tilin ylitykset - maksuhäiriö?

fataalisss

Luottotiedot ovat kunnossa, ei maksamattomia laskuja. Mutta olen käyttänyt leväperäisesti pankkikorttiani, ylittänyt sen parin vuoden aikana lähes joka kuukausi. Pankista on otettu yhteyssä pari kertaa mutta korttia ei ole pistetty pois, vielä. Eniten tietysti haittaa se että joka kerta kun tili ylittyy sen pari arkipäivää, tulee aika kova sanktio huomautuksesta, eli 10€.

Rahallisissa vaikeuksissa en ole mutta en osaa tarkkailla tilin saldoa ja se menee varsinkin palkkaa edeltävänä viikonloppuna usein yli, muutamasta kympistä pariin sataan.

Olen varmaan parissa vuodessa maksanut pankille 200€ pelkkiä huomautusmaksuja. Syksyllä yritin ostaa osamaksulla kaupasta parin tonnin tuotetta. Osamaksu olisi ollut rahoituslaitoksen hyväksymä, eli tuote olisi siirtynyt suomeksi rahoituslaitoksen omistamaksi ja minä olisin maksanut sen heille. Näinhän suurin osa kulutustuotteiden osamaksusopimuksista tehdäänkin, lukuunottamatta joitain isoja nettikauppoja(HobbyHall, NetAnttila jne).

Asiakastietorekisteristä kysyin tietojani ja siellä ei ole luottohäiriöitä merkitty nimeeni. Mikä merkintä minulla sitten on ja miten kauan se on voimassa? Onko lainan saanti mahdotonta ilman vakuuksia tässä tilanteessa?

Jos esimerkiksi nyt ilmoitan pankille haluavani viahtaa visa electroniin jotta en voisi ylittää tiliäni, kauan kestää että voin anoa lainaa?

10

6671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei todellakaan tule mitään merkintää tilinylityksestä. Tarvitaan paljon pahempaa möhläilyä tai selvää maksukyvyttömyyttä.

      Siis ymmärsinkö oikein ettet saanut rahoituksella tuotetta? (osamaksusta ei tuossa ole kyse).Tuossa vaikuttaa myös tulot.

      Sinun tosiaankin kannattaa hankkia Visa Electron ja nettitunnukset. Näin pysyt reaaliakaisesti selvillä tilin saldosta tai pikemminkin käyttövarasta. Toki voi mennä sokkona kortin kanssa kassalle, mutta se on noloa, jos ostos ei mene läpi. Kassa ei näe saldo vain meneekö ostos läpi.

      Lainansaantiin tuolla ei pitäisi olla merkitystä, ainakaan jos haet lainaa muusta pankista. Muista kuitenkin, että aina kun otat lainaa kannattaa olla tarkempi makuissa.

      Äläkä koskaan muuta Englantiin. Siellä on ihan sikamaksut tilinylityksestä (25 puntaa / päivä tms.)

      • fataalisss

        Ihmettelen tosiaan miksi en saanut hiukka vajaan kahden tonnin tuotetta hankittua yli 2000€ kuukausituloilla ja vuoden maksuajalla.. Epäilen vieläkin tuota ylitysten vaikutusta. Niitä kun tosiaan on kahden vuoden aikana tullut parisenkymmentä.

        Jopa oma pankki hylkäsi suht pienen lainahakemukseni(jotain 5000€ tai alle, en muista) viime syksynä.


      • fataalisss kirjoitti:

        Ihmettelen tosiaan miksi en saanut hiukka vajaan kahden tonnin tuotetta hankittua yli 2000€ kuukausituloilla ja vuoden maksuajalla.. Epäilen vieläkin tuota ylitysten vaikutusta. Niitä kun tosiaan on kahden vuoden aikana tullut parisenkymmentä.

        Jopa oma pankki hylkäsi suht pienen lainahakemukseni(jotain 5000€ tai alle, en muista) viime syksynä.

        Eiväthän ne siellä rahoituksessa käsittääkseni mitenkään voi tietää tuollaisista ylityksistä. Ei kai sinne mitään tiliotteita laiteta mukaan. Lainaa kannattaa hakea muualta, jos oma pankki ei anna.


      • tili miinuksella
        fataalisss kirjoitti:

        Ihmettelen tosiaan miksi en saanut hiukka vajaan kahden tonnin tuotetta hankittua yli 2000€ kuukausituloilla ja vuoden maksuajalla.. Epäilen vieläkin tuota ylitysten vaikutusta. Niitä kun tosiaan on kahden vuoden aikana tullut parisenkymmentä.

        Jopa oma pankki hylkäsi suht pienen lainahakemukseni(jotain 5000€ tai alle, en muista) viime syksynä.

        Tilinylitysten vaikutus lienee tosiaan vain tuo 10 euron maksu. Jos noita maksuja olisit jättänyt rästiin, ja nuo olisivat menneet perintään, niin sitten tuosta olisi tullut seuraamuksia.

        Pankit ovat kiristäneet noita lainojen myöntämisiä, ja jos sinulla ei ole vakuuksia, niin lainaa voi olla hankala saada (esim asuntolainaa saa helpommin, kun asuntoa voi käyttää vakuutena).


      • Myyja
        okaro kirjoitti:

        Eiväthän ne siellä rahoituksessa käsittääkseni mitenkään voi tietää tuollaisista ylityksistä. Ei kai sinne mitään tiliotteita laiteta mukaan. Lainaa kannattaa hakea muualta, jos oma pankki ei anna.

        En kyllä tiedä yhtään rahoitussopimusta, jossa ei yksiselitteisesti annettaisi luotonantajalle (eli rahoitusyhtiölle) oikeutta tarkastaa kaikkia luottoon vaikuttavia seikkoja suomalaisista pankeista ja rahalaitoksista.

        Esimerkki Nordea Rahoituksen sopimuksesta:

        "Valtuutan ja oikeutan luotonantajan hankkimaan ja saamaan pankeilta ja muilta rahoituslaitoksilta sekä luottotietotoimintaa harjoittavilta yhteisöiltä minua koskevia luoton myöntämiseen liittyviä tietoja riippumatta siitä, koskeeko näitä tietoja lakiin tai sopimukseen perustuva salassapitovelvollisuus sekä luovuttamaan tätä luottoa koskevia tietoja Nordea Pankki Suomi Oyj:n konserniin kuuluville yhtiöille."

        Asiakkaan tilinylitys lienee kohtalaisen helppoa todeta, jos joku sitä pankilta tiedustelee, enkä ihmettelisi vaikka siitä pankin omaan rekisteriin jäisi joku erillinen merkintäkin, koska kyse on tässä tapauksessa jatkuvista sopimusrikkomuksista. Ja aivan varmasti sillä on suuri vaikutus luottokelpoisuuden arvioimisessa, jos luotonhakijalla on tapana rikkoa tekemiään sopimuksia jatkuvasti.


    • tili miinuksella

      Minullakin menee tili silloin tällöin miinukselle, ja on päivän tai pari miinuksella. Tosin pankki ei ainakaan vielä ole huomautellut. Noista kai voidaan periä joku pieni korvaus, eli ilmeisesti esim 10 euroa. Noita luottotietoja ei kuitenkaan ihan noin helposti voi menettää, eikä tuosta tuskin mitään muuta seuraa, kun kerran olet asiasi jälkeenpäin hoitanut.

      Luottotiedot menevät kai jos jätät laskusi maksamatta ja homma menee perintään.

      • Yhtiö

        Rahoitusyhtiö on katsonut, että et ole luotettava sopimuskumppani ja sillä perusteella evännyt rahoituksen. Tuo on ihan normaalia toimintaa. Ne ovat saaneet pankista tiedon tilinylityksistäsi.


    • spuge

      Itselläni oli kanssa vuosia sitten joitakin pikku ylityksiä, kun oli vielä OP:n kultakortti. Pankin täti sitten joskus letkautti että hmmm sinulla on muutama ylitys...vitutti. Mitään luottotietoihin vaikuttavaa niistä ei tullut.

      Nyt on Visa electron ilman luottoa. Ei tule ylityksiä enää. Kun rahat on tililtä loppu niin ne on kanssa loppu, eikä ukko osta mitään.

    • Kyllä vaan

      Rahoitus tarkistaa pankeilta tietosi ennen rahoituksen myöntämistä. Pankkisi on kirjannut tietoihisi tuon tapasi ylittää tilisi, eli et ole luotettava kumppani vaikka luottotietosi ovatkin kunnossa. Tästä johtuen rahoituslaitos ei myönnä sinulle rahoitusta eikä pankki lainaa.

      Jos 2000€ kk tulosi ovat sinulle riittämättömät jo nyt (jatkuvia tilinylityksiä) niin miten kukaan voisi kuvitella sinun selviytyvän rahoitussopimuksen makasusta, joka siis olisi tapauksessasi ollu 100-200€/kk????

      Kaikista hauskinta on, että joku kerta kun yrität ostaa kortillasi (etenkin kun tili on taas ylittynyt) saattaa myyjä näppäränä tyttönä/poikana leikata korttisi kahtia ja saada siitä hyvästä 150€ kortin poisotto palkkion, joka muuten veloitetaan sinulta.

      Juuri tuollaisista tapauksista olen nimittäin itse kuitannut hyvät rahat. Lähes kuukausittain tulee ylimääräistä rahaa poisotettavista korteista, ja koska yleensä kortin poisottamisen syynä ei ole "rikos" vaan pankin oma poisotto-toimeksianto (joka usein johtuu noista ylityksistä), nostaa se palkkionsaajan huullle mairean hymyn!

      • taasroskaakirjoitetaan

        "Rahoitus tarkistaa pankeilta tietosi ennen rahoituksen myöntämistä. Pankkisi on kirjannut tietoihisi tuon tapasi ylittää tilisi, eli et ole luotettava kumppani vaikka luottotietosi ovatkin kunnossa. Tästä johtuen rahoituslaitos ei myönnä sinulle rahoitusta eikä pankki lainaa. "

        Rahoitusyhtiöt eivät voi tarkistaa pankeilta tietoja, tämän kieltää pankkisalaisuus, ainoastaan saman konsernin sisäiset yhtiöt voivat vaihtaa tiettyjä asiakastietoja. Mutta ei kuitenkaan mitään tilinylityksiä nekään. Itsekin ylitin tilin monesti parhaimmillaan lähes 1000 eur, mutta ei asuntolainan ja kulutusluottojen saannissa ole koskaan ollut mitään ongelmia.

        ” Kaikista hauskinta on, että joku kerta kun yrität ostaa kortillasi (etenkin kun tili on taas ylittynyt) saattaa myyjä näppäränä tyttönä/poikana leikata korttisi kahtia ja saada siitä hyvästä 150€ kortin poisotto palkkion, joka muuten veloitetaan sinulta.”

        Pankki kyllä pyytää korttia ensiksi takaisin asiakkaalta ja ilmoittaa samalla että se laittaa kortin kieltolistalle, jos asiakas ei sitä välittömästi palauta.

        Se että kysyjän luotto hylätään, johtuu ns. ”vääristä” vastauksista luottohakemukseen eli ruksi menee väärään ruutuun. Ja eihän nyt jollain 2000 eur tuloilla juuri lainoja lyhennetä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe