TILAISIN YHDEN LAPSEN, KIITOS!

Kenen ehdoilla?

Uusi hedelmöityshoitolaki astuu voimaan syyskuussa. Vastaisuudessa sukusolujen luovuttajan on rekisteröitävä henkilötietonsa.

Mutta, miten on: onko edes oikein, että lapsia saa valmistaa tilauksesta (ja usein myös isolla rahalla) laboratorioissa?

Pitääkö ihmisen saada täytettyä aina joka ikinen toiveensa?

Tilausihmisellä on tunteet, mutta unohdetaanko ne lapsitehtailun tiimellyksessä kokonaan?

Lue aiheesta todella puhutteleva, ajatuksia herättävä ja koskettava kirjoitus:

http://iltasanomiset.blogspot.com/2007/08/ei-mitn-asiaa -ulko-ovelle.html    

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellaista

      sivua.

    • hedelmähoidot

      Täysin turhia - jokaisella lapsella on oikeus isään.

      • on naisen

        oikeus saada lapsi. He tekevät lapsen jokatapauksessa, oli hedelmöityshoitoja tahi ei. Heillä on rahaa käyttää hoitoihin vaikka ulkomailla jos kotimaa ei tarjoa mahdollisuuksia hoitoihin.
        Lapsella on oikeus isään, kerropa se niille karanneille ja eronneille äijille jotka ilosesti pettää ja jättää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      58
      4411
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      104
      3301
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      103
      780
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe