Vähemmistöuskonnon asemassa olevien kristittyjen asema on tukalaa monessa Aasian maassa. Seuraavassa lyhyt selostus uskonnonvapustilanteessa kesän 2007 aikana.
KIINASSA (kommunistis-ateistinen hallinto) on toiminnassa vain kaksi valtion hyväksymää kirkkokuntaan. Näihin kirkkokuntiin kuulumattomien kotiseurakuntien kristittyjä on vainottu monella tavalla. Kiinan valtio näyttää tiukentavan otteensa kristittyjä vastaan. Tämä kehitys on valitettavasti päinvastainen kuin mitä monet länsimaat uskoivat tapahtuvan nyt olympialaisten alla.
LAOSISSA (kommunistis-ateistinen hallinto) surmattiin noin 13 kristittyä hmong-heimolaista ja noin 200 vangittiin valtion järjestämässä heinäkuisessa iskussa.
BANGLADESHISSA (valtauskontona islam) radikaali-islamilaiset ovat jatkaneet kristittyjen pahoinpitelyjä ja uhkauksia Nilphamari-alueella. Alueelle komennettiin armeijan erikoisjoukot suojelemaan kristittyjä kolmen kuukauden ajaksi. Joukot kuitenkin poistuivat oltuaan siellä vain viikon. Väkivallat jatkuivat heinäkuussa joukkojen poistuttua. Bangladeshin kansallisessa päivälehdessä julkaistussa artikkelissa siteerattiin muslimijohtajia, jotka tahtovat kieltää kaiken kristittyjen yksilöiden, kirkkojen tai kansalaisjärjestöjen toiminnan maassa.
BUTANISSA (valtauskontona buddhalaisuus) kristittyjen ihmisoikeuksia rajoitetaan yhä enemmän. Hallitus kielsi jumalanpalvelusten pitämisen useissa seurakunnissa. Näiden kirkkojen ovet ovat nyt suljetut. Viranomaisten taholta on suunnitteilla lakeja, jotka rajoittaisivat entisestään vähemmistöuskonnon asemassa olevien kristittyjen elämää.
INTIASSA (valtauskontona hindulaisuus) on heinäkuun aikana uhkailtu useita kristittyjä. Heitä vastaan on myös hyökätty väkivaltaisesti ja joitakin kristittyjä on myös surmattu. Äärihindulaiset ryhmittymät ovat keskeyttäneet jumalanpalveluksia, tuhonneet yhden kirkkorakennuksen ja dalit-heimoon kuuluvan pastorin talon.
PAKISTANISSA (valtauskontona islam) tuomioistuimiin tulee jatkuvasti uusia Muhammed-herjaussyytöksiä kristittyjä vastaan. Syytösten perusteet ovat yleensä epämääräisiä. Maassa riittää pienikin kipinä laukaisemaan kristityille kohtalokkaita väkivaltaisuuksia. Tänä kesänä on kristittyihin kohdistuvia väkivaltaisuuksia esiintynyt Faisalabadin läheisyydessä olevassa kylässä sekä Sargodhan kaupungissa. Punjabilaisessa vankilassa viranomaiset ovat kieltäneet kristittyjen vankien raamattuopetusluokat ja eristäneet opettajana toimineen vangin. Myös pastorin jokaviikkoiset käynnit on kielletty.
KAUKAASIAN (valtauskontona islam) maissa useat hallitukset luovat uusia rajoittavia lakeja kontrolloidakseen kristittyjen toimintaa. Useita pastoreita on vankiloissa tai vankileireillä syytettynä kristillisestä toiminnasta. Monet seurakuntalaiset ovat saaneet suuria sakkoja osallistuttuaan seurakunnan toimintaan. Sakkojen suuruudesta johtuen näillä köyhillä kristityillä ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia koskaan maksaa niitä. Ulkomaalaisia kristittyjä on karkotettu tai heille ei ole annettu maahantulolupaa.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/
Vähemmistöuskontojen asema
ihmisoikeus
0
222
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648