Kysymys

TheAte

Onko teidänkin mielestänne ala-asteen uskonnonopetus älytöntä kristinuskon tuputusta? Verraten yläasteen ja lukion uskontoon, jossa uskontoja tutkitaan.

4

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja on

      Alle 18 vuotiailta tulis kieltää uskontojen ja kirkkojen opetukset. Murhaajasta ei ole opettajaksi ja ei etenkään lasten kouluttajaksi.

    • myös mukaan

      Peruskoulun eri vaiheissa pitäisi oppilaille, varsinkin kirkkoon kuuluville, jotka ovat "omassa uskonnossa", että Suomessa ja maailmassa on myös uskonnottomia ja ateisteja, että siis ei ole vain valintaa uskontojen välillä, että aina joku uskonto olisi oltava.

      Uudessa Otava julkaisemassa ei ole juuri yhtään mitään uskonnottomuudesta, vaikka uusi opetussuunnitelmakin edellyttäisi jotain..
      Ainakin nettisivustot
      www.uskonnonvapaus.fi
      www.vapaa-ajattelijat.fi
      http://www.humanistiliitto.fi/
      www.pro-seremoniat.fi
      voisivat antaa niin opetajille kuin oppilallekin joitakin tietoja, jotka oppikirjoissa ovat jääneet puuttumaan..
      Uskonnottomat eivät ole vajaita vaan vapaita.
      voisivat antaa jonkinlaista ensiapua

      • Admira

        niitä sopimuksia kierretään, eikä kukaan korjaa asiaa. Uskonnottomien pitäisi enemmän julkisuudessa puhua siitä, että uskonnonopetus kouluissa loppuisi, eikä tyytyä kompromisseihin. Jos uskonnoista kouluissa jotain halutaan kertoa, niin oikeampi paikka olisi historian luokka.


    • Roniina

      pikkuisen on menty eteenpäin myös ala asteella,nykyään ala asteen viimeisillä luokilla sentään jo mainitaan ja kerrotaan muutamista muistakin uskonnoista...jokseenkin lyhyesti mutta kuitenkin.

      Joka uskonnolle kun olisikin suht sama tunti määrä käytettynä niin hyvä olisi...sellainen tutustuminen eri uskontoihin...ainakin ala asteella...ylä asteella voisi valinnaisena ottaa sen uskonnon mikä eniten omalta tuntuu...ja jos ei mikään "kolahda" niin ne oppilaat voisivat käydä keskenään tunteja opettajan läsnä ollessa ja kertoa oma näkemys asiaan ja sitä kautta voisi päästä "kiinni" johonkin omaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe