http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-08-08,104:2:477278,1:0:0:0:0:0:
Hyvä ratkaisu
5
407
Vastaukset
- ...Supon johtaja?
Voidakseen käyttää Supon materiaalia kunnolla Rentola siirtyy Supon palkkalistoille työnsä ajaksi. Miksei samalla johtoon?
Saisimme ensimmäisen kommunisti(taistolais)-taustaisen salaisen poliisin päällikön sitten vuoden 1948!
Rentolan aikana poliittinen poliisi oli kyllä vähemmän punainen kuin pahimpaan aikaan tässä taannoin...- skrjabin
"Voidakseen käyttää Supon materiaalia kunnolla Rentola siirtyy Supon palkkalistoille työnsä ajaksi. Miksei samalla johtoon?
Saisimme ensimmäisen kommunisti(taistolais)-taustaisen salaisen poliisin päällikön sitten vuoden 1948!"
En nyt oikein hoksannut juttusi pointtia. Rentolahan oli aikanaan kokoomusnuorissa. Voi se toki silti olla taistolainen, vai? - ...Rentolan Kimmoo!
skrjabin kirjoitti:
"Voidakseen käyttää Supon materiaalia kunnolla Rentola siirtyy Supon palkkalistoille työnsä ajaksi. Miksei samalla johtoon?
Saisimme ensimmäisen kommunisti(taistolais)-taustaisen salaisen poliisin päällikön sitten vuoden 1948!"
En nyt oikein hoksannut juttusi pointtia. Rentolahan oli aikanaan kokoomusnuorissa. Voi se toki silti olla taistolainen, vai?Mistähän Kimmo on saanut hyvät tietonsa taistolaisista??
Ei se ole häpeä, että on ollut joskus kommari, kunhan on ottanut välimatkaa myöhemmin. - ja sen ydin
...Rentolan Kimmoo! kirjoitti:
Mistähän Kimmo on saanut hyvät tietonsa taistolaisista??
Ei se ole häpeä, että on ollut joskus kommari, kunhan on ottanut välimatkaa myöhemmin."Ei se ole häpeä, että on ollut joskus kommari, kunhan on ottanut välimatkaa myöhemmin."
Ongelmana on se, meillä entisillä komareilla, että huomaamme aatteen objektiivisen oikeellisuuden silloin tällöin... Ehkä Kimmokin?
...G - se on aivan
varmasti KGB:n pahimman pään lahtari, jos siitä tehdään Supon johtaja.
Edellytän, että Supon johtajalla on ainakin 4-kertainen turvallisuusluokitus. Tällaisen luokituksen voi saada vain ulkovaltojen tiedustelupalveluilta. Käytetään esim. Ruotsin, USA:n, Englannin ja Saksan turvallisuuspalveluja. Jos kyseiset tahot näyttävät kaikki vihreää valoa, niin silloin nimi kelpaa myös suomalisille.
Mikään presidentin "vävy" tms. ei kelpaa, ne on kaikki järjestään Venäjän palkkalistoilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791