaistesi Junttien takia!
Näkemyksesi asiasta on kovin kapea-alainen. Kysehän on PALVELUN myymisestä eikä mistään ihmiskaupasta. Miksi ei esim. vammainen nainen saisi ostaa läheisyys- ja seksipalvelua mieheltä. Katso http://www.it-lehti.fi/4_2001s77.html
Zed
täyttä POTASKAA.
Miten loistavan erinomaisesti osaatkin perustella sanomasi! Argumentaatiosi on ylivertaista! Väittelytaitosi valaisee auringon tavoin ja ajatustesi Tonava virtaa vuolaana!
"Kysehän on PALVELUN myymisestä"
Kovasti puolustat "persepalvelun" myyntiä.
Prostituutio on naisen alentamista. Siinä nainen joutuu luopumaan ihmisyydestään kuolaavien urosten pussien tyhjentelyä varten.
Täällä Suomessa suuri osa huorista on ulkomaisia naisia, joista osa on houkuteltu seksiorjiksi valheellisen informaation avulla. Osa idän ihmeistä on lähtenyt vapaaehtoisesti länteen parempien ansioiden toivossa.
Missään olosuhteissa EN VOI hyväksyä prostituutiota.
On niitä suomalaisiakin naisia, jotka kulkevat tortut levällään hirveessä jurrissa ja seuraavana aamuna ei edes muisteta kenen kanssa on oltu punkassa. Onko sekin naisen alentamista?
haluamallaan tavalla ja kantaa siitä myöskin seuraukset.
Joku paleltuu lumihankeen kuoliaaksi, joku nousee veneessä kuselle ja...
Onhan niitä erilaisia känniläisten loppuja tai muuten ikäviä seuraamuksia.
Nyt vain on puhe vähän eri asiasta.
Miksi ei esim. vammainen nainen saisi ostaa läheisyys- ja seksipalvelua mieheltä. Katso http://www.it-lehti.fi/4_2001s77.html
... totuus, että kaikki maailman ongelmat ovat miesten syytä.
Super-Tiinan uusi super-feministinen totuus on, että kaikki maailman ongelmat ovat minun syytäni!
Kiitos kunniasta!
ilmeisesti ihmisten erilaisuus ja elämänarvot on vieläkin monelle vaikea pala purtavaksi.
Ihmettelen vain miksei tavallisten ihmisten "säädytöntä" toimintaa moralisoida. Sillä nyt luulisi olevan paljon laajempi vaikutus ihmisten hyvinvointiin.
Vammaisten kohdalla olisi kuitenkin hyvä miettiä lisäksi miten yksinäisyyttä ehkäistäisiin. Elämä kun on muutakin kuin seksiä.
neuvostoliitossa ilotyttötoiminta oli joka päiväistä!200 miljoonainen kansa vastaan muutama suomalainen feministi,kumpikohan on oikeassa?
Tiina? HAHAHA! Tekstistäsi näkee, että olet provosoiva MIES! Nainen ei kirjoita noin suorasukaista tekstiä käyttäen miehille tyypillisiä sanoja, sanontoja ja lauserakenteita.
Se on se naistenmies. Yhtä aitoa miestenkamaa.