Humppilassa liian alhainen nopeusrajoitus turrutti kuskin uneen ja auto "ajatutui tuntemattomasta syystä" vastaantulijaa päin. Moneskohan kerta tänä vuonna ?
Mut ei se mitään, lasketaan taas nopeusrajoituksia, kun onnettomuudet lisääntyy, hurraa !
Mut ei se mitään, lasketaan taas nopeusrajoituksia, kun onnettomuudet lisääntyy, hurraa !
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siinähän tyypillinen tämän palstan laatuautoilija päätti näyttää nysvääjille ja lähti tyylikkääseen, tiukkaan ja vauhdikkaaseen ohitukseen mutta ei huomannut että sen 'viimeisen' vastaantulijan perässä olikin kärry.
Oli vähän liian kiire, nyt ei enää ole.
niille "kiireisille" ohittajille aika usein käy.
Sääli syyttömiä ja heidän omaisiaan.
Nopeusrajoitusta on turha syyttää, vielä. Ei ole tutkittu, oliko esimerkiksi väistämisvelvollisuudella, turvavyön käyttöpakolla, verovelvollisuudella, asevelvollisuudella tai risteyksien valo-ohjauksella osallisuutta tapahtumaan.
Jos asia olisi noin, tulisi nopeusrajoituksien noston sijasta ensin raakata liikenteestä narkolepsiaan taipuvaiset kuskit pois.
Eipäs naziteta. Opin tuolta yhdestä ketjusta että tiet on tarkoitettu myös sairaille vanhuksille ja mielenvikaisille! Ei saa syrjiä. Elämän halu menee.
rajoituksia ei meidän perheessä noudatetakkaan. Semmoset puolitoista miljoonaa on tullu ajeltua, enkä ole kertaakaan nukahtanut rattiin. Enkä noudata rajoituksia vaan ajan kulloinkin sopivaksi katsomaani tilannenopeutta, välillä 0---250 km/h.
Ja kukkahatut hiljaa.
http://www.liikenneturva.fi/fi/turvatieto/saantopakki/ajonopeusI.php
Tässä muutama lainaus eri nettisaiteilta, liittyen nopeusrajoituksiin ja niitten nostamisiin. Tosin tässä mainitaan vain moottoritiet:
http://www.tekniikanmaailma.fi/keskustelu/?mode=viewtopic&fid=5&tid=2221&page=1
Tanskan malli liikenneturvallisuudessa
Nopeusrajoitusten nostaminen 110 -> 130 alensi liikennekuoileisuutta tämän uutisen mukaan yhdessä vuodessa 25 %
http://www.auto-motor-sport.de/d/82010
http://www.berlingske.dk/indland/artikel:aid=531250
Liikennekuolemien määrä Tanskassa laski hetkessä alimmalle tasolle 50 vuoteen."
"National Motorists Association:in (http://www.motorists.org/) tutkimusten mukaan liikenneturvallisuuden parantuminen on hyvin kyseenalaista. Montanan osavaltiossa kuolemaan johtaneet onnettomuudet vähenivät sen jälkeen, kun moottoriteiltä poistettiin nopeusrajoitukset päiväsaikaan. Vuosien 1995 ja 1999 välillä nopeutta ei rajoitettu muuten, kuin siten, että jokaisen kuljettajan tuli ajaa "järkevästi ja varovaisuutta noudattaen". Vuonna 1999 mitattiin pienin määrä kuolleita kyseisillä moottoriteillä"