Punakaartille

eläke

Kaikille niille, jotka taistelvívat yk´leisen ja yhteläisen äänioikeusen, kahdeksan tunnin työpäivän, tasa-arvo, kansakoulun, yhteläiseten terveyspalveluoikeusten ja kaiken kansalaisten perusturvaan kuuluvan puolesta. Voisiko heille vihdoinkin antaa julkisen tunnustuksen. Vähäväkisille, joilla ei ollut mitään menetettävää kuin henkensä. Heille ei maksettu eläkettä, jotka henkiin jäivät. Vaikka heidän taistelunsa tuloksista saamme nauttia.
Talvi- ja jatkosotaan he kelpasivat. Onko vielä niitä punaisia tai valkoisia, joille voisi maksaa kansalaissotaeläkettä. Vaikka olen punainen, en ole katkera valkoisille. Kaikkia heitä on niin vähän,jos on. Voisi heille kaikille maksaa jotain bonusta itsenäisyydestämme, koska he kaikki ovat siihen panoksellaan vaikuttaneet.

8

830

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erioikeuksia ..

      Jos bonusta maksetaan, sitä on maksettava kaikille sodankäyneille veteraaneille, ei vain punaisille.

      • p & v

        Ei niitä monta ole ja joutuivat monet molemmin puolin vielä talvi- sekä jatkosotaan. Lapinsotaan laittoivat jo nuorempia. Eikö näille tosi veteraaneille puolin ja toisin jo voisi maksaa kärsimyksistään extrabonusta, ei heitä paljon viittäsataa enemmän ole. Samoin punaisten ja valkoisten sotaorvoille olisi jo vihdoinkin annettava sama sotaorvon asema kuin talvi-,jatko- ja Lapinsotien orvoille.


      • Sakari Kolistaja
        p & v kirjoitti:

        Ei niitä monta ole ja joutuivat monet molemmin puolin vielä talvi- sekä jatkosotaan. Lapinsotaan laittoivat jo nuorempia. Eikö näille tosi veteraaneille puolin ja toisin jo voisi maksaa kärsimyksistään extrabonusta, ei heitä paljon viittäsataa enemmän ole. Samoin punaisten ja valkoisten sotaorvoille olisi jo vihdoinkin annettava sama sotaorvon asema kuin talvi-,jatko- ja Lapinsotien orvoille.

        kansalaisota/vapaussota - mikisi sitä nyt nimitetäänkin - käytiin vuonna 1918 eli 89 vuotta sitten. Siis sodan aikaan syntyneet täyttävät ensi vuonna 90 vuotta. Aivan sylivauvat eivät sentäät vintofkaa käteensä ottanee. Oletan, että nuorimaat olisvat voineet olla 16 ikävuoden nurkilla ja siten vuonna 1902 syntyneistä eli nykyisin 105 vuotiaiata.

        Miettikääpäs montako satavuotiasta Suomessa on? Äskettäin täytti 110-vuotta Suomen vanhin asukas, jota Helsingin sanomat tituleerasi viimeiseksi elossa olevaksi punakaartilaiseksi. Hän oli syntynyt 1897 ja oli 21-vuotias 1918. Taitaa olla niin, ettei ole enää esittämäsi eläkkeen saajia. Suomessa oli viime vuonna elossa viisi 1800-luvulla syntynyttä. Nyt todennäköisesti vähemmän.

        !918 sodan orpojahan on elossa, mutta nuorimmatkin liki yhdeksänkymppisiä.


    • Vaija

      Viimeinen punakaartilainen täytti juuri 110 vuotta. Eiköhän hänellä jokin eläke jo ole.
      Valkoiset lienevät kaikki kuolleet. Kaipa voittajille aina jokin eläke on järjestynyt.

      • ne samat eläkeoikeudet on tulleet kaikille samaan aikan;niin punaisille,valkoisille kuin käpykaartilaisillekki.


      • ainakin
        arvo-poika kirjoitti:

        ne samat eläkeoikeudet on tulleet kaikille samaan aikan;niin punaisille,valkoisille kuin käpykaartilaisillekki.

        Ainakin käpykaartilaisille, olivathan he voittajien puolella !


      • sakkaa
        ainakin kirjoitti:

        Ainakin käpykaartilaisille, olivathan he voittajien puolella !

        eivät paljon julkisuudessa enää esiinny. 60-70 luvuilla kyllä. Mitä eläkekkeisiin tulee, niin näiltä surkimuksilta poistettaisiin kaikki mahdolliset edut, sekä kuvat ja historia kokonaisuudesaan julkistettaisiin yleisissä medioissa. Nämä käpykaartilaiset, mikäli vielä tekivät jotain sabotaashi tekoja ovat lähinnä pedofiileihin rinnstettavia hylkiöitä.


      • Iittiin ?
        sakkaa kirjoitti:

        eivät paljon julkisuudessa enää esiinny. 60-70 luvuilla kyllä. Mitä eläkekkeisiin tulee, niin näiltä surkimuksilta poistettaisiin kaikki mahdolliset edut, sekä kuvat ja historia kokonaisuudesaan julkistettaisiin yleisissä medioissa. Nämä käpykaartilaiset, mikäli vielä tekivät jotain sabotaashi tekoja ovat lähinnä pedofiileihin rinnstettavia hylkiöitä.

        Kymmenkunta vuotta takaperin Iitin kommunistit puuhasivat muistomekkiä sille paikalle, missä heidän onnistui suistamaan Kannakselle menevä sotilasjuna raiteiltaan. Useita suomalaisia sotilaita kuoli shabotaasissa.
        Miten lienee, toteutuiko muistomerkkihanke ?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      473
      1696
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1477
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1328
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1289
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      885
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      846
    7. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      726
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      712
    9. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      42
      700
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      691
    Aihe