Jos joku tietää, mistä voisin tän leffan hommata-siis vaikka netistä, niin ilmoitelkaa ihmeessä. DVD:nä se löytyy ainakin, mutta jos se on saatavilla myös "online", niin aina vaan parempi.Kiitos!
Mistä löydän Caligula-leffan?
Lost
3193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Terve,
Itse meinaan just kiikuttaa paikalliseen liikkeeseen vaihtoon ko. leffan (eli tämä "leikkaamaton versio" 2xDVD, ihan R2 suomiversio).
Jos kiinnostaa, pistä mailia ja tarjoa jotain niin katsotaan ([email protected])...
- Hans
Allaoleva on copy-paste filmifriikki.fi:n sivuilta:
-------------------------------------------------
TUPLA DVD - LEIKKAAMATON ALKUPERÄISVERSIO:
boikotoitu, kielletty, halveksittu, kaikkien aikojen pahamaineisin elokuva päästetään vapaaksi!
Vain yksi elokuva uskaltaa näyttää julman totuuden perverssistä ja dekadentista elämästä Rooman tasavallassa keisari Caligulan hirmuvallan aikana. Kaikki shokeeraavat yksityiskohdat on otettu mukaan, ihan kaikki: Kuinka Caligula nimittää itsensä jumalaksi ja hevosensa senaattoriksi. Hänen intohimonsa omaan sisareensa. Kuinka hän avaa valtavan bordellin ja pakottaa senaattorien vaimot ja tyttäret prostituoiduiksi. Ja kaikki julmuudet niitä kohtaan, jotka uskaltavat vastustaa hänen tahtoaan.
Elokuva aiheutti valtavan skandaalin ensi-iltansa aikaan. Vihaisimpia olivat käsikijoittaja Gore Vidal (joka myös kirjoitti Ben Hurin) ja näyttelijät Malcolm McDowell (Kellopeli Appelsiini), seitsenkertainen Oscar-voittaja Peter O'Toole sekä Shakespeare-näyttelijät John Gielgud ja Helen Mirren. He olivat raivoissaan tuottajalle; legendaariselle Penthouse-toimittajalle, Bob Cuccionelle, joka myöhemmin lisäsi roiseja kohtauksia, joissa oli Penthousen alastonmalleja. Elokuva kiellettiin kokonaan monissa maissa ja toisissa siitä leikattiin jopa tunti pois. Vasta nyt julkaistaan kokonaan leikkaamaton versio!
* 2 h 27 min * 16/9 WS 1.85:1* DD in English * Subs: SUOMI, swe, nor, dan * R2 PAL
Kiitos vaan otteesta, mutta tuo ei oikein vastannut kysymykseeni. Olen kyllä lukenut jo tuon artikkelin.Kiitos kumminkin.