Sairaat heitteillä!

haloooo

Taas yksi dementikko on kateissa, eikä kohtalosta ole tietoa.

Miksi yhteiskunta jättää nämä muistinsa menettäneet ihmiset elämään siten, että he eksyvät ja menehtyvät?

Kenen on vastuu, kun dementikoille ei anneta huoltapitävää hoitopaikkaa, eikä se todellakaan ole palvelutalo, josta päästetään karkaamaan.

Nämä vanhukset ovat eläneet raskaat sota-ajat ja näin vaurastunut Suomi heidät huomioi, jättää nääntymään yksinänsä jonnekin polkunsa varrelle.

Missä on heidän ihmisarvo?

3

646

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitoalalla töissä

      Työskentelen kotihoidossa. Paljon ovat ajat muuttuneet. Ennen kotihoidon asiakkaat olivat kohtuullisen hyväkuntoisia vanhuksia ja melko suuri osa oli myöskin lapsiperheitä. Siivoiltiin ja laitettiin ruokaa jne. Nykyään taas kotihoitotyö on hyvin hoitopainotteista. Asiakkaat ovat monisairaita, osa hyvinkin huonokuntoisia. Muistisairaita on paljon, samoin mielenterveysongelmaisia. Meillä kotihoidon työntekijöillä on kaikilla sama mielipide: Liian pitkään ihmiset joutuvat kärsimään kotonaan yksin ennen hoitopaikan saamista! Kotihoito ei voi tarjota kovin runsaita määriä hoitoa ja huolenpitoa yhtä asiakasta kohti!

      Nykyään johtoporras on määritellyt melkoisen vahvat perusteet ennen kuin hoitopaikkaa saa. Meillä hoitajilla on nykyään kotihoidossa täysi työ selviytyä työpäivästä. Asiat jäävät meitä hoitajiakin vaivaamaan. On vaikeaa jättää huonokuntoinen ja surullinen ihminen pitkäksi aikaa yksin kotiinsa odottamaan seuraavaa käyntiä.

      Johtoportaaseen siis luokaamme syyttävä katse...

    • olemme me

      Yhteiskunta olemme me, minä ja jopa sinä. Aina ulkoistetaan vastuu yhteiskunnalle ja laitoksille ynnä muille. Missä ovat näiden vanhusten perheet? Missä olet sinä?

      • dghjdhk

        Niin, toimitko itse humaanisti? Toimitko itse omaishoitajana, jotta tiedät mitä se tarkoittaa käytännössä?

        Suurin osa äänestäjistä toivoo päättäjien toimivan humaanisti, kuten lehdistä jatkuvasti saamme lukea. Politiikan päätöksenteossa vain sellainen asia ei ole tärkeä, vaan eri tahojen edut vaikuttavat eniten.

        Suomessa olisi rahaa jopa dementikkojen ja muiden sairaiden hyvään hoitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      83
      3287
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      374
      1210
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      879
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      170
      721
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      704
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      650
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      598
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      575
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      31
      545
    Aihe