mediakäsikirjoittaminen

onko kukaan

käynyt kursseja esim Arton (Adultan)? kokemuksia?

1

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt joo

      Kävin tuon mainitsemasi kurssin. Jotkut viikonloppuosiot olivat todella hyviä - pystynet arvaamaan kokeneiden käsikirjoittajaopettajien nimistä, mitkä niitä ovat. Seassa oli kuitenkin liikaa turhaa höttöä. Pahin oli joku nettikirjoittamisosio, jolta meidän vuonna puolet lintsasi. Siellä joku poikanen höpisi itsestäänselvyyksiä internetistä sellaisella äänensävyllä, että ettehän te vanhukset tästä mitään hiffaa (muutamat meistä jo 40 täyttäneitä).

      Toinen huono puoli oli, että osaa kurssiosioista myytiin ulkopuolisille tyyliin yksittäinen viikonloppukurssi. Samassa luokassa siis saattoi istua syksystä asti samaa kurssia tiiviisti opiskelleita ja sitten muutamia ulkoa tulleita, jotka olivat ihan eri tasolla. Oli todella ärsyttävää, kun joku miesidentiteettikriisistä kärsivä vänkääjä-äijä jankutti jotain turhanpäiväistä maineikkaalle naiskouluttajalle, ja kaikkien aikaa tuhraantui siihen, eikä itse pääasian opetteluun.

      Kyllä minä siellä mielestäni paljon opin ja hoksasin, mutta alan hommiin pääsy ja oman käsärin myynti onkin sitten eri asia. Eli turha kuvitella uran tuolla kurssilla vielä urkenevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      708
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe