Sapatin pyhityselämään kuuluu käynti sapattikokouksissa adventtikirkossa mutta kysyisin jos sieltä jonkun syyn takia jää pois niin onko syy:
1. hengellinen?
2. lihallinen?
Adventismissa on raukkamaisuutta ja säälin heitä.
A luokan tekosyy
7
112
Vastaukset
- takia sinä jäät pois?
omasta kirkostasi jos saisin myös luvan kysyä, kun sinä utelet minkä syyn takia adventistit jää pois.
Jos jää pois niin jokin syyhän se tietystikin on.
Miksi sinä säälit adventisteja, ei minun mielestä heissä ole mitään säälittävää, he ovat mukavia ihmisiä, vaikka heitä aina täällä parjataan aiheettomasti. - Olet todella
säälittävä! Se joka etsii vikoja toisista, eikä huomaa omaa kaunaisuuttaan on KAIKKEIN RAUKKAMAISIN!
- että miksi en ollut
edellisessä kokouksessa. Vastasin ainoastaan tälle uteliaale, itseriittoiselle naisihmiselle, että:"Herra tietää syyn!"
Minähän en ole ihmisille tilivelvollinen.- luopiot eivät käy
Tutkikaa itseänne Jumala kehoittaa sinuakin ja se on valitettavaa jos adventisti ei tiedä itsekkään onko syy hengellinen vai lihallinen sapattikokouksesta poisjääntiin?
Älä ole surulinen sillä minäkin jään pois ensi sapatin kokouksesta niinkuin sinäkin. Tasoissa ollaan sapatin pyhityksessä. - siitä vaan
luopiot eivät käy kirjoitti:
Tutkikaa itseänne Jumala kehoittaa sinuakin ja se on valitettavaa jos adventisti ei tiedä itsekkään onko syy hengellinen vai lihallinen sapattikokouksesta poisjääntiin?
Älä ole surulinen sillä minäkin jään pois ensi sapatin kokouksesta niinkuin sinäkin. Tasoissa ollaan sapatin pyhityksessä.Herra yksin tietää pelastuuko adventisti vai eikö vaikka kuinka adventistit jakavat jumalallisella viisaudella täällä maan päällä paikkoja 1000-vuotiseen valtakuntaan jota he hallitsevat yhdessä jehovien kanssa 144000-opillaan.
- kaivelelette
luopiot eivät käy kirjoitti:
Tutkikaa itseänne Jumala kehoittaa sinuakin ja se on valitettavaa jos adventisti ei tiedä itsekkään onko syy hengellinen vai lihallinen sapattikokouksesta poisjääntiin?
Älä ole surulinen sillä minäkin jään pois ensi sapatin kokouksesta niinkuin sinäkin. Tasoissa ollaan sapatin pyhityksessä.mitä ihmettä se kuuluu kenellekään jos ei joka viikko pääse kirkkoon, voi olla sairas tai muu pätevä syy, nyt tuntuu että on jotain vikaa näissä kyselijöissä itsessään.
Jos sitä luopioksi sanotaan jos on joskus poissa, niin sitten luterilaiset ovat melkein kaikki luopioita, ne käy kirkossa yleensä jouluna ja hautajaisissa ja vielläpä kehuuvat, että ei ole käyty muulloin kirkossa. - ihan puppua
siitä vaan kirjoitti:
Herra yksin tietää pelastuuko adventisti vai eikö vaikka kuinka adventistit jakavat jumalallisella viisaudella täällä maan päällä paikkoja 1000-vuotiseen valtakuntaan jota he hallitsevat yhdessä jehovien kanssa 144000-opillaan.
adventtikirkko ei opeta eikä edes usko mihinkään 1000-vuotiseen valtakuntaan maan päällä. Uskomme, että se on ajanjakso, joka vietetään taivaassa eikä maan päällä. Maan päällä ei ole yhtä ainoaa ihmistä tuona aikana elossa. Ja mitä tulee lukuun 144000, niin se tarkoittaa kaikkia lukemattomia pelastettuja. Niin me sen ymmärrämme. Että puhut ihan höpöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17213125
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545468Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454860Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392808Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1231989Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1141734Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1101552Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481