Autoilu on ympäristöystävällisempää kuin liikkuminen jalkaisin!
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/science/article2195538.ece
“The troubling fact is that taking a lot of exercise and then eating a bit more food is not good for the global atmosphere. Eating less and driving to save energy would be better.”
Kävely SAASTUTTAA enemmän kuin autoilu. Olen luonnonsuojelija...
Saastuttava kävely verolle!
3
223
Vastaukset
- 1Pasifisti
Jos kävelyn osalta otetaan huomioon koko elinkaari, sama pitää tehdä autoilunkin osalta; teräksen louhinta ja öljyn pumppuas ja siihen liittyvän infran tarve, teräksen ja bensiinin jalostus ja siihen liittyvän infran tarve, bensiinin jakelu ja bensiinin kulutus, tiestön ylläpito... Eipä kovin energiaa säästävää?
Ruokaan liittyy nääs sellainen asia, että se on uusiutuvaa sorttia. Hiilidioksidi sitoutuu uudelleen biomassa, mutta fossiilisista polttoaineista peräisin olevalla hiilellä menee miljoonia vuosia palautua takaisin alkuperäiseen olomuotoon. Tästä peräisin oleva hiili jää ilmakehään.
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/- stallari
Ruoan tuotanto - vaikka onkin välttämätöntä elämiselle - kuormittaa tuhottomasti luontoa. Metsiä, jotka sitovat hiilidioksia, raivataan tehomaataloustuonnon takia. Syntyy eroosiota, lainnotteet tuhoavat vesistöt ja ilman, jalostus kuluttaa tuhottomasti energiaa puhumattakaan elintarvikkeiden rahtaamisesta ympäri maailmaa, Pakkaustarvikkeet kuormittavat ympäristöä jne.... kaikenlaista puppua nämä finninaamaiset loiseläjät ja armeijaa käymättömät pasifistit sepittävätkin. Kaiken lisäksi suomalaista teollisuutta vastaan ollaan osoittamassa mieltä keskieurooppalaisten vastaavien yhtiöiden tukemiseksi. Kas kun ei huudeta taas Greenpeacea apuun?????
- ent.vihreä
Uskot siis kaiken mitä on kirjoitettu? Varsinkin jos se on enklantia ja näpytelty USAssa, tuossa luonnonsuojelun kehdossa.
Paras että istut kiikkustuoliisi etkä enää siitä nouse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984466Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293313No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341143
- 371086
- 131054
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872