Onko mikään muuttunut? Auttaako työpaikan työsuojelu helpommin uusiin puhtaisiin työtiloihin ja miten jakselevat ne jotka joutuvat jäämään pitkillekin sairauslomille?
Työperäisesti sairastuneet, sairastavat
5
530
Vastaukset
- minua varten ihka uuden
ilmanputsarin, ensin aluksi. Sitten hajuhaitat selvitettiin,tutkittiin ja korjattiin. Sen aikaa olin sairaslomalla ja tein myös kotoa käsin töitä. Korjausten jälkeen tilojen sisäilma tarkistettiin vielä laskeumien perusteella. Asiallinen korjaus ja nyt olen oireeton työpaikalla, kuten muutama muukin joka ei uskaltanut laittaa itseään likoon oireidensa kanssa. Aina on siis niitäkin jotka ottavat hyödyn,marmattavat selän takana ja kumartavat pomolle. Mitäpä noista peesailijoista enää, hommat ovat nyt kunnossa.
- pikku Myy
Minä en saanut puhtaita tiloja, vaikka minulla todettiin TTL:lla ammattitauti, ja sain lausunnon jossa luki että työskentely kosteusvaurioituneissa tiloissa pitää välttää. Jouduin takaisin samaan taloon, sairastuin vielä enemmän, jonka jälkeen minut irtisanottiin.
- home työpaikat........
pääsin tekee ihan muuten tosi hyvään ja viihtyisää työpaikkaan keikkaa.Ja lisääkin olis tiedossa mutta mun lääkekulut kasvas ja paha astma muuttus pahemmaksi..
Koko talven podin flunssaa: ääni poissa, kuumeilua, jatkuvaa flunssaa.Lääkärit vaan lisää astmalääkettä,antibiootteja ja röntgen kuvauksiaan,ja kortisoonia sitä kului liikaa,spiiran kautta sairaalassa lääkettä saikkua.
Homekorjauksia oli tehty mutta mitä korjausta se oli kun kaivetaan ja päällystetään uudestaan.Kyllä ongelma oli laajaltikin tiedossa mutta.
Saan pölystä,homeesta reagtion,vaikka se olisi maassa seinässä saatika sitten ilmassa.
Pitäskö alkaa homekoiraksi joka altistutetaan sanotaan 1-3p oleilulla jotain epäpuht.sisältävissä rakennuksissa.- sitä alkaa vaikka
homekoiraksi, mutta se taitaa olla sama kuin tappaisi itsensä pala palalta. Ja samahan se on, jos on pakko olla sellaisessa ongelmarakennuksessa, jossa on jo kymmeniä vuosia tehty kaikenlaista homeremppaa, mutta koskaan ei ole tärpännyt niin hyvin, että olisi korjaukset onnistuneet.
Oman terveytesi vuoksi yritä löytää mukava työpaikka ilman homeongelmia, vaikka se onkin kuin yrittäisi löytää neulaa heinäsuovasta.
- Homeherkkä
Mitä oman työpaikkani työsuojeluun tuli, niin esimieheni oli myös työsuojelupäälikkö. Tuon tittelin hän sai käymällä useita työsuojelukursseja.
Viimeinen kuulemani toteamus hänen taholtaan työntekijöille oli: "Jos joku puhuu tässä talossa homeista, niin se on armotta lopputili."
Työsuojelupäällikön valtuudessa hän totesi meille työpaikkaoireileville aikoinaan, että teillä on hometta korvien välissä.
Mikään ei ole muuttunut.
Mitä työntekijöiden terveyden suojeluun tulee, niin työterveyslääkäri on siitä vastuussa.
Tuossa joku aika sitten eräs homesairas (Kela-astma) kertoili, että hänet tullaan siirätämään muutaman kuukauden kuluttua takaisin hänet sairastuttaneeseen työpisteeseen, kun astmalääkitystäkään ei enää tarvitse käyttää.
No siksi ei tarvitse käyttää, koska hänet siirrettiin homeettomaan työpisteeseen, jossa hän on ollut reilun vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839