johtua, että uskovien on säännöllisesti kokoonnuttava yhteen vahvistamaan uskoaan?
Ateistit eivät moista kokoontumista tarvitse.
Selittäkääpä tuo?
Mistä mahtanee
8
132
Vastaukset
Yhteenkuuluvuuden tunteen tavoittelusta siinä saattaa olla kyse. Juuri voimakas yhteenkuuluvuuden tunne vetää huonoon jamaan joutuneita ihmisiä lahkoon. Ja kokouksia kuvaamaan sopii vanha viisaus: "Joukossa tyhmyys tiivistyy."
- jaa-a.
minkäs tähden se te "työmiehet" kokoonnutte joka ilta sinne kapakkaan kaljatuoppien ääreen?
- ääressä kokoontuu
jaa-a. kirjoitti:
minkäs tähden se te "työmiehet" kokoonnutte joka ilta sinne kapakkaan kaljatuoppien ääreen?
yhtälailla herroja kuin narrejakin. Sieltä löytää pappeja, lukkareita, talonpoikia ja kuppareita. Noin kuvaannollisesti sanottuna (tämän kielenhän uskovat ymmärtävät).
Ateistit ovat yleensä liian viisaita istumaan kapakoissa pelkän kaljan vuoksi. - xxxxxxxxxxx,,,
ääressä kokoontuu kirjoitti:
yhtälailla herroja kuin narrejakin. Sieltä löytää pappeja, lukkareita, talonpoikia ja kuppareita. Noin kuvaannollisesti sanottuna (tämän kielenhän uskovat ymmärtävät).
Ateistit ovat yleensä liian viisaita istumaan kapakoissa pelkän kaljan vuoksi.Joo ne ateistit ryyppää siellä puistoissa ja nukkuu siltojen alla. Hakee sossusta rahaa että saavat lisää juotavaa ja jos eivät aina saa sitten tyydytään tenttuun.
- ei vaan tajua
Siellä missä julistetaan evankeliumia on läsnä Jumalan voima.
Muutenkin evankeliumi ei ole ihmismielen mukaista.
Ihminen tarvitsee uskovien yhteyttä ja sanaa. Ne rakentavat uskovia uskovien hengellistä elämää.
Ateistien ryhmät kuten vapaa ajattelijoiden kokoontumiset ja poliittisten ja milloin mitkäkin kaikki toimivat tietämättään uskovien kaavan mukaan.- evankeliumia,
on läsnä juoni saarnamies (ns. kellokas) ja lauma tahdottomia uskovia (lampaat).
Ihminen ei tarvitse uskontoja. Uskova tarvitsee, kun ei jaksa/pysty itse ajattelemaan.
Yhdistykset, järjestöt ja puolueet toimivat tosiaan saman kaavan mukaan. Ovat toimineet jo tuhansia vuosia ennen, kuin jotkut beduiinit keksivät kristinuskon perusteet.
- kun uskovat eivät
keksi vastausta.
Kas vastaus on usko. Koska uskonnot perustuvat uskoon (tiedon vastakohta), niin sitä täytyy säännöllisin välein vahvistaa. Muuten usko vähenee ja lopulta katoaa kokonaan.
Ei ole kovin pitkää aikaa siitä, kun Suomessakin oli pakko käydä kirkossa uskoa vahvistamassa. Jos ei käynyt, oli pakana ja joutui syrjityksi.
Ateismi perustuu tietoon ja yksilön omaan ajatteluun. Siksi se ei sovi kovinkaan hyvin yhdistyksiin tai "seurakuntiin".
Ateistilla uskon vahvistamisen hoitaa ansiokkaasti uskovat, joiden tyhjän jauhamista lukiessa/kuunnellessa, ateismi itsestään vahvistuu.
:)- kas kaskas
>Ateistilla uskon vahvistamisen hoitaa ansiokkaasti uskovat, joiden tyhjän jauhamista lukiessa/kuunnellessa, ateismi itsestään vahvistuu.<
Terve vaan, ateisti joutuu vahvistamaan 'uskoaan' ja tarvitsee siihen Jumalaan uskovia.
Tiedosta ei ole tietoakaan.
Jumalaan uskovan usko vahvistuu ateistin tyhjän jauhannasta.
;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454930Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201791Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525