Miksi Jumala loi ihmiset?

Ritari-90

Oletetaanpa hetki, että Jumala on olemassa.

Miksi kummassa Hän loi meidät? Mikä motiivi mahtoi olla kyseessä? Miksi olemme täällä?

Onko totuus se, että Jumalalla on tylsää? Onko Hänen ainoa hupinsa todellakin katsella toisten elämää pilvenreunalta kuin ihminen televisiosta tositeeveetä konsanaan? Kuulostaa tylsältä. Vaikka myönnetään, tylsempää varmaan OLI ennen ihmistä...

Mietin vain, että miksi täydellinen olento, joka varmaankin kokee henkisiä orgasmeja joka toinen sekunti tai jotain vastaavaa, tarvitsee ihmistä tai muuta maailmaa ylipäänsä. Miksi Hän loi maailman?

Ja jos Hän loi sen omaksi huviksiin, eikö ole todennäköistä, että hän loi maailmaan tahallaan vähäsen draamaa ja tragiikkaa omaksi huvikseen? (vrt. nykyajan suosituimpaan viihteeseen, sota- ja toimintaelokuviin). Etenkin, kun Jumalastahan tykätään puhua vähän miehisempanä olentona... Miehethän eivät tunnetusti yleensä ole nyyhkyfilmien suurkuluttajia. Eipä tunnu olevan Jumalakaan, kun käskee harva se päivä seivästää vihollisia tankoihin...

7

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala teki ihmiset, koska se dinosauruspeli oli aivan paska!


      Noh, leikki leikkinä. Ateistillakin. ;)

    • nimi-erkki

      Jos Jumala ei meitä luonut niin miksi sitten olemme olemassa millään todennäköisyydellä tai tarkoituksella täälä maan päällä? Mikä on mahdollistanut sen yksittäisen tapahtumat että on olemassa ihmisiä, yksittäinen sattuma vai tietoinen tapahtuma?

    • 5436534

      Jumala loi ihmisen hänen valtavan rakkauden kohteeksi.

    • Ihmisen kuva

      omaksi kuvakseen. Ja kun tarkemmin tarkastelee Jumalan kuvaa. Niin kyllä se on aivan Jumalan näköinen. Ainakin yhtä JULMA. Onhan se Jumala uhannut syntiparkoja HELVEtin TULella jo monta TUHATTA VUOtta.

      • on hyvä

        Luojajumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. Ihmiset ovat hyviä. Riittävän hyviä. Suuri vastustaja Saatana on vaan niin vahva, että ihmiset eivät pysty vastustamaan Saatanan ajatuksia, kirjoituksia, puheita ja muita houkutuksia. Jolloin ihmiset voivat muuttua pahoiksi. Välillä Saatana jopa kutsuu itseään jumalaksi. Ihmisen mielessä on hyvyyttä tai pahuutta riippuen siitä, miten ihminen haluaa olla ja elää. Ihmisten hyvyys tai pahuus heijastuu maailman hyvyyteen tai pahuuteen tekojen muodossa.


    • vainajainen

      sulla on tosi tylsä ajatuksen juoksu, ei mitään sellasta mitä ei olis jo ennen nähny. Paljastat itsestäs liikaa, olet tylsä ihminen tylsine ajatuksineen.

    • ituuux

      Ensiksikin koska Jumala on Jumala ( ei mitenkään vertailtavis tai pienen ihmisen arviointia saati neuvoja kaipaava olento ;)) Hän ku päättää luoda niin se on ihan hänen päätäntä vallas . Luulen et sillä on jotain tekemistä sen kans että Jumala on rakkaus.

      Pieni väläys ku ihminen rakastaa voi ehkä vähän sillon aavistaa sitä ,et rakkaus haluaa suhteen. ja rakkauteen liittyy vuorovaikutus, vapaaehtoisuus. SIKSI ihmisel on vapaa tahto valita hyväksynkö Jeesuksen valmistaman pelastuksen ja saan ELÄVÄN YHTEYDEN tuohon Luoja Jumalaan vai jatkanko elämää ilman. Todellinen elämän tarkoitus avautuu vaan YHTEYDES JUMALAAN . Kokee sen alkuperäisen olotilan miksi Jumala suhteen suunnitteli. Ei siis Jumalan pakoilua, synnin orjana vaan vapautta Kristukses. Ja iloa Pyhässä hengessä, Jumalan armolahjojen ja valtakunnan LÄSNÄOLEVAA tatsia elämäs kokien .

      Vapaa tahto siksi et Jumala ei halunnut robotteja, mitä arvoa sulle olis sillä jos joku rakastaisi sua "pakotettuna" ? Kristuksen seuraajat ovat vapaa-ehtoisesti lähteneet Kuninkaan , ylösnousseen mestarin seuraajiksi. Hän elää. säkin voit löytää Hänet ja vakuuttua iankaikkisesta elämästä. " Jeesus sanoi : minä olen Tie, Totuus ja Elämä, eikä yksikään tule isän tykö muutoin ku minun kauttani".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe