eläin vs. ihminen

uskomatonta sontaa

4

518

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskimpa täällä vain kävellään ohi jos ruumis lojuu torilla. Ja linnuilla on kyky tuntea kipua, jos et sitä ole ajatellut ja jos ihminen kykenee siihen avuksi niin eikös se mene juuri niinkuin kuuluukin..

    • Linkolan linjoilla

      Koko pelastuspalvelu on Suomessa paisunut järjettömiin mittoihin. Helikoptereilla haetaan eksyneitä tunareita tai tyhmyyttään haaksirikkoutuneita ties mistä lävestä ja kumotaan Darwinin valintaa... Polttoaineen ja työvoiman tuhlausta.

      Lausunpa yleistyksen: yksilön henki, onnellisuus tai kärsimys on vähämerkityksellinen, lajin olemassaolo suurimerkityksellinen. Kokonaisuus käy kaiken edellä. On suojeltava kokonaisia ekosysteemejä, ei yksittäisiä lajeja, eikä varsinkaan yksilöitä.

      • Mä en ole koskaan oikein ymmärtänyt tätä, rumasta sanottuna, "ekofasismiaatetta".
        Mikä tekee tietoisuudentasolla elottomasta luonnosta niin arvokkaan.
        Tokihan luonnon ja lajien monimuotoisuus on "hieno" ja suojelun arvoinen asia, mutta kyse on vain kuten jo mainitsin tietoisuuden tasolla elottomasta maailmasta, eikö yhtä hyvin voitaisi suojella vaikka kivilajeja?

        Jos tyhjässä metsässä kaatuu puu ei siitä kuulu ääntä.

        Ja jos nämä vähättelemäsi yksilöt, kokijat, ihminen mukaanlukien, lakkaavat olemasta, niin mielestäni elämällä ei ole enää mitään mieltä, tai väliä!


    • luonnonsuojelun

      tason paljastaa uutisessa tämä; "jos jänis on yksin pihalla niin luullaan että sillä on joku hätä". Tuosta tiedon ja tiedostamisen tasosta lähteen koko suomalainen luonnon- ja eläintensuojelu. Samaa tasoa osoittavat mölinät ketjukarhukokeista ja suden metsästyksestä. Suomalaisten kohdalla voidaan jo huoleti sanoa, että eräät eivät enää täytä niitä kriteerejä, joiden perusteella voisimme sanoa heitä elinkelpoisiksi. Etenkin kaikki vihreän puolueen jäsenkirjan omaavat, green peacelle rahojaan lahjoittaneet ja luontoliittolaiset kuuluvat siihen kastiin, joiden pitäisi ymmärtää ottaa linkolalaisuus tosissaan ja lopettaa yhteiskunnan rasittaminen olemassaolollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      132
      2744
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      26
      2724
    3. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      157
      1472
    4. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      205
      1445
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      310
      1361
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1311
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      55
      1133
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1098
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1019
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      68
      988
    Aihe