vastauksia?

kirkkaus*

Onko joku nähnyt enkelin? Jos on, millainen kokemus se sinun mielestä oli?

12

802

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Låbsang Rampa

      En näe enkeleitä, en näe myöskään seuraavia yleisesti nähtyjä olentoja:
      -aaveita tai henkiolentoja
      -ufoja tai humanoideja
      -kissoja tai muita eläimiä
      -välähdyksiä menneisyydestä, tulevaisuudesta

      Kaikkia näitä ja lukemattomia muita olentoja tuottaa ihmisen omien aivojen sähkökemiallinen prosessi, jonka kemia on tavalla tai toisella joutunut kemiallisesti häiriötilaan.
      Yleisimmin häiriötila johtuu alkoholista, alkaloideista tai muista hallusinaatioita tuottavista aineista. Lähes yhtä usein tila voi johtua myös aivojen heikentyneestä verenkierrosta ja aineenvaihdunnasta. Lääketiede menee kuitenkin eteenpäin ja näihin häiriötiloihin on saatavilla nykyään erilaisia preparaatteja ja statiineja joilla elimistöä autetaan toimimaan normaalisti.

      Siinä nuo syyt joiden seurauksena ihminen näkee mitä näkee. Syiden ymmärtäminen ei muuta hallusinaation todellisuuden tuntua ja näky saattaa olla ahdistava, pelottava, rauhoittava jopa universaalisen rakkauden tunne on yleinen.

      • häiriötilaan

        selvyyttä:

        Eräs saarnamies rukoili, että näkisi enkeleitä, vaikka hän Raamatun pohjalta kyllä uskoi niitä olevan. Rukoilu kesti hänen kohdallaan 40 v. Tuona aikana hän huomautteli Jumalalle asiasta. Eräänä iltana tuli kaksi enkeliä hänen kotiinsa, he olivat näöltään kuin salskeita, komeita nuoria miehiä, pituus noin 2m. Keskustelua käytiin Taivastenvaltakunnasta noin 1,5h. Kuin he olivat poislähdössä, ilmoittivat, että jokaisella Kristulkseen Jeesukseen uskovalla on kaksi suojelusenkeliä, yksi molemmilla sivuilla. Eytäisyys on käsivarren mitta, kun levittää kädet sivuille, siinä he ovat valmiina auttamaan. Kun enkelit "liukenivat" pois, sanoi tuo saarnamies niille jo näökymättömissä oleville enkeleille; jos olette vielä tässä, puristakaapa kättäni. Hän ojensi kätensä "tyhjää tervehtimään", mutta hänen käteensä tartuttiin niin voimakkaasti, etä kaksi päivää oli käsi kipeä. Muisti varmasti asian.

        -oliko aivojen häiriötilasta kysymys? Näitä enkelivierailuja on toistuvasti ihmisten kohdalla.


    • jenny.

      Kuulen heidät päivittäin - niin "miinusenkelit" (yrittävät saada minut pelokkaaksi, epävarmaksi, negatiiviseksi jne...) kuin "plusenkelitkin" (yrittävät saada minut rohkeaksi ja rakastavaksi). Kovaa on henkien sota, ei voi muuta sanoa...

      • määvaa

        oletko ikinä edes kaukaisesti ajatellut että saataisit olla skitsofreenikko ja oma pääsi kehittää nämä äänet?


      • Erjuth
        määvaa kirjoitti:

        oletko ikinä edes kaukaisesti ajatellut että saataisit olla skitsofreenikko ja oma pääsi kehittää nämä äänet?

        Sinä koskaan ajatellut kyseenalaistaa psykiatrian auktoriteettia? Puuh... onneksi ajat muuttuvat.


      • määvaa
        Erjuth kirjoitti:

        Sinä koskaan ajatellut kyseenalaistaa psykiatrian auktoriteettia? Puuh... onneksi ajat muuttuvat.

        no mikäettei.. mutta luottaisin siihen kuitenkin, vaikka harmaata aluetta onkin jonkun verran.
        Ehkä olisi pitänytkin onnitella kaveriani ku se alko kuulla ääniä n. puolen vuoden melkosen huumeiden käytön jälkeen..
        "Jes, kuulet enkeleitä ^^"
        Kaikki mitä kaveri selitti mitä nää äänet sano voi vetää omista ajatuksista, jos vain tulkitsee ne vieraina.
        En nyt pahemmin ole asiaan tutustunu mutta voisin kuvitella että aivot jostain syystä tulkitsee omat ajatukset "vieraiksi" josta tulee sitten vaikutelma että joku muu puhuisi.
        Voihan se olla että kuulet enkeleitä, mutta jos punnitaan skitsofrenia vs. enkelit niin kyllä todennäkösyydet näyttää aika rankasti enkeleistä poispäin :P ..tottahan se varmaan itestä tuntuu hyvin todelliselta mutta tuskin voi sulkea pois sitä mahdollisuutta, että kaikki ei toimi ihan niinku pitäs aivoissa.


      • Sive Lee
        määvaa kirjoitti:

        no mikäettei.. mutta luottaisin siihen kuitenkin, vaikka harmaata aluetta onkin jonkun verran.
        Ehkä olisi pitänytkin onnitella kaveriani ku se alko kuulla ääniä n. puolen vuoden melkosen huumeiden käytön jälkeen..
        "Jes, kuulet enkeleitä ^^"
        Kaikki mitä kaveri selitti mitä nää äänet sano voi vetää omista ajatuksista, jos vain tulkitsee ne vieraina.
        En nyt pahemmin ole asiaan tutustunu mutta voisin kuvitella että aivot jostain syystä tulkitsee omat ajatukset "vieraiksi" josta tulee sitten vaikutelma että joku muu puhuisi.
        Voihan se olla että kuulet enkeleitä, mutta jos punnitaan skitsofrenia vs. enkelit niin kyllä todennäkösyydet näyttää aika rankasti enkeleistä poispäin :P ..tottahan se varmaan itestä tuntuu hyvin todelliselta mutta tuskin voi sulkea pois sitä mahdollisuutta, että kaikki ei toimi ihan niinku pitäs aivoissa.

        Asiallista järkipuhetta. Suosittelisin terapiassa käyntiä jos pään sisässä rupeaa kuulumaan jonkun muun höpinää.

        Miten erottaa viinapiru, skitsofrenia, enkeli ja huono trippi toisistaan?


    • Petrus7

      koskettaneet hiuksiin usein:)
      Se on tapahtunut yleensä sellaisissa tilanteissa joissa olen juuri ajatellut Jumalaa tai Jeesusta tai jotain vastaavaa.

      Olenkin usein miettinyt, kuka minuun koski? Se on yleensä hiljainen, hellä kosketus. Joskus se kutittaa, joskus mietin että kuka oikein meni ohitseni, kun pieni tuulenvire täysin tuulettomassa tilassa sivelee poskiani.

      Jos se ei ole enkeli, niin yleensä se on uskovien kokouksessa Pyhä Henki:)

      Siunausta Sinulle! Herra Jeesus Sua siunatkoon

      • Sive Lee

        Kaikista vaihtoehdoista valitsit enkelit ja mahdollisesti pyhän hengen. Miksei enkeli voi näyttäytyä konkreettisesti meille kaikille, vaan sivelee vain tukkaa hellästi? Noilla todisteilla en kyllä rupea uskomaan enkeleihin.


      • jenny.
        Sive Lee kirjoitti:

        Kaikista vaihtoehdoista valitsit enkelit ja mahdollisesti pyhän hengen. Miksei enkeli voi näyttäytyä konkreettisesti meille kaikille, vaan sivelee vain tukkaa hellästi? Noilla todisteilla en kyllä rupea uskomaan enkeleihin.

        Mikä tämä vimma taas on, että väen vängällä pitäisi latoa todisteita skeptikoille...?

        Eivät enkelit ole mikään skepoja viihdyttävä "temppukerho", vaan heillä on omat, tärkeät tehtävänä työskennellä ihmiskunnan parissa.


