Noniin aloittelija olen ja ongelma on yksinkertainen. Minulla on menu.css faili joka tekisi alasvetovalikot, mutta missäkohdin ja miten viittaan kyseiseen failiin html koodissa, jotta valikko ilmestyy sivuilleni ? Kiitos
Miten viittaan .CSS
6
528
Vastaukset
- saimaasama
laita link-tagi dokumentin head-osioon. Vaikka näin kahdella tiedostolla:
- arakkik
Kaikki attribuuttien arvot tulee lainausmerkkien sisään. Eli rel="stylesheet".
Ja jos tehdään xhtml:ää, niin link-tagi loppuu />
Esim. - miksi?
arakkik kirjoitti:
Kaikki attribuuttien arvot tulee lainausmerkkien sisään. Eli rel="stylesheet".
Ja jos tehdään xhtml:ää, niin link-tagi loppuu />
Esim.Höh, miksi mulle on opetettu tämä näin?
Toimii se näinkin, mutta mikä ero tässä on tuohon toiseen verrattuna? - hjkp
miksi? kirjoitti:
Höh, miksi mulle on opetettu tämä näin?
Toimii se näinkin, mutta mikä ero tässä on tuohon toiseen verrattuna?Tällälailla minä olen laittanut, liekkö oikein?
- Höpö.
hjkp kirjoitti:
Tällälailla minä olen laittanut, liekkö oikein?
Sillä ei ole väliä missä järjestyksessä nuo attribuutit annetaan. Attribuutin media oletusarvo on "screen", joten sen ilmoittaminen on turhaa (joskaan ei mitenkään haitallista) mikäli css:n on tarkoitus kertoa se miten näytöllä näytetään.
Tulostettavalle sivulle käytetään media="print" Höpö. kirjoitti:
Sillä ei ole väliä missä järjestyksessä nuo attribuutit annetaan. Attribuutin media oletusarvo on "screen", joten sen ilmoittaminen on turhaa (joskaan ei mitenkään haitallista) mikäli css:n on tarkoitus kertoa se miten näytöllä näytetään.
Tulostettavalle sivulle käytetään media="print"Muodollisesti media="screen" on kyllä oletusarvo, mutta todellisuudessa selaimet toimivat kuten oletusarvo olisi media="all".
Joten kyllä määritteellä media="screen" on merkitystä. Jos sitä käytetään, CSS-tiedostot eivät vaikuta muotoiluun tulostuksessa (eikä tulostuksen esikatselussa), ei myöskään handheld-tilassa yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433753- 382508
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?342031- 231782
- 171699
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001612- 231598
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991466- 241457
- 221419