Ylipäällikkö, Pääministeri vai onko titteli annettu Herra Tasavallan Häkämiehelle?
Milloin http://www.finlandnato.org takana olevalle järjestölle on annettu lupa perustaa oma tiedusteluosasto ja kukka luvan on antanut? Kuten se ainakin viikonlopun aikana "ylväästi" esitteli sivustoillaan.
Kuten domainista voi huomatakin kyse EI VOI OLLA mistään valtionvirallisesta organisaatiosta, tai jos on, niin taas kerran se osoittaa mitä suurinta taitamattomuutta.
Onko http://www.finlandnato.org takana olevalla järjestöllä kaikilta osin lupatoimintaansa ja toimiko organisaatiossa valtion virkamiehiä, kuten ammattiupseereita?
Ketkä valvovat järjestön toimintaa?
Onko presidentti edelleen
6
1353
Vastaukset
- finlandnato.org
Yhteystiedot: Suomen erityisedustusto Natossa
Postiosoite:
Mission of Finland to NATO
NATO HQ
B-1110 Brussels
Belgium
Puh. 32-2-706 2111
Fax. 32-2-706 2142
Sähköposti:sanomat.nae@formin.fi
Verkkosivut:www.finlandnato.org
Asiakaspalvelu: ma-pe 9.00-17.15
Aikaero: -1h - Päivitetty 6.8.2007 (siis t...
HQ=headquarters=päämaja
Suomen erityisedustusto Natossa
Henkilökohtaiset sähköpostiosoitteet ovat muotoa: etunimi.sukunimi@formin.fi
Edustuston puhelinnumero (vaihde): 32 2 706 2111
Suurlähettiläs Antti Sierla
Edustuston päällikkö
Suurlähettilään CV (engl., PDF, 4 KB)
Sihteeri: Viveka Johansson
Puh: 32 2 706 2101
Ministeri Piritta Asunmaa
Edustuston päällikön sijainen
Sihteeri: Viveka Johansson
Puh: 32 2 706 2101
Kenraalimajuri Juha Kilpiä
Sotilasedustaja
Sotilasedustajan CV (engl., PDF, 25 KB)
Puolustusvoimain komentajan henkilökohtainen edustaja Euroatlanttisen kumppanuusneuvoston sotilaskomiteassa (EAPMC) ja Euroopan unionin sotilaskomiteassa (EUMC). Virkapaikka myös Suomen pysyvässä edustustossa Euroopan unionissa.
Sihteeri Veera Toivonen
Puh: 32 2 706 2118
Eversti Jarmo Pekkala
Ensimmäinen apulaissotilasedustaja
Sotilasedustajan sijainen. Virkapaikka myös Suomen pysyvässä edustustossa Euroopan unionissa.
Sihteeri Veera Toivonen
Puh: 32 2 706 2118
Majuri Tommi Haapala
Toinen apulaissotilasedustaja
Naton rauhankumppanuuden sotilaallisten asioiden seuranta. Virkapaikka myös Suomen pysyvässä edustustossa Euroopan unionissa.
Sihteeri Veera Toivonen
Puh: 32 2 706 2118
Puolustusasiainneuvos Janne Kuusela
NATO/EAPC -puolustusministerikokoukset, rauhankumppanuusohjelma (PfP), Naton ja EU:n puolustuspoliittinen yhteistyö, Naton transformaatio ja puolustussuunnittelu sekä asevalvonta ja -riisuntakysymykset.
Ulkoasiainsihteeri Lauri Hirvonen
NATO-Venäjä ja NATO-Ukraina -suhteet, Kaukasia, Keski-Aasia ja IVY-aluevastuu, Itämeren alueen turvallisuuskysymykset, Euroatlanttinen kumppanuusneuvosto (EAPC), terrorisminvastainen yhteistyö, Trust Fund-hankkeet, ihmisoikeuskysymykset ml. ihmiskaupan vastainen toiminta.
Ulkoasiainsihteeri Anna-Maria Salomaa
(ulkoasiainsihteeri Anna Korpijaakon sijainen virkavapauden vuoksi)
Naton ja Nato-johtoisten operaatioiden seuranta, erityisesti ISAF/Afganistan ja KFOR/Kosovo, Balkan aluevastuu, NATO - EU yhteistyösuhteen yleinen kehitys.
Erityisasiantuntija Tiina Peltola-Lampi
Siviili- ja pelastusalan yhteistyö: kuljetus, huoltovarmuus, väestönsuojelu/pelastus.
Suomen pysyvä edustaja Naton siviilivalmiuskomiteassa (SCEPC). Siviilivalmiuskomitean alakomitoiden ja niiden alaisten työryhmien seuranta. Muut siviilialan komiteat. Euroatlanttisen pelastuspalvelun koordindointikeskuksen (EADRCC) yhteyshenkilö.
Erityisasiantuntija Olli Ruutu
Puolustusmateriaaliasiat
National Armaments Director kansallinen edustaja (NADREP) EU:ssa ja Natossa. MSIAC-räjähdeturvallisuusjärjestön, NAMSA-huoltojärjestön ja NSA-standardointiviraston yhteyshenkilö. Virkapaikka myös Suomen pysyvässä edustustossa Euroopan unionissa.
Komentaja Topi Tuukkanen
Sotilasasiantuntija
Suomen edustaja Naton johtamisjärjestelmäalalla ja sen alakomiteoiden ja niiden alaisten työryhmien työn seuranta, Naton sotilaskomitean ja muiden sotilaallisten toimielinten seuranta. Virkapaikka myös Suomen pysyvässä edustustossa Euroopan unionissa.
Everstiluutnantti Heikki Saarento
Yhteysupseeri
Suomen kriisinhallintaoperaatioiden yhteyshenkilö SHAPEssa, rauhankumppanuusohjelmaan kuuluvat asiat, kriisinhallinta- ja rauhanturvaamisoperaatioiden seuraaminen.
Eliisa Hänninen
Hallinnollinen avustaja
Henkilöstöhallinto ml. rekrytointi.
Maija-Liisa Vähäkuopus
Taloushallintovastaava
Maija-Riitta Lindberg
Tietohallintovastaava
Viveka Johansson
Suurlähettilään ja ministerin sihteeri
Puh: 32 2 706 2101
Veera Toivonen
Sotilasedustajan ja sotilasvirkamiesten sihteeri
Puh: 32 2 706 2118
Helena Hakaoja
Tiedotus- ja vierailuassistentti, varaturvapäällikkö
Vierailut, verkkosivut, kulkuluvat
Puh: 32 2 706 2102
Viveka Johansson (toistaiseksi)
Sihteeri, vastaanottovirkailija, varaturvapäällikkö
Puh: 32 2 706 2129
Yrjö Korjus
Virastomestari, turvapäällikkö
Vesa Hämäläinen
Vahtimestari/autonkuljettaja
Markku Seppänen
Autonkuljettaja/vahtimestari
Tämä dokumentti
svenska
Muissa ulkoasiainhallinnon palveluissa
Suomen suurlähetystö Belgiassa
Suomen pysyvä edustusto Euroopan unionissa
Muualla verkossa
Naton internetsivut
Naton operaatioesikunta SHAPE
Päivitetty 6.8.2007 - NATO NATO
presidentin valtaa kavannettava ja kansan äänestys poistettava jotta kansanedustajat pääsee toteuttaa visioitaan, ilman presidenttin puuttumista asioihin.
- maalla olla
... ja vahva Johtaja - ei nyt niin paljon valtaa kuin Kekkosella tai Koivistolla oli, mutta enemmän kuin Ahtisaarella. Ehdoton Valtion Johtaja kuitenkin maksimissaan 3 kautta siis 3*6v.
Esim. Nyt Hän olisi yleisen pettymyksen vallitessa määrättäväksi uusi hallitus, aika on rahaa ja harjoiteluun ei ole varaa..., puhumattakaan että tehdään sellaisia virheitä joita ei saa korjatuksi. Vaativa homma.
Presidentillä pitää olla kontroolli, ettei hallinnossa kukaan ala sooloilelemaan ja jos hän itse sooloilee menee vähintään maine. - on tarvinnut
maalla olla kirjoitti:
... ja vahva Johtaja - ei nyt niin paljon valtaa kuin Kekkosella tai Koivistolla oli, mutta enemmän kuin Ahtisaarella. Ehdoton Valtion Johtaja kuitenkin maksimissaan 3 kautta siis 3*6v.
Esim. Nyt Hän olisi yleisen pettymyksen vallitessa määrättäväksi uusi hallitus, aika on rahaa ja harjoiteluun ei ole varaa..., puhumattakaan että tehdään sellaisia virheitä joita ei saa korjatuksi. Vaativa homma.
Presidentillä pitää olla kontroolli, ettei hallinnossa kukaan ala sooloilelemaan ja jos hän itse sooloilee menee vähintään maine....noita presidentti asioitakin muuttaa noin radikaalisti?
jo EU ja rahan muuttaminen olivat suuria muutoksia.
NATO ei ole tarkoitettu terroristisin torjuntaan!
Ja kuka määrittelee, ketä on terroristi? kuka ei? Peruste voi olla ihan mitä vaan.
Kyllä helvetissä ollaan ja vahvasti hyvänopeasti ja ihmiset peloissaan. - HALT HALT
on tarvinnut kirjoitti:
...noita presidentti asioitakin muuttaa noin radikaalisti?
jo EU ja rahan muuttaminen olivat suuria muutoksia.
NATO ei ole tarkoitettu terroristisin torjuntaan!
Ja kuka määrittelee, ketä on terroristi? kuka ei? Peruste voi olla ihan mitä vaan.
Kyllä helvetissä ollaan ja vahvasti hyvänopeasti ja ihmiset peloissaan.Esimerkiksi jos suomalaisena olen sitä mieltä, että Bush ja hänen lahkonsa on äärimmäisen vaarallisia paukkaa pää idiootteja ja ei missä nimessä pitäisi liittyä NATO:n CIA:ssa päätettään ok tuo on terrorisiti varsinkaan, kun se ei ole oma kansalainen.
- SIIS kärjistettynä ääriesimerkki tietysti.
- Sitten ei enää mennäkkään Suomen lakienmokaan - vaan ihan kyllä orkesteria silloin johtaa täysin EU:sta ulkopuoliset tahot!!
Meille kaupitellaan sotilasliitona tuota NATO, sitä se ei ole vaan jonkinlainen USA:n maailmanpoliisi terroristintorjunnassa, mitä voi olla mitä ja mikä milloinkin. ÄÄRIMÄISEN VAARALISTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827