Minulla todettiin kymmenen vuotta sitten seronegatiivinen polyartriitti, johon sain kortisonipistoksia ja Salazopyriiniä. Olin useita vuosia oireeton ja täysin ilman lääkkeitä, mutta nyt ovat melkein kaikki nivelet taas kipeinä, erityisesti leukanivelet, lonkka ja nilkka. Ensimmäistä kertaa aloin nyt syödä kortisonia suun kautta. Aloitusannos on ollut 20 mg, ja sitä puretaan kai aina 5 mg asti ja katsotaan sitten mitä tehdään. Salazopyrin on taas käytössä, ehkä siihen lisätän vielä joku lääke, esim. hydroksiklorokiini. Onko kellään siitä kokemusta? Pelkään tuota kortisonia, vaikka se onkin helpottanut oireita tosi paljon. Mitä haittavaikutuksia teillä on ollut kortisonista suun kautta otettuna? Tällä hetkellä tuntuu muutenkin, että mieli on aivan maassa, kun ei pysty liikkumaan kovinkaan paljon ja muutenkin tämä sairaus pelottaa. Saan ehkä vielä pistoksen ainakin lonkkaan, koska siellä on edelleen lievää tulehdusta. Voiko näin tuhdista kortisonimällistä tulla jo joitain sivuvaikutuksia?
Kävin vähän ennen tulehdusaallon alkamista hermoratahieronnassa ja oireet alkoivat tosi kovina heti ensimmäisen käsittelyn jälkeen. Hoitaja puhui ensin, että kyse olisi "paranemiskriisistä", ja olisi siis vain hyvä asia, mutta neljän käsittelyn (4 viikkoa)jälkeen ei kävelystäkään enää tullut mitään ja oli pakko mennä lääkäriin. Nivelet olivat tulehtuneet ja turvonneet eikä syömisestäkään tullut mitään, kun leuat olivat niin kipeät!!! Ja ennen hoitoa olin siis suurtkoht' terve!!!Tuntuu, että koko hoito oli yhtä puoskarointia, hoitaja taisi hieroa esim. jo tulehtuneita niveliä ja se kai aiheutti jotain vahinkoa. Muutenkin alkoi kyllästyttää, kun minulle esiteltiin joka kerta milloin minkäkinlaista jauhetta ja ihmedroppia, mikä parantaisi kaikki vaivani. Kaikki reumalääkkeet, varsinkin Trexan ja kortisoni tuomittiin täysin. Jaksoin tätä siis neljä viikkoa, mutta sitten tuli stoppi, koska vaivat ja kivut olivat niin valtavia, että reumatologille oli pakko mennä. Onko kellään vastaavia kokemuksia vaihtoehtohoidoista? Itsellä ainakin on mennyt usko ja arvostus niihin, varsinkin kun olen myös aiemmin kokeillut kaikenlaista,eikä mikään ole juuri auttanut millään lailla. Nuo luontaishoitajat esittelevät tuotteitaan ja hoitojaan ikään kuin ne oikeasti olisivat tosi tehokkaita, mutta onko kukaan reumaatikko todella saanut niistä apua?
Kortisonista, hermoratahieronnasta ja muustakin
2
651
Vastaukset
- Jossu**
Minä olen käynyt hermoratahierojalla, tosin reumani (Sle) ei ollut silloin aktiivinen ja ei minkäänlaisia kipuja missään. Joten ei aihettanut mitään kipuja ja tuntui ihan hyvälle. En varmaankaan olisi uskaltanut edes kokeilla,jos olisi ollut tulehduksia. Noitten vaihtoehtoisten hoitojen kanssa kannattaa tosiaankin olla tarkkana. Ja aina heidän edustajansa teilaavat lääketieteen.
Tosiasia on, etten olisi edes hengissä ilman lääkkeitä. Sillä sle iski munuaisiin ja olisi pian vienyt hengen ilman solumyrkkyjä. Myös kortisonia on tullut syötyä ja kyllähän se aiheuttaa paljon sivuvaikutuksia. Minun max. annos on ollut 50mg pvä. Ja se sai minut yliaktiiviseksi, yöllä ei nukuttanut. Myös nälkä kasvoi ja kasvot turposivat. Inhottava lääke, en tykkää ollenkaan. Mutta minkäs teet, kun pakko on syödä.
Kortisoni on todettu tehokkaaksi reuman hoidossa, joten koeta vaan kestää. Minulla tauti saatiin kuriin ja nyt elän 2,5mg annoksella, joka luultavasti lopetetaan kokonaan piakkoin. Joten toivoa siis on, enpä muuten osaa lohduttaa :) - selkauimari
Mulla on seronegatiivinen artriitti ollu jo yli 2vuotta. Kortisonia eli Prednisonia olen syönyt jo 4vuotta.
Tällä hetkellä annos on vain 2.5mg, mutta pahimmillaan se on ollut jopa 60mg. Alle 20mg annoksesta mulle ei tule oireita, mutta yli20mg voi tulla unettomuutta, hampaiden tummumista(vaaratonta hampaille), siivousintoa, vapinaa yms. Oireethan ovat yksilöllisiä. Mulle ei ole koskaan tullut edes korkeissa annostuksissa ns.kuukasvoja eli kasvojen turpoamista kun taas joillekin se tulee jo 5mg.
Käytän myös salazopyriinia ja olen raskaana rv25 ja vauvalla on kaikki hyvin. Joten ei se kortisoni niin paha lääke ole.
Sinun annoksesihan on aika pieni ja sitä pienennetään. Toivottavasti vaivasi helpottuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791