Ensi vuonna Dacia Logan tulee Suomen markkinoille sekä porrasperäisenä että farmarimallina. Hinnat asettunevat alk. 9500 euroa. Siis selkeästi uutta Lada 119-mallia alemmaksi.
Ja kyseessähän on täysin Renaultin osista Romaniassa koottu halpa laatuauto.
http://www.autowiki.fi/index.php/Dacia_Logan
Ja kyseessähän on täysin Renaultin osista Romaniassa koottu halpa laatuauto.
http://www.autowiki.fi/index.php/Dacia_Logan
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kilpaileeko se siitä kumpi halpiksista myy huonommin? Ladaa on jo vaikea ohittaa kun 0kpl/kk on saavutettu.
Romaniastako laatuauto? Ihmettelen tiedätkö sinä mistä on kyse, kun puhut "romanialaisesta laadusta".
Eivät osatkaan muuten ole Renaultin. Logan on puhtasti romanialainen auto. Vain nimi on Renaultin.
Tässäpä maistiaisia:
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/204818/dacia_logan.html
Tässäpä maistiaisia:
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/204818/dacia_logan.html
kannata puhua mitään tuosta Ladan hinnasta, kun mitään varmaa tietoa siitä ei ole. 13990€ on kyllä aivan liikaa siitä, sillä sehän on jo paljon omassa kokoluokassaankin. Lisäksi Saksassa se maksaa 7500, joten Suomessa se olisi lähes puolet kalliimpi? Kalinan pitää maksaa alle kymppi, jos Deltassa meinataan niitä myydä.
paljonkin halvemmalla,mutta ahne deltta nostaa sen hintaa pilviin
todellakin 119 hinta Suomessa! Eipä taida tuolla hinnalla mennä montaa kaupaksi. Kyllä toi Deltan hinnoittelu on erikoista vai yritetäänkö tässä nyt ensin rahastaa merkkiuskolliset ostajat?
Pitäähän sillä hinnalla kustantaa viiden vuoden takuukorjaukset Deltalla.
Ei meidän Ladalle olisi riittänyt tuollainen summa millään kaikkiin korjauksiin.
Puhut viisaita sanoja. Syy tuohon korkeaan hintaan 119-mallin kohdalla taitaa tosiaankin olla tuossa. Maahantuoja varautuu korkealla myyntikatteellaan pitkän takuun aiheuttamiin korkeisiin kustannuksiin. Tuo viiden vuoden takuu on kyllä todellinen rasite firmalle Ladan kohdalla. Saman firman muista merkeistähän ei vastaavia kustannuksia synny, kun niiden laatutaso on selkeästi korkeampi kuin Ladalla.
edes myöntää tuollainen "maonostakuu"? Varsinkin kun tietää nämä Delta-takuut...No saksassa myönnetään kuuden vuoden takuu ja auto on silti puolet halvempi? Onko nämä Saksan mallit sitten paremmin tehtyjä vai? Ja kuitenkin 110 oli myös viiden vuoden takuu ja silti 3-tonttua halvempi?
Taitaa tässä hommassa olla kyse vain Lada-uskollisten rahastuksesta. Sitten kun ekat autot on saatu myytyä hyvään hintaan, niin voidaan hintaa sitten laskea.
Laadun suhteen ei mitenkään pärjää Ladalle, joten Lada pysyy edelleenkin hinta-laatu-suhteeltaan parhaana edullisista autoista.
Englantilaisen autolehden arvio Dacia Loganista:
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/204818/dacia_logan.html
Ja vertailutesti Ladaan:
http://www.autobild.de/artikel/Themen-Testberichte-Sonderposten-aus-dem-Osten_58105.html
Oletko sinä idiootti? Luotat palkattuihin artikkeleihin Saksan autolehdissä, jotka kaikki ovat paikallisen autoteollisuuden kustantamia. Mitä hyvää he voivat kirjoittaa venäläisestä autosta?
Sitä paitsi tapasin vielä saksalaisia jotka kauhistelivat jopa sanaa "Venäjä".
En ole, kiitos vaan taas kohteliaisuudesta! Sulla nuo kohteliaisuudet ovat hallussa kuten herrasmiehellä konsanaan, heh!
PS. Eikö muka venäläiset lehdet kehu omia autojaan surutta? Kun tietää vielä venäläisen nykylehdistön sananvapauden surkean tilan, parempi olisi olla hiljaa saksalaisten sanomisista. Ja saksalaisilla on sentään selkeät faktat puolellaan. Ei huonosta autosta saa hyvää asioita vääristelemällä tai peittelemällä.
PS. Miten kukaan voisi täysin rehellisin mielein kehua venäläisen autoteollisuuden saavutuksia, itse jos olisin venäläinen, niin häpeäisin silmät ja korvat päästäni noita heikkolaatuisia tekeleitä, joita markkinoille pukataan. Miksi tehdä sekundaa, jos osataan(?) tehdä laatuakin?
Eikö venäläisten autotehtaiden laadunvalvonta toimi vai miksi markkinoille tuodaan keskeneräisiä ja autotekniikaltaan vanhanaikaisia ja turvattomia tuotteita? Eikö tieto/taito riitä?
markkinoiden mukaan. Kun Ladaa tehdään pääasiassa venäläisille markkinoille, pitää auton olla halpa. Varsinkin, kun Lada on juuri erikoistunut halpoihin malleihin.
Mutta ei Ladan laatu oikeasti ole niin huonoa, kun esim. suomailaisissa autolehdissä on annettu ymmärtää. Joissain kirjoituksissa paistaa esiin puolueellisuus ja epäolennaisiin asioihim kiinnitetään huomiota vain siksi, että auto on Lada ja se on valmistettu Venäjällä. Ja eikä venäläiset autolehdet mitenkään Ladoja ylistä mutta eivät toki mollaakkaan, mutta kertovat asiat suurinpiirtein niin kuin ne on. Toki ainahan toimittajalla on oma kantansa asioihin.
>kiitos vaan taas kohteliaisuudesta!
Ole hyvä! Ei kestä.
>Eikö muka venäläiset lehdet kehu omia autojaan surutta? Kun tietää vielä venäläisen nykylehdistön sananvapauden surkean tilan, parempi olisi olla hiljaa saksalaisten sanomisista
Venäläiset autojulkaisut EIVÄT kehu Ladaa suinkaan. Nyt ne kehuvat useimmiten halvat korealaiset valmistajat, jotka maksavat heille rahat "puolettomista testeista".
"Sanan vapaudella" ei ole MITÄÄN tekemistä autolehtien kanssa. Autoala on sen verran kaupallistettu, että vain tyhmä voi edes lukea nämä "testit". Ei väliä onko kyse Venäjästä tai muusta maasta.
>Eikö venäläisten autotehtaiden laadunvalvonta toimi vai miksi markkinoille tuodaan keskeneräisiä ja autotekniikaltaan vanhanaikaisia ja turvattomia tuotteita?
Siis kun kyse on Kalinasta ja Loganista niin haluan kysyä - mikä etu on Loganilla verrattuna Kalinaan? Onko se paremmin varusteltu, onko romanialainen laatu parempi kuin venäläinen? Ja missä kohdassa Logan on turvallisempi kuin Kalina? Sinähän väität että Kalina on "turvaton tuote"! Mutta siinä autossa on 2 turvatyynyä ja ABS-jarrut. Onko Loganissa 8 turvatyynyä, että sinä kutsut Kalinan "turvattomaksi" Loganiin verrattuna?
Sinun kirjoituksestasi näkyy, että sinulta puuttuu todellinen tieto kummastakin autosta ja näkemyksesi perustuvat vain ennakkoluuloihin, jotka ovat peräisin ehkä kylmän sodan ajoilta.
jos dacia logan maxaa saxassa 7000 euroa ni miten se voi maksaa vaan 9000 € täällä? renault twingokin maksoi 10 000 euroo...