ja muille fiksuille. laittakaa nyt itsenne peliin ja kertokaa, että mitä pitäisi, siis todellisia keinoja tehdä ns. piennen ihmisen eteen, ja mitä pienen ihmisen pitäisi tehdä itsensä eteen.
Mikään puolue ohjelmasta plagioitu korulause ei nyt riitä, vaan teidän on ihan itse annettava omaleimainen selvitys asioihin, ja niin ettei ole luettavissa lainattuja lentäviä, tai jämähtäneitä leuseita tekstissä.
Nyt otetaan miehistä mittaa, eli katsotaan että mitkä ovat teidän keinonne "köyhän" auttamiseksi, ja siihen että tuo "köyhä" nousisi toimeentulevien kastiin. Nyt on syytä löytyä muutakin sanottavaa kuin että joku tietty henkilö ei ole puolueen ja pienenihmisen asialla, vaan nyt on osoitettava eettä miten tuo puolue ja ja te sen hännystelijät, olette oikeasti pienen ihmisen asialla.
Ja huom. nyt on turha sopertaa jotain samaa valhetta mitä Soini tarjosi eläkeläisille vaaleissa, eli entisen eläkkeenlaskentamallin takaisin saattamista, kun se ei vaan tule onnistumaan. maksajat uupuu.
Herrat, olkaa hyvät ja esittäkää ratkaisunne.
HAASTE TAI ODOTUSARVO
8
377
Vastaukset
- ehdotuksia
PS on pienelle ihmiselle hyvä. PS on raikas tuulahdus vähätuloisille ja ottaa rötösherrat kiinni.
- palataan itse
asiaan ja kerrotaan ne keinot. PS on yhdelle ihmiselle hyvä, mutta entäs ne pienet ihmiset?
- ps-ehdotus
palataan itse kirjoitti:
asiaan ja kerrotaan ne keinot. PS on yhdelle ihmiselle hyvä, mutta entäs ne pienet ihmiset?
Suomessa on paljon metsiä, jotka vaativat hoitoa. Lisäksi on sieniä ja marjoja, jotka odottavat poimijoita. Pienen ihmisen olisi hyvä aloittaa niistä. Jos ei ole autoa, niin voi mennä vaikka porukalla tai polkypyörällä.
- cccvvvv
ccc
- kps:stä
vaikkei sitä viralliseksi voi lukeakaan, kun ei ole uimiksen takaa.
Pitkäaikaistyöttömille mahdollisuus pätkätöihin ilman että asumistuki menee heti ja vie saavutetun lisäansion.
Sossun tukihan noteeraa heti kaikki tulot, mutta se on aina kertaluontoista ja vaatii tiliotteet.
Ei kukaan uskalla ottaa kuukauden työkeikkaa, jos tietää sen tarkoittavan 3:n kk nälkäkuuria.
Asumistuki siis tarkistukseen vasta ehkä 3kk:n työrupeaman jälkeen.
Peruspäivärahan verotus pois, koska sen lisäksi on pakko hakea toimeentulotukea.
Jos ihminen voi elää peruspäivärahalla ja asumistuella, miksi hakea sossusta se veron osuus takaisin kuukausittain?
Pienet ala-asteen koulut pitää säilyttää lasten lähipiirissä. Jos tarvitsee säästöjä, yhdistelköön yläasteita. On kohtuutonta, että ekaluokkalaiset joutuvat bussikuskien vastuulle kotiovensa jälkeen. Maaseudulla on ehkä tuttuja kuskeja, mutta täällä ne vaihtuvat päivittäin.
Eivät edes reittejä tunne. Kuinka voisi lapsi ruuhkabussissa selvitä?
Terveyskeskuspalvelut pitäisi saada kuntoon.
Eikä se onnistu muuta kuin hoitohenkilökunnan palkkauksen korjaamisella. Ei ole kiva Kontulassa mennä lääkäriin, jos ainoa joka sinne on suostunut töihin on joku kielitaidoton bulgaari. Ei muuten edes osannut kunnolla suomen kieltä.
Englanti sujui, mutta miten pärjää vanhusväestö ja lapset?
Kotikulmat turvallisemmiksi ja siistimmiksi.
Liana Kaarinaa lainaten: miksi hitossa niitä roskiksia ei ole tarpeeksi, eikä niitä vähiäkään koskaan tyhjennetä?
Yhteisvastuu ja toisistamme välittäminen voisi tehdä tästä kontulastakin hyvän paikan lapsillemme ja vanhuksillemme.
Tämä oli nyt vain yhden kontulalaisen kps:n jäsenen puheenvuoro, ja nämä asiat ovat myös kps:n tavoitteita.- Kontulaa on yritetty
puhdistaa jo vuosia, vaan eipä ole mikään muuttunut. Mitä jos Uimis tekisit itse aloitteen ja muuttaisit muualle valiitamasta. Olet asuinalueesi itse valinnut joten voit myös muuttaa pois. Kyllä Kontula seura on aktiivisempi kuin Kps samoin muiden puolueiden toimet Kontulassa. Kps ei ole kuin pieni hörhö joukkio jonka istunnot ja ideat syntyvät Aapelissa ja sieltähän ei viisauksia synny.
- Kps:n ideat
tulevat aina toisten ideoista. Tuossakin oli lainauksia pääosin muiden ehdokkaiden viimevaaleissa esittämiä asioita. Eivät siis saa aikaan mitään muuta kuin toisten kopiomista.
- turhaa odottaa
noilta mainituilta herroilta mitään kysymykseen liittyvää.Eivät voi eivätkä uskalla vastata, kun eivät ilman lainauksia toisten ajattelusta tai kirjoituksista osaa itse ajatella. Yötä myöten jaksavat paskaa jauhaa, mutta kun kysytään asiaa, niin hiljenee. Ei luulis olevan kanttia arvostella ketään, tai mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770