jehovantodistajat lahko perustettu hetki sitten.Aika paljon jälkeen Jeesuksen tai joitakin uskontoja. Hihi, ja seurakuntaliset tottelevat näitä vanhoja äijiä Brooklynissa, kyllä on tyhmää sakkia.
Perustettu
joskus 1940
4382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja roomalaiskatolliset tottelee jotain paavia, kukahan sekin muuten on??? Nii ja onhan niillä orttopedeillakin joku hengellinen johtaja , hah hah. Jokaisella uskonnolla on jokin johtaja. Lutterilaisillakin on sellainen. Lutterilaisuudessa vain on selvää kahtiajakoisuutta suhtauduttaessä esim naispappeuteen, ja työpaikkakiusaaminen tilastojen mukaan on korkeaa. Ryhmänähän sana jehovantodistajat on varsin tuore asia, mutta he pyrkivät vilpittömästi tottelemaan raamattua. He eivät käy esim sotia, he siis mieluummin saattavat itsensä vaaraan kun ottavat aseen. Ja kysymysten kuningas, VERI. Toimivat niin kuin raamatussa sanotaan. Karttakaa verta. Mikä uskonto toimii näin. He siis uskovat että jos noudattaa pyhää kirjaa raamattua niin he saavat ikuisen elämän . Tunnen heitä ja he ovat rakastettavia ihmisiä, tunnen myös lutterilaisia ja hekin ovat mukavia. Huom en itse ole todistaja, satun vain tykkäämään heistä. Harmittaa kun heitä aina haukutaan :(
>>Ryhmänähän sana jehovantodistajat on varsin tuore asia, mutta he pyrkivät vilpittömästi tottelemaan raamattua. He eivät käy esim sotia,>>
Et taida tuntea todistajia kuin korkeintaan päällisin puolin. Todellisuudessa he eivät pyri tottelemaan raamattua vaan heidän omaa kirjallisuuttaan Heidän tuoreessa valtakunnanpalvelus-lehdessä paheksutaan itsenäistä raamatuntutkimista ja tarjotaan tilalle seuran kirjallisuuden tutkimista. Linkki tuohon lehteen: http://img522.imageshack.us/my.php?image=vpsyyskuubb6.jpg
>>Lutterilaisuudessa ... työpaikkakiusaaminen tilastojen mukaan on korkeaa. >>
Saattaa olla sinulle uusi juttu, mutta kyllä jehovalahkossa osataan myöas kiusata ja ahdistaa viattomia ihmisiä.
>>Ryhmänähän sana jehovantodistajat on varsin tuore asia, mutta he pyrkivät vilpittömästi tottelemaan raamattua.
Ei pidä paikkaansa. Perusjehovantodistaja pyrkii leimaamisen pelossa tottelemaan Vartiotorniseuraa ja sen valheellisiakin selityksiä.
Lahkon raamatun mukaan siis rokotuksia sai ensin ottaa, sitten niitä ei saanut ottaa ja sen uhrina maksettiin ihmishenkiä ja terveyttä, sitten taas lahkoraamattu tuli sallimisen kannalle.
Salliminen sattui yhteen aikaan sen kanssa kun viisumikäytäntö edellytti rokotuksia, taikka lahkon ullkomaanmatkailu olisi tyrehtynyt.