Ainakin asiakaspalvelutaidottomia.
Meillä kaupunkilaisilla on ilo nauttia uusista matalalattiaisista joukkoliikenteen ajokeista, joita TKL:n kalustosta on nykyisin suurin osa. Kulku on helppoa ja turvallista olit sitten liikuntaesteinen, vanhuuttasi hidas ja jäykkä tai liikkeellä lastenvaunujen kanssa... vai onko sittenkään?
Melkein kaikki nykyiset TKL:n kuljettajat tuntuvat olevan napinpainotaidottomia... yhtä vipstaakia käyttämällä kun käsittääkseni bussin lattian "niiaustoiminto" saadaan aikaiseksi. Ihan sama olitko tulossa vai menossa, painoitko sitä sinistä "taikanappia" vai viittasitko kädellä, tai vaikkapa huusit: "eikö tätä lattiaa tosiaan voi alentaa?", lopputulos on aina sama: bussin lattia on ja pysyy korkealla.
Onkohan yksikään noista "yleisönpalvelijoista" tullut ajatelleeksi, että matkanteko olisi paljon joutuisampaa, jos sitä ajokkiaan hiukan niiauttaisi... Sen sijaan, että ne kehnojalkaiset ja pyörälliset yrittävät päästä (joskus henkensä kaupalla) siitä ovesta kadulle tai kadulta sisään erinäisin konstein ja kommervenkein tai jopa kanssamatkustajien apua tarviten. Siihen tuhraantuu PALJON ENEMMÄN aikaa kuin "niianneeseen" kulkupeliin sisääntuloon! Mikä aika on sitten pois niistä kuljettajien pisu- ja tupakkitauoista.
Tampereellahan joukkoliikennekin toimii kaupungin tilaaja-tuottaja-periaatteen mukaisesti. Olisikohan TKL:n sisällä aika tarkistaa, mitkä tuon tilaaja-tuottaja-mallin täyttöehdot olivatkaan? Tällä hetkellä kun asioista valittamiset ja huomauttamiset usean kuukauden ajan eivät ole saaneet minkäänlaista muutosta aikaiseksi ainakaan tässä ongelmassa.
Matkustan usein bussilla ja kahden käden sormin on laskettavissa kohdalleni osuneet "niiauttajat" viime kuukausien aikana. Ja heistä muuten suurin osa oli maahanmuuttajataustaisia kuljettajia...
KIITOS teille harvoille asiallisille TKL:n kuljettajille, tämä purnaus ei koske teitä. Ja EI KIITOS teille kaikille pahanmielen tuottajille!
TKL:n kuljettajista suurin osa ammattitaidottomia?
8
972
Vastaukset
- oon ihmetellyt
samaa, kerran yks kuski läjäytti ovet kiinni kun olin juuri ovella...onko kesä heikentänyt kuljettajien ammattitaitoisuutta. Niinhän se muuten on usein Äitee, että vasta kun joku ei osaakkaan ymmärtää osaavan arvon?
http://www.aamulehti.fi/keskustelu/forum.jspa?forumID=348- -Äitee-
Ongelma on ollut olemassa jo ennen tätä kesäaikaakin.
- vaan
Itsekin olen joskus kettuuntuneena nostellut TKL:n busseihin vaunuja ja rattaita. Usein meinaa loppua aksliväli kesken katukiveyksen ja bussin reunan välissä, jos ei kuski niiaa.
Itse laitoin asiasta noin vuosi sitten palutetta ja sain vastauksena perustelun, että niiaustoiminnolla varustetut autot eivät kestä ks. toimintoa loputtomiin. Tästä sain siis sen jälkeen käsityksen, että kyseessä on TKL:n autojensäästötoimenpide!
Meilläpäin ei ole tarvinnut kyllä sen palautteen jälkeen kettuuntua niiaamattomuudesta, kun mainitsin palautteessa paikan, josta keskustaan kuljen.- -Äitee-
Palautetta olen antanut suoraan kuljettajille ja/tai soittamalla pomoilleen, mutta mikään ei ole muuttunut. Olen esim. kertonut tarkan reitin, bussin vuoronumeron, linjan ym. mutta silti seuraavan kerran saman kuskin kyytiin "päästessä", homma on ollut entisellään.
