Viisivuotias Anni oli kova puhumaan, ja arvostelemaan. Niimpä äiti sitten varoitti häntä etukäteen, kun he läksivät linja-autolla kaupunkiin, että:
"älä nyt sitten ala ainakaan siinä autossa ketään arvostelemaan suureen ääneen."
Johon Anni:
" No en tietenkään, enhän mie nyt niin uuno oo."
"Et niin, puhutaan sitten kotona, jos sinulla on jostakin sanottavaa".
"No joo, joo, uskoohan tuon nyt terve kerralla!"
Niin sitten mentiin Bussiin ja päästiin istumaan häthätää, kun bussi oli aika täysi.
Sitten siihen nousi seuraavalta pysäkiltä vielä vanhahko mies, äiti joutui ottamaan Annin syliin, että mies pääsi istumaan siihen heidän penkkiin.
Miehellä oli tavallista isompi nenä, joka oli punainen . Anni katsoi miestä suu ammollaan ja laukaisi: "Äiti tuosta nenästä puhutaan sitten kotona!"
Hymyä huuleen
7
172
Vastaukset
- ei ole siunausta
Adventismi tosissaan otettuna aiheuttaa burn-outia (kysy jarlaulta) ja saa aikaan sapatin rikkomusta.
- juurikaan ole iloa
Adventismissa, sen riivatussa harhaisuudessa ei ole juurikaan iloa ja välittömiä juttuja ihmisten kesken, vaan siinä on kokoontumisen kesken vallalla sellainen räjähdysherkkä tunnelma jossa kukin kyylää ketäkin että onko tuo ottanut harhaopin vastaan, onko samaa mieltä ja kukin pysyy siinä valheellisessa totuudessa. Se on oikein kyräilyn valtakunta jossa ei ole iloa, naurua ja vapautuneisuutta kuten helluntalaisuudessa tai muissa uskontokunnissa. Adventismi on helvetin esikartano.
- kunnia Jeesukselle
Evankeeliset adventistit osaavat iloita ja ylistää Herraa.
Jeesus on Herra ja evankeelisten adventistien parissa armolahjat toimivat.
Kiitos siitä Herralle. - Miksi teidän piti
nettihiiri kirjoitti:
nih.. sitä just
tulla juuri tähän linkkiin haukkumaan adventisteja?
Pitääpä laittaa uusiksi! - Syntyä
Lutterin kirkon harhaisuuteen. Kaipa mun lienee parempi erota ja liittyä Hukkuneiden merimiesten vaatetus järjetön kannatus yhdistykseen. Mitäs annat mulle neuvoksi.
Lutterin uskon pakana.
- ironiaa
Näille jutuille ei tiedä pitäisikö nauraa vai itkeä. Ainakin tuntuvat olevan "lakihenkisempiä" kuin adventistit siinä mitä suuhunsa laittavat. Tuntuu EGW:n säädökset tämän rinnalla helpoilta toteuttaa.
Mietitään tosissaan mm. sitä, että voiko rokotteita ja lääkkeitä käyttää kun niissä on käytetty eläinperäisiä aineita tai käytetty eläintä hyväksi jollain tavalla tuotantoprosessissa.
Ehkä tämä siis menee kategoriaan huumori.
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?s=ca05fd0bf72b5f5e5ae01e727160de3d&showforum=5
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858