Sanotaan että kristinusko on rauhan uskonto. Onko kristinusko ansainnut tämän nimityksen jostain, vai mistä tämä on peräisin?
Mistä nimitys
Heiluri *.*
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jeesuksen nimeen on tapettu satoja miljoonia täysin viattomia ihmisiä. Tästä jokainen voi päätellä että kristinusko on kaikkea muuta kuin rauhanuskonto.
Se nimi on keksitty harhauttamaan. Oikeastaa niiden piti kirjoittaa ristinusko (uhkaajan usko) koska risti on murha-aseen tunnus, miekan ja sen ristin jolla Jeesuskin murhattiin sekä Paavali ja varmaan muitakin peeveleitä.
Eli murha-aseen usko satojen miljoonien ihmisten murhaaja ja murhauttaja.
Se, että kristinuskon nimissä on tapettu miljoonittain ihmisiä ja hävitetty kokonaisia kulttuureita, ei liity asiaan. Elävässä uskossa oleva kristitty ei tartu aseeseen. Nyt tietysti joku kysyy että ketkä niitä elävässä uskossa olevia oikein ovat. No, itseni tiedän ja muutama muu voi olla. Kristinusko on rauhan uskonto.