Kun olette niin äärettömän älykkäitä olioita, niin kuinka selitätte sen, että todella pitkä lista fyysikoita (mm. Einstein) ja muita tiedemiehiä on tullut siihen tulokseen, että aikaa voi manipuloida.
Viimeksi Ylen Prisma-ohjelmassa (yksi osa oli muistaakseni Aika - neljäs ulottuvuus) joku prof. Michio Kaku (???!!!!) sanoi, että tiede on lopulta tullut siihen tulokseen, että idän uskonnot olivat kuin olivatkin oikeassa jo tuhansia vuosia sitten.
Pieni kysymys
7
517
Vastaukset
- vähän
"on tullut siihen tulokseen, että aikaa voi manipuloida."
Tarkoittaa mitä? - vesitomu
Katsoin saman ohjelman.
Tiede käsittääkseni ei ole voinut tullut tuohon tulokseen, sikäli kun sitä ei ole
millään muotoa todistettu.
Tai sitten ei ole kyse tieteestä.
Se, että on teorioita, tai yleinen käsitys, ei käsittääkseni tarkoita sitä, että tiedemaailma pitäisi sitä totena.
Vielä vaikeampi uskoa, että tiede kokonaisuutena ilman suuria eriäviä koulukuntia olisi tullut tuohon tulokseen >=/??
Voinhan tietysti erehtyäkin, mutta kovin uskomattomalta kuulostaa, enkä jaksa googlettaa asiasta faktaa, jotta tietäisin paremmin..
Mutta jokatapauksessa " idän uskonnot olivat kuin olivatkin oikeassa jo tuhansia vuosia sitten." tuskin pitää paikkaansa, ellei aikamatkustusta ja ajantaivutusta sitten ole tehty jo, mutta se herättikin yllättävän vähän haloa tiedemaailmassa.
Tiedemaailma saattaa omaksua yhden ajatuksen pätevänä teoriana, ja myös hyljätä sen. Mitään ei ole osoitettu toteen, on vain pelkkiä teorioita, ja tiede ei ole pelkkää teoriaa.- avauksessa
siis kyse kaareutuneesa aika-avaruudesta?
Ei sillä ainakaan mitään tekemistä ole manipulaation kanssa, mikäli siitä siis kyse oli. - Nas.se
oli jäädä huolimattomien hoitajien takia paahtavan auringon armoille lapsena, niin aurinko piti huolen siitä että puun varjo pysyi päivän paikallaan, suojellen poikaa.
- Atte Ateisti
Ja yksi hellarisaarnaaja sanoi, että koko Egyptin faraoiden historia pitää kirjoittaa uusiksi sen perusteella mitä Raamattu sanoo.
Jos niissä on ristiriitaa, on Raamattu oikeassa ja muut lähteet väärässä. Näin sanoi hellari-enoni, ja todisti asian kertomalla, että hänen hellarisaarnaajansa oli niin sanonut. - Admira
aloittaa kirjoitustasi tuolla tavalla. Olen uskonnoton ja vaikkapa ateisti, mitä noista "titteleistä", mutta en ole koskaan väittänyt olevani äärettömän älykäs. En vain usko jumaliin ja that´s it.
- aina vaan
Jos ei ole ketään katsomassa eikä mitään tapahdu, niin kuluuko silloin aikaa? Aikahan on aina suhtessa siihen, että jotain tapahtuu, mutta jos on vain tyhjyys eikä mitään tapahdu, niin onko silloin aikaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875