Ei enää uskota, että Vihreät ihannoivat maaseutua ja että puheenjohtaja Gronberg asuu maalla.
Niin kalliiksi käy kotitalouksille ja maaseudulle vihreitten raju energiaohjelma, joka perustuu vain verojen korottamiseen.
Maaseudulla ei ole kaukolämpöä, joten sähkö on maattomalle ainut mahdollinen kaukolämpö.
Bensanhinnan korotus on törkeää, kun kaksikin autoa on pakko olla pihassa, kun ei ole enää linja-autoja eikä metroa.
VIHREÄT AUTIOITTAVAT
24
772
Vastaukset
- varma.kosto
Nämä ökyrikkaiden kommarinuoret, jotka ovat piiloutuneet vihreänveran taakse. Eivät halua maksaa myöskään julkisista kulkuvälineistä perittävää maksua,jossa on jo puolet yhteiskunnan tukea. Kehottavat ihmisiä matkustamaan "pummilla"!
Jos saavat "sakon" eivät maksa sitäkään! Vievät maksulapun sossuun! Vihreät on loisporukka viimeisen päälle! Kirjekurssilla tohtorinhatun hankkinut Tarja Gromberg johtaa tätä loisporukkaa.
Nyt Gromberg työministerinä laittaa työttömät nälkäpalkalla vuokrafirmojen orjiksi.Jotka eivät maksa edes sellaista palkkaa, että saisi työmatkat maksettua! Tai työttömyyskorvaus pois!- 1Pasifisti
Mainittuun toimintaan ei kannustanut muu, kuin Markus Drake, joka potkittiin pihalle suomalaisista vihreistä.
Taidat olla kateellinen Cronbergille? Ei hätiä mitiä. Kyllä tohtorin tutkinnon pystyy suorittamaan vaikka yli 90 vuotiaana.
Kyse on vanhoista ohjeista (eikös edelliset työministerit olleet demareita). Nyt vain kaikki työvoimatoimistot ohjeistetaan toimimaan samalla tavalla. Työ on aina ensisijainen ratkaisu.
Uskonnon tai omantunnon vakaumuksen vastaista, epäsiveelliseksi katsottua tai terveydelle haitallista työtä ei tarvitse ottaa vastaan.
http://www.vihrealanka.fi/node/561 - tutkinto
on ostettu, olisi kiva tietää?
- Valotan asiaa
Hallitus- ja yleensäkin viidestä suurimmasta puolueesta keskusta/kokoomus -akselille taipuvaisena ja maatalousyrittäjien kasvattina kommentoin tähän kirjoitukseen.
>Niin kalliiksi käy kotitalouksille ja maaseudulle vihreitten raju energiaohjelma, joka perustuu vain verojen korottamiseen.<
Jotta muut lukijat ymmärtäisivät välttyä aloittajan yksinkertaistuksilta, täytynee korjata yllä olevaa siltä osin, että vaikkakin hallituksen energiaohjelma nostaakin energiaverotusta kauttaaltaan, painottuu siinä myös myöhemmässä vaiheessa vero- ym. valtiollisten helpotusten kohdistuminen uusiutuviin energiamuotoihin kuten biokaasun tuotantoon.
Lisäksi keskusta ja kokoomus ovat hallituksen pääarkkitehdit, ja kaikki muistanevat puheenjohtaha Kataisen kommentin uuden, nykyisen hallituksen muodostamisesta kertoneessa lehdistötilaisuudessa, jossa hän vihreiden suuntaan vihjaten totesi nykyisen hallituspohjan muodostetun siltä pohjalta, ettei minkäänlaiselle sooloilulle ole varaa.
Henkilökohtaisesti valtakunnanpolitiikasta omaamieni tietoyhteyksien perusteella voin sanoa, ettei vihreillä nykyhallituksessa kovinkaan paljoa sitä kuuluisaa "painoarvoa" ole. Yhteyteni kuvaili tilannetta taannoin yksinkertaisesti siten, että vihreiden painoarvo jää pienemmäksi kuin viime vaalien prosentuaalinen äänisaaliskin antaisi odottaa.
Edellisen perusteella aloittajan vihjaama, mahdollinen maaseudun autioittaminen on keskustan ja kokoomuksen harteilla.
>Maaseudulla ei ole kaukolämpöä, joten sähkö on maattomalle ainut mahdollinen kaukolämpö.<
Väärä tieto. Maaseudulla omakotitalollisen on mahdollista ottaa kiinteistössään käyttöönsä esimerkiksi hake- tai pellettilämmitys, joihin raaka-ainetta maaseudulta löytyy hyvinkin ja joiden käyttökustannukset kompensoivat hyvinkin pian alun investointikustannukset. Näin tiedän muutaman fiksun maaseudun maattoman toimineenkin, mutta edelleenkin valitettavan moni maaseudun vastaavista on autuaan tietämätön tai sitten piittaamaton ottamaan selvää vaihtoehdoista ja valitsee käyttökustannuksiltaan kalliin sähkölämmityksen.
Myös investointi maalämpöön maksaa itsensä takaisin varsin lyhyelläkin aikavälillä.
>Bensanhinnan korotus on törkeää, kun kaksikin autoa on pakko olla pihassa, kun ei ole enää linja-autoja eikä metroa.<
Ajoneuvon käyttöön liittyvien kustannusten muutos ei jää pelkästään polttoaineen hinnankorotukseen. Ministeri Pekkarinen taannoin tiedotti alustavasti jo hallituksessakin päivänvalonsa nähneestä ohjelmasta, jossa auton vuosivero muodostuisi auton alueellisen käytön mukaan. Järjestelmä perustuisi satelliittiseurantaan. Tässä järjestelmässä syrjäseudulla asuvalle koituisi nykyistä pienempi ajoneuvovero.- suomalaisen veronmaksajan?
Sen verran kalliiksi Vihreät ovat tulleet suomalaisille veronmaksajille. Ennestään jo euroopan korkeimmat energian haittaverot halutaan vihreiden vaatimuksesta korottaa vielä korkeammalle. Lisättynä tähän euroopain kirein ansiotuloverotus, kalleimmat asunnot, elintarvikkeet ja autot niin ei tässä paljoa naurata. Miten ihmeessä sitä elää täällä pimeässä ja kylmässä Suomessa? Kyllä Vihreät ovat tulleet kalliiksi suomalaiselle rehelliselle veronmaksajalle.
- 1Pasifisti
suomalaisen veronmaksajan? kirjoitti:
Sen verran kalliiksi Vihreät ovat tulleet suomalaisille veronmaksajille. Ennestään jo euroopan korkeimmat energian haittaverot halutaan vihreiden vaatimuksesta korottaa vielä korkeammalle. Lisättynä tähän euroopain kirein ansiotuloverotus, kalleimmat asunnot, elintarvikkeet ja autot niin ei tässä paljoa naurata. Miten ihmeessä sitä elää täällä pimeässä ja kylmässä Suomessa? Kyllä Vihreät ovat tulleet kalliiksi suomalaiselle rehelliselle veronmaksajalle.
Tiedot kyllä osoittavat muuta energian osalta.
http://www.energia.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet/energia-alan investoinnit ja toimiva kilpailu turvaavat kilpailukykyisen sähkön hinnan.html
Maatalouden polttoaineveroja huojennettiin edellisellä hallituskaudella noin 20 milj. euroa.
300 milj. euron ympäristöverojen korotus ei merkitse kuin hieman yli 4,7 euron lovea kukkaroon kuukaudessa kansalaista kohden. - 1Pasifisti
Hallituksessa olo ei ole kauhean hankalaa, koska Keskusta on energiakysymyksissä vahva liittolainen. Eroavaisuuksia löytyy ainoastaan suhtautumisessa turpeeseen ja saatavissa olevan lisävesivoiman määrään.
Ympäristöverojen korotus oli kokoomukselta yllättävän vihreä teko. Etenkin kun samalla tuloverutusta alennetaan ekologisen verouudistuksen periaatteiden mukaisesti.
Keskisuuren puolueen asema on vahvimmillaan hallitusneuvotteluissa. Hallitusohjelman kirjaukset voivat jäädä kuolleeksi, mutta asioiden läpimeneminen riippuu neuvottelu ja yhteistyökyvystä ja kuunnellaanko henkilöä. Esimerkiksi Soininvaaraa arvostettiin yli puoluerajojen. Löytyykö vihreiden eduskuntaryhmästä toista samankaltaista henkilöä? - LJM
1Pasifisti kirjoitti:
Tiedot kyllä osoittavat muuta energian osalta.
http://www.energia.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet/energia-alan investoinnit ja toimiva kilpailu turvaavat kilpailukykyisen sähkön hinnan.html
Maatalouden polttoaineveroja huojennettiin edellisellä hallituskaudella noin 20 milj. euroa.
300 milj. euron ympäristöverojen korotus ei merkitse kuin hieman yli 4,7 euron lovea kukkaroon kuukaudessa kansalaista kohden.n.4.7 euroa tunnu kovin suurelta summalta,mutta kun
huomioidaan kaikki tulossa olevat korotukset, huomioiden myös tulevat korotukset kansaneläkkeisiin,puhumattakaan saamattomista korotuksista työeläkkeisiin niin pakkaselle menee että paukkuu. - jälleen
LJM kirjoitti:
n.4.7 euroa tunnu kovin suurelta summalta,mutta kun
huomioidaan kaikki tulossa olevat korotukset, huomioiden myös tulevat korotukset kansaneläkkeisiin,puhumattakaan saamattomista korotuksista työeläkkeisiin niin pakkaselle menee että paukkuu.PAKKASELLE MENEE tänäkin talvena ja elämä tulee kalliimmaksi kuin koskaan aikaisemmin.
Ei ole mitään tarvetta rangaista kotitalouksia uusilla korkeilla energiaveroilla. - Eläkeläis veteraani
1Pasifisti kirjoitti:
Tiedot kyllä osoittavat muuta energian osalta.
http://www.energia.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet/energia-alan investoinnit ja toimiva kilpailu turvaavat kilpailukykyisen sähkön hinnan.html
Maatalouden polttoaineveroja huojennettiin edellisellä hallituskaudella noin 20 milj. euroa.
300 milj. euron ympäristöverojen korotus ei merkitse kuin hieman yli 4,7 euron lovea kukkaroon kuukaudessa kansalaista kohden.Mutta nousihan se eläkekin sen 5 euroa, joten jäi se 30 senttiä vielä ylelliseen elämääni!
Kiitos Pasifisti viisaasta esityksestäsi, jos siitä joku viisautta löytää? Minä en havainnut kuin irooniosta pilkkaa, kuten Soiininvaaralaisilta voi odottaakin. Sen olemme jo kokeneet eläkeleikkauksista! - Soininvaaraa?
1Pasifisti kirjoitti:
Hallituksessa olo ei ole kauhean hankalaa, koska Keskusta on energiakysymyksissä vahva liittolainen. Eroavaisuuksia löytyy ainoastaan suhtautumisessa turpeeseen ja saatavissa olevan lisävesivoiman määrään.
Ympäristöverojen korotus oli kokoomukselta yllättävän vihreä teko. Etenkin kun samalla tuloverutusta alennetaan ekologisen verouudistuksen periaatteiden mukaisesti.
Keskisuuren puolueen asema on vahvimmillaan hallitusneuvotteluissa. Hallitusohjelman kirjaukset voivat jäädä kuolleeksi, mutta asioiden läpimeneminen riippuu neuvottelu ja yhteistyökyvystä ja kuunnellaanko henkilöä. Esimerkiksi Soininvaaraa arvostettiin yli puoluerajojen. Löytyykö vihreiden eduskuntaryhmästä toista samankaltaista henkilöä?HS piti Soininvaaraa paljon esillä etenkin silloin kun hän oli ministeri. Niinhän HS tekee kaikille, jotka ovat vuoroin vallassa. Missä on demarien julkisuus nykyisin?
HS:n Vihretoimittajat ovat oma lukunsa. Heille kelpaa kuka vaan. Jopa huumedikkari Meriläinen saa HS:n ensimmäiseen aukeamaan kuvansa, kun muita parempia Vihreitä ei ole ehdolla.
Soininvaara oli Vihreistä kuitenkin selvä poikkeus, ja muut puolueet nostivat Vihreistä esiin Soininvaaran. Ei siksi, että Soininvaara olisi ollut fiksu, vaan siksi, että hän oli Vihreistä vähiten hörhö. Soininvaaran julkisella tukemisella pyrittiin rajoittamaan stalinistien vaikutusvaltaa Vihreissä. Soininvaara kertoi myöhemmin oman poliittisen toimintansa alkuperäisenä päämääränä olleenkin estää stalinistien vallankaappaus.
Kuten näemme Soininvaara ei täysin onnistunut. Hänen myöhempi poliittinen toimintansa painottui yhä enemmän henkilökohtaisen edun tavoittelemiseen. Sekin ominaisuus sopi hyvin muille poliitikoille, koska Soininvaara oli selvästikin "yksi heistä". Soininvaara hyödynsi kaikin tavoin sitä, että Vihreänä hänelle annettiin anteeksi tökeröimmätkin möläytykset. Sellaiset, joista vakavasti otettavan puolueen edustaja olisi joutunut kestopilkan kohteeksi.
Esimerksi sopii "luomuydinvoima". Missähän sitä luomuvaihtosähköä on saatavana, tai luomutuulivoimageneraattoreita, tai luomukattiloita; puhumattaakaan luomupolkupyörästä?
Soininvaaraa tuettiin, koska ajateltiin, että hän pystyisi patoamaan Vihrestalinistivaaraa, kuten Hassin WTC-iskun riemunpurkauksia ja Sinnemäen neuvostoliittoa tukevia Viron patsaskiistalausuntoja. Jos Vihrestalinistit onnistuisivat laajemmin kaappaamaan Vihreän puolueen, niin Suomi taantuisi entistä syvemmälle itäiseen blokkiin, ja Vihreät turvautuisivat entistä vahvemmin väkivaltaan.
Toistaiseksi Cronberg on onnistunut pitämään Vihreät lähes demokratiakelpoisena puolueena, vaikka Luonnonsuojeluliitot, Greenpeacet yms. toimivatkin kuin viides kolonna. Myös Vihreiden kirkonpolttajasiipeä Cronberg on pitänyt pimennossa. Onkohan Suomessa mitään muuta puoluetta, jossa puolueen puheenjohtaja toteaa, että puoluekokouksen tuoreella päätöksellä ei ole mitään merkitystä hänen toimintaansa? - 1Pasifisti
Eläkeläis veteraani kirjoitti:
Mutta nousihan se eläkekin sen 5 euroa, joten jäi se 30 senttiä vielä ylelliseen elämääni!
Kiitos Pasifisti viisaasta esityksestäsi, jos siitä joku viisautta löytää? Minä en havainnut kuin irooniosta pilkkaa, kuten Soiininvaaralaisilta voi odottaakin. Sen olemme jo kokeneet eläkeleikkauksista!Kansaneläkkeet nousevat hyvin monella 40 euroa. Tunnustettakoon, että kuntien kalleusluokituksen poistosta koituva 20 euron nousu päätettiin jo edellisen hallituksen aikana.
- 1Pasifisti
Soininvaaraa? kirjoitti:
HS piti Soininvaaraa paljon esillä etenkin silloin kun hän oli ministeri. Niinhän HS tekee kaikille, jotka ovat vuoroin vallassa. Missä on demarien julkisuus nykyisin?
HS:n Vihretoimittajat ovat oma lukunsa. Heille kelpaa kuka vaan. Jopa huumedikkari Meriläinen saa HS:n ensimmäiseen aukeamaan kuvansa, kun muita parempia Vihreitä ei ole ehdolla.