    • sunnyriver

      Tämä tapahtui joskus vähän yli 10 vuotta sitten.
      Mies oli reissussa Venäjän puolella.
      Pidimme välillä luonamme erästä naista, jonka
      väkivaltaiset sukulaiset uhkailivat häntä ja
      samalla kaikkia, jotka antoivat suojan tälle naiselle. Olivat nämä sukulaiset istuneet vankilassakin useamman kewrran toisten telo9misesta. Olon pienten lasten kanssa yksin kotona, asuimme yksinäisessä talossa keskellä peltoa. Yöllä tuli pelko: entä jos nuo miehet tulevat etsimään tätä naista, tekevät meille pahaa, koska olemme hämnen ystäviään.
      Viimein kuitenkin pelokkaana nukahdin.
      Heräsin yöllä siihen, että sängyn päässä seisoi
      suuri, purppuranpunaiseen viittaan pukeutunut mies, korkeutta reilut pari metriä.
      Ei hän mitään sanonut, seisoi vain siinä,
      hänen pukunsa ei ollut kangasta, vaan ikäänkuin hohtavaa, samettimaista valoa. Hänen koko olemuksestaan huokui rakkaus, suojaava voima.
      Vähän aikaa hän siinä oli, lähti sitten kävelemään, meni ulos keittiön ikkunan ulkopuolelle kolmen petäjän alle seisomaan.
      Siihen tulivat Jumalan sanat: "Tämä on hänen vakituinen vartiopaikkansa."
      Sen jälkeen en enää häijyjä ihmisiä pelännyt, vaan nukuin yöni rauhassa.
      Eli enkelit ovat nimenomaan suojelijoita ja
      avuksi annettuja niille, jotka Jumalaan uskovat.
      Enkeleitä meidän ei ole käsketty kumartaa tai rukoilla, rukous, kiitos ja ylistys kuuluvat Jumlalalle, Jeesukselle ja Pyhälle Hengelle!

      • jenny.

        Eli "törmäsit" arkkienkeli Urieliin mitä ilmeisimmin...:)

        xxxxxx

              

        Mahtava arkkienkeli Uriel johtaa Rauhan enkeleitä. Hän työskentelee kaksoisliekkinsä Auroran kanssa purppuran- ja kullanvärisessä säteessä, joka tunnetaan myös nimellä rubiinisäde. Purppuranpunainen edustaa muutoksen ja anteeksiannon voimaa. Se sisältää puhtaan hengen violettia sekä toiminnan punaista, sen vuoksi se lisää halukkuutta palvella henkisesti. Kulta kuvastaa viisautta.

        Kuudes säde on omistautumisen ja idealismin säde. Sen käänteisilmentymiä ovat uskonnolliset järjestöt ja dogmit, kun sen ihannepiirre puolestaan on puhdas henkisyys, joka hyväksyy kaikki uskonnot ja ulottuu vielä niiden ylitsekin.

        Uriel on arkkienkeli, joka huolehtii ja vastaa ihmisten solar pleksuksen kehityksestä. Kolmiulotteisella tasolla solar pleksus on keltainen ja se on tiedon mutta myös pelkojen keskus. Solar pleksus on myös valtava henkinen vastaanotin ja lähetin. Sen kautta olet varuillasi, yhteydessä rakkaimpiisi ja virittäydyt yhteisöllisten pelkojen ja katastrofien tasolle. Sen takia herkät ihmiset tuntevat usein ahdistusta solar pleksuksensa alueella.

        Jeesus Kristus tai Sananda, jona hänet tunnetaan sisätasoilla, edustaa myös kuudetta sädettä, jonka väri on indigonsininen. Arkkienkeli Uriel ja Sananda tekevät luonnollisesti yhteistyötä edistääkseen kauneuden, armon ja myötätunnon ilmenemistä ihmisten keskuudessa. He suojelevat meitä rakastavasti ja opettavat meille epäitsekästä palvelemista. He ohjaavat niitä, jotka etsivät keinoja saavuttaakseen Jumalan omistautumalla palvelemiselle. He innoittavat veljeyteen ja edistävät aina yhteenkuuluvuutta ja yhteistyötä.

        Arkkienkeli Urielin henkinen asuinsija on Tatra-vuorilla Puolassa ja hänen viikonpäivänsä on torstai.

        Arkkienkelit Enkelitarinat Enkeliviestit Enkelilinkit Etusivu

        Copyright © 2002 Kustannus Oy Taivaankaari ja Diana Cooper


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4206
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3435
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1792
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1657
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1424
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      925
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      856
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      828
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      797
    Aihe