Paljonko NATO maksaa?

Suomen ei pidä itseään halvalla myydä.
Jos Natoon liitytään, on NATOn maksettava kunnollinen korvaus vuosittain siitä, että sillä on maa, jolla on 1300km Venäjän vastaista rajaa, liittolaisenaan.
Jos hinnasta sovitaan, voi NATO roudata romujaankin Suomen maaperälle, ilmaiseksi sitä ei kannata tänne ottaa, saati siitä maksaa.
5375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lännen etuvartioksi alkaminen Venäjää vastaan
on vanhanaikainen kalkkeutunut ajatus,
josta on päästävä irti.

Äänestä

Voisihan sitä piruttaan pistää aivan huikean summan mistä ei tingitä, plus kaikkia etuuksia ja kielto ydin aseilta.

Kaikenmaailman sanktioita ja siellä täällä suomalaisia viranomaisia valvomassa toimintaa.

Siten kun US- Armyn sotapojasta korkeaan upseeriin esim. tekisi aivan pienen rikkeen, kuten roskasatamiseksi tulkittavan aivan vähäisen rikkeen, nuorempi konstaapeli ottaisi esiin pampun ja sanoisi: Hyi, Hyi te ette käyttäytyneet kunnioittavasti suomen kanssa sen omalla maaperäll ja kirjoittaisi 500 Euron sakon ja ilmoittaisi arestista.

Suomalaista kapteenia vastasi US Eversti jne..

Jos Suomessa olisi US joukkojen ehdoton ylipäällikkö sodan ja rauhan aikana olisi suomalainen Kenraali.

Ydin aseita ei saisi tuoda jne…

jos täällä ei olisi US- tai muita NATO joukkoja, joutuisi US silti maksamaan tuntuvasti pelkästää jäsenyydestämme. Suomalisilla ei olisi mitään velvotteitta lähettä miehiään esim. Lähi-itään, tai muualle - ainoastaan pohjoismaat toimialueina... jne... :)

Äänestä

tulloo se maksaa suomen kokonaisuudessaan jotta ei se paljon tee koko maapalloa ajatellen.

Äänestä
  • Voipha tuo rähinä tullakkii, jos Suomi männöö ja liittyy roistovaltijo USA:n käskassaraan, nattoo.

    Äänestä

  • Pronssisoturi2 kirjoitti:

    Voipha tuo rähinä tullakkii, jos Suomi männöö ja liittyy roistovaltijo USA:n käskassaraan, nattoo.

    ehei poijat sottoo tällätavalla käydä,mennääpäs tuon atlantin yli jotta heilahtaa.papapa.. su kel lus ve ne se oll..aarkh lääkintämies lääkintämies..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahanahne kirjoitti:

Suomen ei pidä itseään halvalla myydä.
Jos Natoon liitytään, on NATOn maksettava kunnollinen korvaus vuosittain siitä, että sillä on maa, jolla on 1300km Venäjän vastaista rajaa, liittolaisenaan.
Jos hinnasta sovitaan, voi NATO roudata romujaankin Suomen maaperälle, ilmaiseksi sitä ei kannata tänne ottaa, saati siitä maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu