kiittämään Jumalaa, vaikka heistä kymmenen sai puhdistuksen pitalista.
Luukas 17
13 ja he korottivat äänensä ja sanoivat: "Jeesus, mestari, armahda meitä!"
14 Ja heidät nähdessään hän sanoi heille: "Menkää ja näyttäkää itsenne papeille". Ja tapahtui heidän mennessään, että he puhdistuivat.
15 Mutta yksi heistä, kun näki olevansa parannettu, palasi takaisin ja ylisti Jumalaa suurella äänellä
16 ja lankesi kasvoilleen hänen jalkojensa juureen ja kiitti häntä; ja se mies oli samarialainen.
17 Niin Jeesus vastasi ja sanoi: "Eivätkö kaikki kymmenen puhdistuneet? Missä ne yhdeksän ovat?
18 Eikö ollut muita, jotka olisivat palanneet Jumalaa ylistämään, kuin tämä muukalainen?"
Tämäkin yksi oli kaiken lisäksi muukalainen. Siis ns. omat eivät kiitosta antaneet, vaan ottivat terveyden vastaan ja lähtivät omille teilleen, kiittämättä.
Niin on tänäänkin. Jeesus tekee ihmeitä, mutta harva palaa kiittämään kertomalla siitä ihmeestä muillekin. Varsinkin he, jotka kuuluvat lahkoihin, ovat hyvin tarkkoja siitä, mitä muut lahkolaiset heistä ajattelevat ja siksi mielummin salaavat kokemansa, kuin kertovat siitä muillekin, eli kiittäen todistavat Jumalan voimasta.
Tälläiset henkilöt mahdollistavat itselleen vain yhden kerran ihmeen, sillä niin kiittämättömiä ja ihmisten orjia he ovat.
Kiittäkää ja iloitkaa siitä, että Jeesus elää, älkääkä antako minkään olla esteenä sille, että kiitollisin mielin kerrotte ihmeistä ja näin olette ketjussa, joka kiertää vielä viimeisen kerran maapallon.
Vain yksi
palasi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094