Uskonnon ja hengellisyyden ero

vesipeto

Onko eroa? Minkälainen on hengellistä elämää viettävä ja minkälainen on uskonnollista elämää viettävä ihminen?

8

445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holbach

      Tosin kyllä väärällä palstalla taas.

      Mutta eikös noi aika pitkälti synonyymeja liene, mitä nyt hengellinen on ehkä vähän vanhahtavampi termi.

      Hengellisyys itsessään taitaa viitata johonkin "hänessä asuu pyhä henki" tms. härräpärrään. Ja eikös noi uskovaiset laske sekä uskon että pyhän hengen armonlahjoiksi(kuten myös palkankorotukset, hyvät säät ja hienon auton).

      Jotenkin kuitenkin omaan korvaani uskonnollinen elämä kuulostaa siltä että se on kaikkien käyttämä termi mutta hengellinen elämä taas lähinnä uskovaisten itsensä käyttämä positiivinen termi uskontovereistaan, joiden kokevat olevan ns. "hyviä uskovaisia".

      Tämä tähän keskusteluun avaukseksi, kyllä varmasti joku aiheesta jopa jotain tietää.

    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Ulkoinen/sisäinen, uskonnollinen/henkinen. Henkinen elämä liittyy useimmiten kaikeen muuhun kuin ulkoiseen uskonnollisuuteen ja sen riitteihin ja symboleihin.

      Henkisyys on sisäistä-paloa ja ymmärrystä, hyvin henkilökohtaista ja siksi muille jakamatonta tietoisuutta, kun taas uskonnollisuus on päinvastaista yhteisöllistä hurma-henkisyyttä, joka monesti hävittää yksilöstä viimeisetkin 'pyhyyden' tuntemukset, tuoden tilalle joukko-hysterian eli yleisen porukka-fiiliksen tuoman tunteen 'jostain'.

    • johon lisäisin vielä

      tiedostavan realismin.

      Hengellisen elämän pohjana voisi ajatella olevan uskon siihen että on olemassa ihmistä korkeampi voima joka hallitsee maailmankaikkeutta.

      Tiedostavan realismin pohjana taas on *tieto* siitä että on olemassa ihmistä korkeampi voima joka hallitsee maailmankaikkeutta.

      Tiedon voisi ajatella perustuvan esim. siihen että ihminen ei voi syntyä tai olla syntymättä oman tahtonsa perusteella, kuolemaakaan emme voi välttää vaikka meille tulisi mieleen että haluamme elää ikuisesti, kuoleminen oman tahdon perusteella kyllä onnistuu mutta siinäkin hommassa tahto on vain yksi osatekijä.

      Tämä ihmistä korkeampi voima voisi olla nimeltään esim. luonnonlaki, tie, tapa jolla asiat tapahtuvat, syyn ja seurauksen laki tms.

      Tieto altistaa meidät eksistentialistiselle ahdistukselle, on vaikeaa ja työlästä punnita elämän merkityksettömyyden ja sattumanvaraisuuden pohjalta moraalisia ohjeita joita seurata elämän poluilla.

      Uskon ja uskonnollisuuden perustana kai on todellisuuspako eksistenssin sattumanvaraisuudesta, merkityksettömyydestä ja "tilapäisyydestä". Eksistenssihän ei oikeasti ole tilapäistä, vain "minä" on hetkellinen ilmiö, keho on aina ollut ja tulee aina olemaan osa maailmankaikkeutta.

      Harvoilla on henkistä valmiutta kohdata tämä "minän" mitättömyys ja katoavaisuus, siksi usko kääntää asiat päälaelleen, selittää "sielun" ikuiseksi ja ruumiin katoavaiseksi, usko on hengen mielialalääke.

      Uskonnot voivat pyrkiä selittämään eksistenssiä (buddhalaisuus) tai sitten ne ovat sosiaalisia ja poliittisia ilmiöitä sääteleviä, pragmaattisia teorioita joissa uskoa käytetään yhteiskunnan hierarkian tukemisen eettisenä perustana (pragmaattinen talmudilainen juutalaisuus, profeetallinen juutalaisuus,eli kristinusko ja islam).

      Hengellisessä elämässä lienee moraalinen, elämän kunnioitukseen, eksistenssin suojelemiseen ja edistämiseen perustuva arvoasetelma, jota sitten yritetään vaihtelevalla menestyksellä soveltaa käytännön elämään. Se perustuu parhaimmillaan omaan ajatteluun jolla voi olla tiedonpuutteesta ja realismista aiheutuvia taipumuksia mystiikkaan.

      Uskonnollinen ihminen on luonut jumalan omaksi kuvakseen, ympäten häneen sellaisia ominaisuuksia joita itse arvostaa ja kysyy sitten neuvoa elämän eri tilanteissa tältä mielikuvitushenkilöltä. Uskonnollisuus perustuu dogmien varauksettomaan hyväksymiseen ja niiden soveltamiseen käytännössä omien resurssien varassa.

      • panteisti

        panteistiselta :D


      • antiteistinen
        panteisti kirjoitti:

        panteistiselta :D

        näkemys kun oikein ajattelee.


    • vesipeto

      keskitytään väittelemään useimmiten uskonnon ja tieteen ristiriitaisuuksista.
      Toisaalta hengellistä elämää viettävä uskovaiseksi laskettava ihminen ei välttämättä eroa vastaavanlaista elämää viettävästä ateistista. Heidän kokemuksensa maailmasta saattaa olla hyvinkin yhtenevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe