tiedostaminen

jaina

Mikä sinut herätti tietoisuuteen siitä, että sukupuoli eriarvoistaa ihmisiä erilaisilla elämänalueilla (miinus lisääntyminen)? Millaisia kriisejä ole kokenut irrottautuessasi oletusarvoisesta sukupuoliroolista ja kasvaessasi ehkä enemmän ihmiseksi?

Olen toisaalla ja palstallakin ihmetellyt, että mitä ihmiseltä vaaditaan, että hän kieltäytyy tunnustamasta epäoikeudenmukaisuutta sitä itse henkilökohtaisesti kokiessaan. Johtuuko se naisten kohdalla siitä, että alistussysteemi alistaa joitakin naisia vähemmän vai siitä, että he syntymä ominaisuuksiltaan vastaavat vaadittavaa ja pystyvät siihen näin sopeutumaan? Oma mielipiteeni on, että alistamisen nimittäminen joksikin muuksi, luonnonlaiksi, -järjestykseksi, tavoiksi tai oikeuttaminen jollakin pseudobiologiaselityksellä pohjaa kykyyn vaientaa omatuntonsa, oma tuntonsa, intuitionsa ja empatiansa.

Itse muistan ala-asteella, kuinka kismitti harjoitella liikuntatunnilla valssihyppyä samaan aikaan, kun pojat pelasivat jääkiekkoa. Kyselin asian perään ja simsalabim! aloin kasvaa feministiksi.

11

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raipe

      Kommentoin aika yleisellä tasolla, menemättä detaljeihin. En ole naisena koskaan, siis missään elämäni vaiheessa kokenut minkäänlaista sukupuolisyrjintää. Olen tehnyt pitkän työuran lähtökohtaisesti melko miesvaltaisessa yhteisössä, mutta jossa nyttemmin jo alkaa olla melko tasapainossa molemmat sp:t.

      En ollenkaan, vilpittömästi, ymmärrä pohdintaa naisten alistamisesta. Jumaliste, jokainen on oman onnensa seppä. Työyhteisössä pärjää omilla kyvyillä, jos niitä riittää, yhtä hyvin miesten kuin naistenkin kanssa. Ja kyvyillä tarkoitan paitsi ammatillista pätevyyttä, myös ennen muuta yhteistyötaitoja, kommunikoinnin hallitsemista jne. Poteroituminen "meitä alistetaan" -kerhoon on mahdollisimman huono valinta, jos vähänkään on kiinnostunut omasta urakehityksestä.

      Mitä tulee jumppatunteihin, minulla oli aikanaan "satumainen tuuri", jolla vältin ne valssihypyt ja vastaavat. Loukkaannuin nimittäin pikkuskidinä vakavasti liikenneonnettomuudessa, mistä syystä olin täysvapautettu liikunnan opiskelusta koko kouluajan. Aikuisiällä on sitten tullut paikattua tätä vajetta ja mikä on mukavampaa, kuin nostella salilla puntteja yhdessä miesten kanssa. Sopii minulle, mutta ehkä joku kokisi senkin tilanteen halutessaan alisteisena...

    • Rugosa

      Tajusin joskus jo teininä, että töistä tullessaan isä meni nokosille ja äiti kokkaamaan. Joskus siivouspäivinä ihmettelin, miksi vain perheen naisväki siivosi, enkä saanut siihen asiallista vastausta. Yhden kerran tulin heitetyksi takapihalle lumihankeen tiedusteltuani, miksi minun piti puistella matot, vaikka ranteeni oli venähtänyt, samalla kun raavas isäni katsoi englanninliigaa teeveestä.

      En silloin sitä sukupuoleen liittyvänä asiana ajatellut, minusta se vain ei ollut oikeudenmukaista.

      • mulla

        mutta vähän vanhempana tajusin että isä otti nokoset koska se oli ollut koko päivän työssä valimolla ja me äidin kanssa oli oltu kotona.
        En vieläkään ole ymmärtänyt millainen työjaon olisi pitänyt olla enkä sitäkään miksei toimintamallia saa päättää persoonakohtaisesti. Miksi kotityöstä on tehty iso yhteiskunnallinen ongelma?


