Punainen valo ei pysäytä autoilijoita Helsingissä

AutoilevaMotoristi

Lainatakseni Hesarin tekstiä:

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Punainen valo ei pysäytä autoilijoita Helsingissä/1135229383381

"Vähiten liikennesääntöjä kunnioittivat tavalliset henkilöautoilijat. Keltaisen valon syttyminen sai heidät painamaan lähes poikkeuksetta kaasua jarrun sijaan. Tuloksena oli kymmeniä kadunylityksiä päin punaisia. Niistä erityisen vastuuttomia oli puolenkymmentä.

Yksikään rekka, moottoripyöräilijä tai bussi ei kärähtänyt testissä. Myös taksit olivat kautta linjan lainkuuliaisia lukuun ottamatta yhtä harvinaisen selkeää punaisia päin ajamista Mäkelänkadulla."

5

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysiä kaistapäitä

      viimeksi viimeviikolla olin todistamassa tilannetta valoristeyksessä jossa moottoripyöräilijä ajoi eteeni nuolivaloissa, tämän mulkun takia takana oleva tuli niin lähelle takapuskuriani että sydämmeni hyppäsi kurkkuun!

      ja eikä tämä ole mitään uutta, nämä apinat vetää vähänki jossa on suoraa 200 lasissa!

      • sitä ennen

        olit todistamassa vastaavaa tai sitä 200 lasissa?

        Ettei vain olisi ollut ensimmäinen kerta mutta olet valmis leimaamaan meidät kaikki.

        Haise vitulle saatanan kääpä.


      • AutoilevaMotoristi

        Pitää muistaa jättää se turvaväli aina edelläajavaan ettei aja toisen perseeseen. Eikös se tieliikennelakikin sano jotenkin silleen että: ajoneuvo on pystyttävä pysäyttämään näkyvällä/vapaalla tien osalla.


      • moottoripyöräilevä autokuski

        Tässä yksi "testi" ja sun sattuma. Mun pitäs nyt sitten leimata kaikki busikuskit hulluiks murhaajiks.

        Olin kääntymässä nuolivaloista oikealle mutta vilaisinkin vasempaan, josta tulee junttibussi ainakin sallitut 40km/h läpi risteyksen.

        Sen perässä henkilöauto bussin puskurissa kiinni (ei voi nähdä valotolppaa). Kun tämä "ammattiautoilija" ja sokee pässi olivat menneet, vihtuikin valot punaisiksi.

        Ihmettelin ja olin saada paskahalvauksen kun mietin mitä olisi tapahtunut jos tuhon giljotiiniin olisin itseni tuikannut.

        Aika turha on ruveta mitään "ryhmää" syyllistää tällaisten takia. Mullakin on korttia joka lähtöön eli ei ole pelkkiä motoristeja. Montako motoristia näit ajamassa 200km/h viime tammikuussa? Nukkuvatkohan ne talviunta?


    • jeep2

      Ovat varmaan ottaneet mallia pyöräilijöistä/jalankulkijoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe