http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Korhonen Suomen harkittava osallistumista Darfurin operaatioon/1135229441049
Kokoomus ei ole hallituksessa puolueena esittänyt aseiden vientiä Afghanistaniin. Vääristelyt puolustuministerin vierailusta jatkuvat.
Kepun puoluesihteerin uskottavuus mennyt
6
289
Vastaukset
- Darfurissa tarvitaan apua
Häkämiehen Kabulin vierailua ei ole kukaan vääristellyt. "Suomi ei kriisinhallinnassa saa tyytyä kanttiinitehtäviin" kokematon ministeri uhosi. Häkämiehen mielestä Suomi voisi lahjoittaa afganistanilaisille 100 000 kalashnikovia tappamisen kiihdyttämiseksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000028224353
Darfurissa on meneillään tämän hetken suurin humanitäärinen kriisi.
Korhonen on täydellisen oikeassa.
Suomalaisia tarvitaan sinne juuri "kanttiinitehtäviin"
Näin autamme kärsiviä lähimmäisiämme.
Pyssyjä ja pyssymiehiä on maailmassa jo liikaakin.- Hellitä ajoissa
saa taas vain riitaa rakentaa.
- Pyssyillä ei rauhaa rakenneta
Hellitä ajoissa kirjoitti:
saa taas vain riitaa rakentaa.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id64090.html
Nut tarvitaan rauhanrakentajia, kansanedustaja Pekka Haavisto on jo toisella rauhanrakennusmatkallaan Sudanissa.
Tulostakin on syntynyt, vihamieliset heimot on saatu neuvottelupöytään.
Lisää apua tarvitaan.
Ei kuitenkaanpyssyjä.
"Kanttiinihommat" järkevämpiä. - Missä kaapin paikka
KOTIMAA YLE SUNNUNTAI
Keskustassa eripuraa Darfurista
Keskustan puoluesihteerin Jarmo
Korhosen mielestä Suomen täytyy harkita
osallistumista YK:n johtamaan Darfurin
rauhanturvaoperaatioon.
Korhonen katsoo, että osallistuminen on
mahdollista, kun suomalaisten rauhan-
turvaajien pioneerikomppania kotiute-
taan syksyllä Libanonista ja rauhan-
turvaamisen voimavaroja näin vapautuu.
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) on
sanonut pitävänsä epätodennäköisenä
Suomen osallistumista operaatioon.
Vanhasen mukaan Suomen voimavarat on
tällä hetkellä sidottu muihin
rauhanturvaoperaatioihin. - Seurataan rauhallisesti
Missä kaapin paikka kirjoitti:
KOTIMAA YLE SUNNUNTAI
Keskustassa eripuraa Darfurista
Keskustan puoluesihteerin Jarmo
Korhosen mielestä Suomen täytyy harkita
osallistumista YK:n johtamaan Darfurin
rauhanturvaoperaatioon.
Korhonen katsoo, että osallistuminen on
mahdollista, kun suomalaisten rauhan-
turvaajien pioneerikomppania kotiute-
taan syksyllä Libanonista ja rauhan-
turvaamisen voimavaroja näin vapautuu.
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) on
sanonut pitävänsä epätodennäköisenä
Suomen osallistumista operaatioon.
Vanhasen mukaan Suomen voimavarat on
tällä hetkellä sidottu muihin
rauhanturvaoperaatioihin.http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id67134.html
"Korhonen sanoi Nuijamaalla, että osallistuminen on mahdollista, kun suomalaisten rauhanturvaajien pioneerikomppania kotiutetaan syksyn aikana Libanonista ja rauhanturvaamisen voimavaroja näin vapautuu"
"Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) on sanonut pitävänsä epätodennäköisenä Suomen osallistumista operaatioon, koska hänen mukaansa Suomen voimavarat on tällä hetkellä sidottu muihin rauhanturvaamisoperaatioihin"
Pääministeri ei suinkaan vastusta ja toimiva ratkaisu syntyy varmasti.
Eikä ole "kaapin paikka" kysymys. - Lauri Leskenlehti
Yliluutnantti Häkämies ei maininnut, kenelle nuo aseet kanttiineista ja varikoilta trokataan, kun Karzain hallituksella ei ole kuin 30 000 sotilasta ja 20 000 poliisia.
Kysymys kuuluu:"Kenelle osastopäällikkö Pauli Järvenpää ja puolustusministeri Jyri Häkämies on jakamassa Aasiaan 100 000 automaattiasetta?"
Kun tämä on selvinnyt, on hyvä kysyä:"Miksi?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882