tahmelan palstaviljelijä olen ihmettelen kauheasti morossa isolla ollutta juttua kurpitsayhdistyksestä. ei vastaa minun käsityksiäni joka suhteessa tai painotus oli ainakin väärä. miksi puheenjohtajalta oli niin vähän mielipidettä? joku työllistetty nuori nainen sai puhua omaan pussiinsa turhan perustelematta. jos jokin kiista on niin olen puheenjohtajan puolella. viljelijöiden asialla kurpitsan tulee edelleen olla. muuta saa tehdä kyllä ohessa kun varsinaiset asiat hoidetaan.
outo juttu morossa kurpitsasta
12
628
Vastaukset
- jos tänne kirjoittelet
jotain. Minä en ainakaan ymmärtänyt nyt jutustasi mitään, enkä lue moroa enkä aio alkaa lukemaankaan.
- Toiminnan kannattaja
Miks talo on joillakin dementeillä viljelijöillä. Paikka sopisi hyvin nuorten kerhotaloksi ja joko Mikko sitä on kai jo puuhaamassakin. Kaupunki täytyy saada hyväksymään siirto nuorille.
- Nyt viimeinkin...
...siis unohtakaa jo kurpitsatalon "biletalohanke"!
Sitä asiaa ei kukaan aja eteenpäin paitsi yksi pakansotkija, joka ei tule suuria puheitaan toteuttamaan... Tietänet kenestä puhun.
- oli hyvä
Sehän oli selkeä ja kertoi mistä oikein on kyse. Ilmeisesti lukemisenymmärtäminen ei kaikilta suju.
Puheenjohtaja ei varmaankaan kuultu enempää sen vuoksi, ettei hänellä ollut mitään sanottavaa.- Asiasta kuullut
Puh,jiin kanssa en oon puhunu mutta joku oli tietävinään jotta puh jiitä oli puhelimessa haastateltu ainakin tunti pariin kertaan. Aika vähön häneltä mitään oli. Luulis jotta tuntiin mahtuu enemmän kun yks lause.
- Nimetön
kuitenkin yhtä asiaa. Jutun mukaan talolle on työllistetty yhdeksän nuorta aikuista kesän ajaksi. Luulisi että niin iso porukka saa talon ympäristön siistimmäksi ja maalattua taloa ( "ei löydy joukosta ketään, joka kiipeäisi telineille maalaamaan")Ei muutaman taphtuman järjestäminen vie yhdeksältä ihmiseltä koko kesää. Mitä muuta se porukka siellä on tehnyt?
Eikähän sinne talolle luulisi mahtuvan kaiken ikäisiä. Biletaloksi ei sitä haluta (eikä jutussa niin sanottukaan). Johan siitä tien toiselta puolen aikoinaan paloi yksi talo, missä spurgut majaili...- Miksi ei edisty?
Jo juhannuksen aikaan puhuttiin jotta Kurpitsataloyhdistyksen puh j vaihdetaan nuorempaan elikkä Karoliinaan. Miks juttu ei oo edenny. Paneenko kääkät vastaan. Onko siellä nuoria vihaavia. Mikä on se entinen yliopistotyyppi jonka sanotaan vainoava nuoria. Pankaas ny vauhtia asioihin.
- Tapaus X
talolla hengaava porukka taitaa olla sitä viherpiipertäjä porukkaa jotka päivätpitkät polttelevat luonnontuotteita piipuissa/bongeissa.
- Kadulla kulkenut
Jos mun silmät näki oikein kadun varressa Kurpitsan alueella kasvoi alkukesästä sitä itteensä eli jointtiruohoa. Moni muu varmasti näki saman. Nyt ne on kyllä poiss.
- Chriiiiiiiiiiiiiiiiistus
Kadulla kulkenut kirjoitti:
Jos mun silmät näki oikein kadun varressa Kurpitsan alueella kasvoi alkukesästä sitä itteensä eli jointtiruohoa. Moni muu varmasti näki saman. Nyt ne on kyllä poiss.
Ettei olisi ollut sitä kuitu-/öljyhamppua, mitä sinne oli tarkoituskin laittaa..? Daah..
- Kodinrakentaja
Pyhäjärven ranta-alueet on nyt viherpiipertäjien leikkiviljelykenttänä. Mitään todellista taloudellista merkitystä ei toiminnalla ole. Tampereella on huutava pula erityisesti laadukkaista rantatonteista. Tahmelasta niitä saadaan kymmeniä kun nyt toissijaisessa näennäiskäytössä olevat alueet kaavoitetaan tonteiksi. Myös Tahmelan lähteen eteläpuolella olevat alueet tulee saada rakennuskäyttöön.
- Herkkukurkut
Älkää viekö meiltä meiän ainoota henkireikää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719