Eero ei hyökännyt Keskustaa vastaan

keskustalainen

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=112424

Eero Heinäluoma on varovaisen sekava sanakäänteissään arvostellessa budjettia. Päähallituspuolue Keskustalle ei moitteita tule, vaan Heinäluoma keskittää oppositioiskunsa budjettiministeriin.

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=112424

Entisenä budjettiministerinä Heinäluoma varmasti tietää, että ministeri Jyrki Katainen (kok) ei ole laatinut budjettia pelkästään omassa päässään vaan se on koko hallituksen esitys, minkä sitten eduskunta hyväksyy tai parlamentaarisesti on hyväksymättä jos se ei halua ottaa vastuuta siitä. Eduskuntahan se viime kädessä vastaa budjetista.

Valtiovarainministeri ei ole muun hallituksen yläpuolella, vaikka kokoaakin budjettiesityksen.

"Mädät omenat" ja "Naisia ei saa pettää" ovat tyypillistä retoriikkaa, joita kuuli vielä vuosikymmen sitten ay-liikkeen suusta, mutta arkirealismi on johtanut siihen, ettei oppositiossa ole parempaakaan tarjolla ja kritiikki joudutaan muotoilemaan ilman sisältöä omien jäsenten tyytyväisenä pitämiseen.

Miedon budjettikritiikin taustalla on myös SDP:n kannatuskriisi, missä ratkaisua haetaanm myös hallituspaikan tavoittelulla ja siksi ei haluta härnätä Kokoomusta tai Keskustaa liikaa.

SDP on hakenut hauskasti ajankohtaisen metaforan, joka ei kuitenkaan olisi liian maatalouspainotteinen. Monen demarin pihassa kun kasvaa omenapuita, joiden sato alkaa kohta olla poimittavissa. Näin omenapuiden sadon kanssa kymmeniä vuosia toimineena, voin sanoa, etteivät mädät omenat sentään koko satoa pilaa:-).

11

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • populisti

      maataloustukea on kuitattava, jotta voi pullistella kuuluvansa maalaisliittoon.

      • keskustalainen

        Itse tai yritykseni eivät saa maataloustukea.

        Yritystukea ja työllistämiseen olen hakemuksesta saanut, mutta huomasin että sen hakemisen kustannukset ovat suuremmat kuin sen hyöty. Pienessä organisaatiossa kun ei ole varaa irroittaa henkilöä "virkamiesbalettia" vuosikausia tanssimaan.

        Maatalouden tukipolitiikka on puoluekannasta riippumatta kaikille suomalaisille sama ja sen perusta EU:ssa on kuluttajahintojen alentaminen.

        Negatiivisella katteella kun ei pysty tuottamaan, kun ostopanokset muualta yhteiskunnasta ovat niin suuret.


    • Mä lehden luin.
      • Helinä-keiju3

        Telkkarissa yksi isoäiti-ikäinen niiasi Heinäluomaa tervehtiessään. Säälin suomen kansaa sillä hetkellä niin, että suljin television. Tämä on järkyttävää, ja karmeeta ja hirveetä. Henkilöpalvojien maassamme ei ole mitään toivon kipinääkään. Kiitos kaikesta, ihan ihan kaikesta, mikä on mennyt ihan ihan läskiks kuuluu yksin sosiaalidemokiraateille.


      • hyvät tavat ...
        Helinä-keiju3 kirjoitti:

        Telkkarissa yksi isoäiti-ikäinen niiasi Heinäluomaa tervehtiessään. Säälin suomen kansaa sillä hetkellä niin, että suljin television. Tämä on järkyttävää, ja karmeeta ja hirveetä. Henkilöpalvojien maassamme ei ole mitään toivon kipinääkään. Kiitos kaikesta, ihan ihan kaikesta, mikä on mennyt ihan ihan läskiks kuuluu yksin sosiaalidemokiraateille.

        toisille ei? Toisaalta, kaikki yli 35-vuotiaat ovat "isoäiti-ikäisiä".


      • Helinä-keiju3
        hyvät tavat ... kirjoitti:

        toisille ei? Toisaalta, kaikki yli 35-vuotiaat ovat "isoäiti-ikäisiä".

        esintyvät kuninkaina. Odotamme vaan, milloin he rupeavat puhumaan itsestään ME-muodossa.


      • Helinä-keiju3
        hyvät tavat ... kirjoitti:

        toisille ei? Toisaalta, kaikki yli 35-vuotiaat ovat "isoäiti-ikäisiä".

        Naiselle on siunaukseksi oppia niiaa-niksauttamaan, eiks jeh, femakot?


    • Onneksi se on

      Heitetty pois korista, eikä sinne koskaan enää pääse...:)

    • sanojaansa

      kenties mielikuvat on olemassa.
      Siksi ei liene käyttänyt vertausta munakorista, missä yksikin mätämuna pilaa koko korin.

      • SDP:n mätämunakorissa

        Eero-parka.


    • /Tutkain

      Kenen kanssa "äänestäjä-kakkua" ovat jakamassa. Kirjoitin tällä palstalla aiheesta jo vuonna 2003.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe