En tiedä mitä ajatella tän päivän uutisista, jossa sosiaali ja terveysministeriö ehdottaa että nuorten pelaajien ikäräjaa korotetaan 18 vuoteen.
Siis pitääkö ihan lailla estää nuoria pelaamasta, jotka mahdollisesti itse ovat ansainneet rahansa.
Osalla on mopokortti ja ajelevat kaduilla, niinkuin muutkin täysi-ikäiset auton omistajat.
Kumpi periaatteesta on vaarallisempaa.
Toki joillekkin voi pelaaminen olla ongelma, mutta pitääkö siitä rangaista kaikkia.
En tiedä, mutta itselläni on hyvin ristiriitaiset tunteet koko ehdotusta vastaan. Jatkuvasti etsitään lisää lakeja jotka rajoittavat elämistä ja tekemistä.
Yksi asia tähän lopuksi, että paneutuisivat ennemmin nuorten juomiseen, kuin raha-pelien vahtaamiseen.
Toivottavasti taas en aiheuttanut kenellekkään hernesyndroomaa.
Nuoret/rahapelit
9
656
Vastaukset
- jane.london
sankka viidakko jo löytynee ilman tätä uutta.
Velvollisuuksia ja byrokraattisia konnankoukkuja lähes joka päivälle.Niin paljon otettavaa,mutta annettavaa hyvin vähän.
Hyvinvoinnista tulee kontrolloitua huonovointisuutta ja lakien rikkominen alkaa näyttää joillekin helpommalta...
Sanoisin,että kohtuus kaikessa.ihmetyttämään kaiken maailman rajoitukset ja lait. Mitäköhän seuraavaksi keksitään. Onko Suomesta tulossa tosiaan joku poliisivaltio,kun kaikki pitää rajoittaa lailla.
- jane.london
Nittaminax kirjoitti:
ihmetyttämään kaiken maailman rajoitukset ja lait. Mitäköhän seuraavaksi keksitään. Onko Suomesta tulossa tosiaan joku poliisivaltio,kun kaikki pitää rajoittaa lailla.
poliisivaltiosta sanoa mitään,mutta saahan sitten sakottaa ja laskutuslisä päälle!
jane.london kirjoitti:
poliisivaltiosta sanoa mitään,mutta saahan sitten sakottaa ja laskutuslisä päälle!
täälä ei poliisi ole tulosvastuullinen. Tarkoitan, että poliisi ei siis saa palkkaa sen mukaan miten sakottaa.
Meillähän on näitä automaatteja pitkin ostoskeskuksia, niin kuka niitä rupeaa sitten valvomaan, ettei alaikäiset niitä käytä, kun ei valvo nytkään.
Ehdottivat elektronista korttia jokaiselle käyttöön, jolla vahdittaisiin käyttöä ja ikää. Taitaisi aikuisiltakin loppua pelien peluu.
Ei minua ainakaan kiinnostaisi hankkia erikseen korttia jolla sitten pääsisin heittämään muutaman lantin koneeseen.- jane.london
Nittaminax kirjoitti:
täälä ei poliisi ole tulosvastuullinen. Tarkoitan, että poliisi ei siis saa palkkaa sen mukaan miten sakottaa.
Meillähän on näitä automaatteja pitkin ostoskeskuksia, niin kuka niitä rupeaa sitten valvomaan, ettei alaikäiset niitä käytä, kun ei valvo nytkään.
Ehdottivat elektronista korttia jokaiselle käyttöön, jolla vahdittaisiin käyttöä ja ikää. Taitaisi aikuisiltakin loppua pelien peluu.
Ei minua ainakaan kiinnostaisi hankkia erikseen korttia jolla sitten pääsisin heittämään muutaman lantin koneeseen.nytkin "vakoilee"
Mistäs tiedät poliisien tulosvastuullisuudesta? jane.london kirjoitti:
nytkin "vakoilee"
Mistäs tiedät poliisien tulosvastuullisuudesta?eri kauppiailla pistävät muistiin asiakkaitten ostos tottumuksia, mutta poliisi ei saa palkkaa sakotettujen henkilöitten mukaan, se sentään on lailla kielletty.
- jane.london
Nittaminax kirjoitti:
eri kauppiailla pistävät muistiin asiakkaitten ostos tottumuksia, mutta poliisi ei saa palkkaa sakotettujen henkilöitten mukaan, se sentään on lailla kielletty.
esimiehet pitää huolta tuloksista?
- suurTsaari
alle 18 vuotiaille. Myös polvisuojat, rintapanssari ja alatukivarsi olisi saatava pakollisiksi ja lakisääteisiksi nuorvarusteiksi.
Lasta tarttee suojella! Olemmeko muka sivistymättömämpiä kuin edelläkävijämaa Ruotsi?- kapo morkaa
siel jo onkin. Ala tukivarsi on mieheillä.
Lapsen suojelin on pääs.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3296247Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483706Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1502893"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2272200Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1071763- 721292
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua831112Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni145983Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10968Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11914