Soininvaara oli Vihreistä kuitenkin selvä poikkeus, ja muut puolueet nostivat Vihreistä esiin Soininvaaran. Ei siksi, että Soininvaara olisi ollut fiksu, vaan siksi, että hän oli Vihreistä vähiten hörhö. Soininvaaran julkisella tukemisella pyrittiin rajoittamaan stalinistien vaikutusvaltaa Vihreissä. Soininvaara kertoi myöhemmin oman poliittisen toimintansa alkuperäisenä päämääränä olleenkin estää stalinistien vallankaappaus.
Kuten näemme Soininvaara ei täysin onnistunut. Hänen myöhempi poliittinen toimintansa painottui yhä enemmän henkilökohtaisen edun tavoittelemiseen. Sekin ominaisuus sopi hyvin muille poliitikoille, koska Soininvaara oli selvästikin "yksi heistä". Soininvaara hyödynsi kaikin tavoin sitä, että Vihreänä hänelle annettiin anteeksi tökeröimmätkin möläytykset. Sellaiset, joista vakavasti otettavan puolueen edustaja olisi joutunut kestopilkan kohteeksi.
Esimerksi sopii "luomuydinvoima". Missähän sitä luomuvaihtosähköä on saatavana, tai luomutuulivoimageneraattoreita, tai luomukattiloita; puhumattaakaan luomupolkupyörästä?
Soininvaaraa tuettiin, koska ajateltiin, että hän pystyisi patoamaan Vihrestalinistivaaraa, kuten Hassin WTC-iskun riemunpurkauksia ja Sinnemäen neuvostoliittoa tukevia Viron patsaskiistalausuntoja. Jos Vihrestalinistit onnistuisivat laajemmin kaappaamaan Vihreän puolueen, niin Suomi taantuisi entistä syvemmälle itäiseen blokkiin, ja Vihreät turvautuisivat entistä vahvemmin väkivaltaan.
Toistaiseksi Cronberg on onnistunut pitämään Vihreät lähes demokratiakelpoisena puolueena, vaikka Luonnonsuojeluliitot, Greenpeacet yms. toimivatkin kuin viides kolonna. Myös Vihreiden kirkonpolttajasiipeä Cronberg on pitänyt pimennossa. Onkohan Suomessa mitään muuta puoluetta, jossa puolueen puheenjohtaja toteaa, että puoluekokouksen tuoreella päätöksellä ei ole mitään merkitystä hänen toimintaansa?Kimmo Sasi taisi ihmetellä mitä Soininvaara tekee vihreissä ja oli sitä mieltä, että hänen paikkansa olisi kokoomuksessa.
Soininvaaraa on pitkään luonnehdittu sinivihreäksi liberaaliksi. Väitteesi siitä, että vihreissä stalinistit olisi erityisen edustettuna, eivät voi pitää paikkaansa. Muuten Soinivaaralla tai entisellä Nuorsuomalaisella Kasvilla ei olisi ollut mitään mahdollisuuksia nousta puheenjohtajistoon. Tai puoluevaltuuskunta hyväksynyt hallitusyhteistyötä kokoomuksen ja keskustan kanssa.
Hassin tausta on kuitenkin toiminut leimakirveenä ja näyttää toimivan edelleen.
Tuo kirkonpolttosiipi juontaa juurensa siihen, että puoluekokouspäätöksen jälkeen Porvoon kirkko paloi. Tosin mitään yhteyttä vihreisiin tapahtuneella ei ole, mutta huhuilla ja syytöksillä on taipumusta jäädä viettämään omaa elämäänsä. Cronberg totesi, että valtion erityissuhteen katkaiseminen kahteen kirkkokuntaan (luterilainen ja ortodoksinen) ei ole asia, jota lähdetään aktiivisesti ajamaan.On täysin normaalia, ettei jokaista periaateohjelmaan kirjattua yksityiskohtaa aleta toteuttamaan samantien ja yhtäaikaa.
