Metsäekologian opiskelijat HUOMIO!

Elena

Heippa!
Jos metsäekologian opiskelijat näin kesähelteillä(tai miksei myöhemminkin) luette tätä, niin voisitteko auttaa minua päätöksen teossa?
Kirjoitin keväällä 2004 ja olen opiskellut yhden vuoden alaa, joka ei tunnu omalta, ensi keväänä olen ehkä hakemassa metsäekologiaa.
Haluaisin tietää teidän kokemuksianne metsäekologian opiskelusta(mm.sivuaineet), hakemisesta, työkokemuksistanne.
Lisäksi mieltäni painaa työllistymistilanne: Minkälaiset työllistymismahdollisuudet on, jos pääaineena on ollut metsäekologia?
Kannattaako minun edes miettiä hakemista, kun en tule v.2004 yo-todistuksesta alkupisteitä saamaan?(Minkälainen pääsykoe on ollut, selviääkö matikkaosuudesta?)

3

2426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtön nuori mh

      kuule vakavasti jotain muuta alaa, työnhakijan (korkeakoulututkinto)kannalta metsäala on täysin kuollut ala.Työpaikkoja ei yksinkertaisesti ole. Jos haluat seurata avoimien työpaikkojen määrää, käy vaikka Metsälehden työpaikkasivuilla toteamassa tilanne. Tälläkään hetkellä ei ole yhtään metsänhoitajan virkaa auki Suomessa.

    • timberr

      Höpsistä!

      Metsäala vetää tosi hyvin. Voi olla, että varsinaisesti nimikkeellä "metsänhoitaja" ei ole jossakin työkkärissä mitään, mutta muuten metsäpuolen akateemiset työllistyy tosi hyvin. Nää työpaikat menee usein "suusta suuhun", ei työkkärin kautta.

      Syy on yksinkertainen: Metsäalan yo-koulutus on, näin väittäisin, yliopiston kansainvälisintä. Kursseja on runsaasti englanniksi plus muut kielet päälle. Ja jos joku väittää, että kv. suuntautuneille ei olisi töitä...

      Esim. konsulttipuolella olisi paljon treinee-paikkoja, jos on valmiuksia lähteä ulkomaille. Suomalainen metsä- ja paperiosaaminen on kovassa kurssissa ulkomailla. Lisäksi tietenkin perinteiset työpaikat yksityisellä ja julkisella sektorilla, opetuksessa, tiedottamisessa ja journalismissa sekä virkamiesura suomessa ja ulkomailla.

      Metsäekologia taitaa olla laajin pääainekokonaisuus, sieltä voi suuntautua melkein mihin vaan. Jos vaikka ympäristönsuojelu-tyyppiset jutut kiinnostaa.

      Suosittelen lämpimästi pyrkimistä yliopistoon metsäpuolelle.

      • työtön myös

        sanoa, että tuossa kirjoituksessa ei ole sanaakaan totta. 250 ov:ta takana yliopistolta, muutamia pätkätöitä lukuunottamatta viimeiset 3 vuotta pelkkää kortistossa oloa, mihinkään ei tällä koulutuksella kelpaa. Ja niitä avoimia työpaikkoja ei muuten työkkärin kotisivujen lisäksi ole myöskään UPM:n, StoraEnson, Metsäliiton, Metsähallituksen eikä minkään muunkaan ison firman kotisivuilla, ei Metlan, Yliopistojen, KCL:n, eikä minkään muun tutkimuslaitoksen kotisivuilla,ei edes Metsänhoitajaliiton kotisivuilla, eikä missään muuallakaan!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      270
      4388
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3557
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1875
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1765
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1466
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1001
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      919
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      119
      875
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      870
    Aihe