Miten onnistuisin muuttamaan elintapojani. Kulutan olemattomia varoja yli varojen. Ostan kaikkea kivaa elektroniikkaa, käyn ravintoloissa ja asun kalliisti ja matkustelen. Tuloja ei kuitenkaan ole kuin työmarkkinatuki vipit ja lainat. Ostokset rahoitan usein luottokortilla, maksu sitten kuukausien päästä..
Olen jollakin tapaa omaksunut tämän tavan elää ja kuluttaa, nyt kuitenkin pelkään että velkaudun pahasti ja seinä tulee vastaan, joku justitia intrum lähetti jonkun kirjeen jossa puhuttiin isoista summista, en lukeut kovin tarkasti..
Kysynkin kaikilta että kuinka onnistun muuttamaan kulutustottumuksia niin ettei elämän mukavuudet vähene olennaisesti.
Elän velaksi
11
2544
Vastaukset
- yks Arto!
oliks toi ninku vitsi?
- yks arto
Luin lehestä että suomessa on monia muitakin joila on vähän ongelmia noiten kulutustottumusten kanssa.
Ei provokatiivinen viesti, elävää todellisuutta suomessa. Lämmöllä, yks Arto..
- se velaksi eläminen!
"jossa puhuttiin isoista summista, en lukeut kovin tarkasti.. "
Nyt et enää saa sitä kierrettä poikki,iso pyörä puyörähti,kohta koputtaa vouti ovellasi. uista tämä.
terveisin ennustajaeukko,kuukausi alun toista niin kopkop- ystävä.....
Ei sillä ole merkitystä, kun on köyhä. Eivät voi mitään ulosmitata, edes tuloista kun tienaa alle normin. Tiedän,koska itsellä on ulosottovelkoja joita en koskaan pysty maksamaan (paitsi lottovoitolla).Joten antaa mennä kun on alamäki.....
- Eksäsi?
Ootko minun entinen ukkoni?
- yx arto
..jos olet entinen muijani, niin silloin tunnet mut.
- viimeinen hetki
aikaa hoitaa asiat. Älä tee samaa virhettä kuin minä..Sovi ja maksa ennenkuin luottotiedot menee.Sillä sitten alkáa vuosikymmenen helvetti.Ja kaikki todella maksetaan takaisin. Vaikka joku on kysellyt milloin "vanhenee". siis ei milloinkaan.Pääsin itse irti ja elään ja voin hyvin ,niin ei aina olluut. entinen ulosottoasiakas.
- ne velat
vanhenee, mutta siihen menee kauan aikaa...
- se helvetti kestää
ne velat kirjoitti:
vanhenee, mutta siihen menee kauan aikaa...
tosi pitkään.Laman takia jouduin ulosottoon (opintovelat).Myös muutamia tuttuja eri syistä.Minä päätin hoitaa heti työtä saatuani velat pois.Se kesti 7 vuotta.Tuttavani päätti jättää"vanhenemaan".Noin 15 vuoden helvetin jälkeen heitä kaduttaa.Eivät ole eläneet normaalia elämää,eronneet alkoholisoituneet jne..
Ja velkoja edelleen päällä.
- RumaElsa
Tässä ratkaisu:
Älä osta kaikkea kivaa elektroniikkaa. huomaat että hengissä pysyt ilmankin.
Älä käy ravintolassa äläkä asu kalliisti saatika matkustele.
Vippaus vex!
Luottokortti saksilla poikki. vaikka maksu tulee kuukausien päästä, niin jokatapauksessa tulee.
Et turhaan pelkää että velkaannut pahasti.
Vipit ja luottokorttiostot ekaksi tykkänään pois. niin olet jo hyvällä alulla.
Tee Excelillä talousseurantaa, mihin sun rahasi menee, ja sen perusteella seuraavalle vuodelle budjetti.
Näin minä sain talouden hallitaan, vaikka oli äärimmäisen paha tilanne. siis oikein grande katastrof !
No, luottokortteja ei ole koskaan ollutkaan (luojan kiitos!), mutta vippejä kylläkin.
työkkärirahat olivat syöty jo ainakin kaksi viikkoa etukäteen. aina.
Apua talouden suunnitteluun saa monelta ovelta. Hyviä osoitteita ovat esimerkiksi:
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6510&id=6510&mode=readdoc
http://www.kalliitkulissit.fi/
http://www.ktm.fi/taloudenhallinta
http://www.martat.fi/neuvonta/kodin_talous/
www.kuluttajaliitto.fi/valtti - Tsykologi
Itkupilli on pudonnut kaivamaansa kuoppaan ja nyt pyytää muilta apua.
Aika epäreilua muita kohtaan. Et ole ennenkään kuunnellut neuvoja, joten miksi nyt kuuntelisit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867