      • omasta liitosta

        Minua puolestani huvitti tässä omassa parisuhteessani eräs viime aikoina sattunut juttu. Tietenkin on muutakin, mutta tämä oli jotenkin uskomatonta. Miehelläni on tapana ja varsinkin viime aikoina, nukkua töistä tullessaan. Se on ihan hyvä asia, mutta viime aikoina hän on nukkunut illat pitkät, yleensä ei osallistu kotitöihin iltaisin. Joskus ärsyttää kun hän nukkuu koko illan. Itselläni oli ollut rankkoja työpäiviä joku aika sitten ja nukahtelin 15-30 minuutin pätkän monena päivänä peräkkäin, ja yhtenä iltana kauhistuin, kun heräsin vasta kahden tunnin päästä. Mieheni tupisi, että täällä ei ole tehty mitään, kun heräsi :) Minä en välitä niistä jutuista, mutta se kyllä ärsytti, kun hän minun ystävälleni kertoi, että kun vaimo vain nukkuu illat pitkät, oli kai jäänyt sinä iltana ruoka tekemättä seuraavaksi päiväksi. Uskomatonta minusta, en ymmärrä mitä se on, tuollainen. Olemme keski-ikäisiä ihmisiä ja minusta lienee luonnollista, että pitkän työpäivän jälkeen haluttaa levähtää. Mutta se, että se ei sovikaan naiselle, on minulle uutta :)
        No en välitä siitä, nukun edelleenkin jos nukuttaa ja annan myös toisen tehdä niin. Kai se tarpeeseen tulee. Tuo tapahtuma vaan kertoo siitä ajatusmaailmasta ja asenteesta, että naiselle kuuluu kotityöt. Ja, että miehen työpäivä on jostain syystä raskaampi. Jos mies on vaikkapa sairas, hänelle tuodaan ruokakin petiin, jos tarvis, asiat hoituvat, koti on siisti. Mutta jos minä olen sairas, niin ei olekaan. Minua odottavat tervehdyttyäni sotkut, pyykit, maksamattomat laskut ym.

        Toisaalta oma on valintani, siinä mielessä en valita. Kai se on omakin vika, jos suostuu moiseen.


    • pehtoori.

      se, kun sain puolustusvoimilta kutsun kutsuntoihin.

    • jaina

      palstalla luuhaa

    • x-ripa

      ...19v. Koulumaailmassa oli jo ehtinyt oppia, että sukuupuolesta riippumatta voi pärjätä, jos vain näkee vaivaa sen eteen. Sitten tuli kutsukortti sotilaspiirin esikunnalta. Siinä oli myös tarkkaan lueteltu juridiset seuraukset, jos jättää kutsun noudattamatta. Silloin tajusin, että sukupuoli todella eriarvoistaa ihmisiä.

      • jaina

        sittemmin tehnyt, vaiko valittamisasteelle on jäänyt?


      • x-ripa
        jaina kirjoitti:

        sittemmin tehnyt, vaiko valittamisasteelle on jäänyt?

        Missä? pyysit esimerkkiä siitä, miten sukupuoli vaikuttaa eriarvoistavasti ja minä vastasin.

        Lähinnä voisin ihmetellä, mitä feministit jatkuvasti valittavat, vaikka mmuutoin meillä on yhteiskunnan ja lain edessä täsmälleen samat oikeudet ja velvollisuudet, sukupuolesta riippumatta.


    • jorojukka-kukka

      Itseasiassa minua ei ole herättänyt mikään, eikä kukaan varsinaisen elämäni aikana feministiseen tietoisuuteen, vaan olen aina sanonut, että olen syntymäfeministi. Eli ihan pelkkä naiseksi syntyminen on perusta sille, että olen feministi.

      • jaina

        hänen intuitioonsa (what ever) ja sitä myöden hänen oikeudentuntoonsa ei keinotekoisella syyllistämisellä ja propagoimisella katkaista niin, ihminen reagoi ihan itsestaan epäoikeudenmukaisuuteen ja myös pyrkii sitä oikaisemaan.

        Norminainen tsekkaa itseään ikään kuin itsensä ulkopuolelta sillä silmällä, mitä muut hänestä ajattelevat. Se on äärimmäisen tehokas vaimentaja ja alistamisen mekanismi.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      134
      3297
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      74
      2123
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1815
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1747
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1704
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1365
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1213
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1156
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1045
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      987
    Aihe