Tuollaisesta säästötoimenpiteestä ei ole kukaan minulle maininnut. Mutta sen minäkin tiedän, että kovilla pakkasilla niiata ei voi, koska tekniikka jämähtää. Mutta muuta niiauksen estettä ei minulle ole koskaan kerrottu.
Kysäisin myös, että onko se joku määräys ylempää, että niiausta ei saa nykyisin käyttää ja minulle vakuutettiin, että missään nimessä sellaista määräystä ei ole annettu. - toinen kiinni
-Äitee- kirjoitti:
Palautetta olen antanut suoraan kuljettajille ja/tai soittamalla pomoilleen, mutta mikään ei ole muuttunut. Olen esim. kertonut tarkan reitin, bussin vuoronumeron, linjan ym. mutta silti seuraavan kerran saman kuskin kyytiin "päästessä", homma on ollut entisellään.
Tuollaisesta säästötoimenpiteestä ei ole kukaan minulle maininnut. Mutta sen minäkin tiedän, että kovilla pakkasilla niiata ei voi, koska tekniikka jämähtää. Mutta muuta niiauksen estettä ei minulle ole koskaan kerrottu.
Kysäisin myös, että onko se joku määräys ylempää, että niiausta ei saa nykyisin käyttää ja minulle vakuutettiin, että missään nimessä sellaista määräystä ei ole annettu.vaikka tulijalla olisi Rinka selässä.
TODELLA miksi edes on mahdollisuus isompaan kulkuväylään, kun sitä ei avata vaikka tulijalla
olisi täyteen ahdettu Rinka selässään.
Ammaatikunta on vaihtunut ja uusavuttomuus näkyy ja tuntuu liikennelaitoksen kuljettajan autonsa halinta laitteiston tuntemattomuutena. - Terveisiä periltä
toinen kiinni kirjoitti:
vaikka tulijalla olisi Rinka selässä.
TODELLA miksi edes on mahdollisuus isompaan kulkuväylään, kun sitä ei avata vaikka tulijalla
olisi täyteen ahdettu Rinka selässään.
Ammaatikunta on vaihtunut ja uusavuttomuus näkyy ja tuntuu liikennelaitoksen kuljettajan autonsa halinta laitteiston tuntemattomuutena.Joo kyllä se on vaikeeta avata molempia ovia, suorastaan mahdotonta. Ja vaikeeta siitä on huonojalkaisenkin mennä etenkin jos on kassilinen ostoksia mukana.
Joskus tuntuu että kuskeilla on vain ja ainoastaan mielessään, miten voin kiusata asiakkaitani.
Vittumainen virne naamalla naureskellaan kun huonojalkainen (polvivammat ja lonkkakulumat)yrittää kiivetä bussiin, sujauttaa matkakorttiaan laitteeseen ja nopeasti sitten perälle jos vaikka istumaan pääsis, sitten kun joku nuorisosta sattuu jäämään pois.
Tähän operaatioon kuuluu myös kurkata juuri ennen lähtöä peilinkautta, että sama huonojalkainen on mieluiten juuri asettelemassa kassiaan autonlattialle niin ettei se kaadu ja pyöri bussinkyydissä, koska silloin matkustajan käsiote on yleensä huono.
Sopivalla nytkäyksellä saadaan mummu kumoon, tai ainakin ikävästi horjahtamaan, niin että ainakin loppupäivän muistaa taas tulleensa bussiin häiritsemään terveiden ihmisten elämää. - taas mitään järkee?
Siis mitä v*tua varten niitä niiauksia sitten niihin autoihin on asennettu jos niitä ei voi käyttää. Siis millä ihmeen lokiigalla tääkin taas on ajateltu.
Ymmärrän kyllä hyvin sen että pakkanen estää toiminnon käytön, vaikka ossi osaamaton kuskihan ei säistäkään ymmärrä mitään vaan koheltaa matkaan yhtä hätäisesti oli sääkun sää vaikka puukkoja satais.
- misss
eilen aamulla kävi vastaava tapaus linja-autoaseman pysäkillä..todella huono jalkainen vanhus joutui hyppäämään bussista ja meinasi siinä rytäkässä kaatua ja olisi varmaan kaatunutkin jos ei olisi ollut pylvästä mistä ottaa kiinni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791