Henkilökohtaisesti pidän erityissuhdetta outona asiana maassa, jossa vallitsee uskonnonvapaus, mutta maailmankatsomuksesta riippumatta yrittäjä osallistuu yhteisöveron maksuun. Vaihtoehtoina on se, että myös moskeijojen ja synagogien jumalanpalveluksia radioidaan ja kuvataan ja myös näissä vieraillaan valtiopäivien avaisten yhteydessä ja myös muut uskonnolliset yhteisöt ovat oikeutettuja yhteisöveron tuottoihin. Nykyinen tilanne ei todellakaan ole tasapuolinen. Itse olen valtion sekularismin kannalla. - kettutytöt?
1Pasifisti kirjoitti:
Kimmo Sasi taisi ihmetellä mitä Soininvaara tekee vihreissä ja oli sitä mieltä, että hänen paikkansa olisi kokoomuksessa.
Soininvaaraa on pitkään luonnehdittu sinivihreäksi liberaaliksi. Väitteesi siitä, että vihreissä stalinistit olisi erityisen edustettuna, eivät voi pitää paikkaansa. Muuten Soinivaaralla tai entisellä Nuorsuomalaisella Kasvilla ei olisi ollut mitään mahdollisuuksia nousta puheenjohtajistoon. Tai puoluevaltuuskunta hyväksynyt hallitusyhteistyötä kokoomuksen ja keskustan kanssa.
Hassin tausta on kuitenkin toiminut leimakirveenä ja näyttää toimivan edelleen.
Tuo kirkonpolttosiipi juontaa juurensa siihen, että puoluekokouspäätöksen jälkeen Porvoon kirkko paloi. Tosin mitään yhteyttä vihreisiin tapahtuneella ei ole, mutta huhuilla ja syytöksillä on taipumusta jäädä viettämään omaa elämäänsä. Cronberg totesi, että valtion erityissuhteen katkaiseminen kahteen kirkkokuntaan (luterilainen ja ortodoksinen) ei ole asia, jota lähdetään aktiivisesti ajamaan.On täysin normaalia, ettei jokaista periaateohjelmaan kirjattua yksityiskohtaa aleta toteuttamaan samantien ja yhtäaikaa.
Henkilökohtaisesti pidän erityissuhdetta outona asiana maassa, jossa vallitsee uskonnonvapaus, mutta maailmankatsomuksesta riippumatta yrittäjä osallistuu yhteisöveron maksuun. Vaihtoehtoina on se, että myös moskeijojen ja synagogien jumalanpalveluksia radioidaan ja kuvataan ja myös näissä vieraillaan valtiopäivien avaisten yhteydessä ja myös muut uskonnolliset yhteisöt ovat oikeutettuja yhteisöveron tuottoihin. Nykyinen tilanne ei todellakaan ole tasapuolinen. Itse olen valtion sekularismin kannalla.Pasifistin otsikko ja kirjoituksen sisältö eivät mitenkään vastanneet toisiaan; Pasifisti ei jaksa muistaa, mitä edellisessä lauseessa tai otsikossa tuli sanoneeksi.
Vihreä puolue on väkivallan, varastamisen ja muun oman käden käytön oikeutuksen suhteen kuin amerikkalainen villi länsi: Kettutytöt, talonvaltaajat, pummilla ajelijat ja muut loiseläjät ovat saaneet lämpimän tervetuloa-vastaanoton Vihreissä.
Soininvaarasta vielä sen verran, että Uuden Suomen kolumnistina hän ylisti Keski-Euroopan halpaa ja runsasta lentoliikennetarjontaa. Myöhemminkin hänelle on kelvannut lentomatkailu sinne sun tänne. Teeskentelevän julkisuuskuvan vuoksi hän esiintyy pyöräilijänä. Mutta se ei tuo takaisin yhtään litraa omaan ja perheen huvituksiin tuhlattua öljyä.
Soinivaara on tyypillinen kahdella tuolilla istuja: Viime vaaleissa kansalaispalkkaa mainostaessaan Soininvaara puhui samaan aikaan kahdelle eri kohderyhmälle: Toisaalta hän väitti, että kansalaispalkka edistää työllistymistä. Mutta omille äänestäjilleen hän kertoi, että ihan mukava olisi heittäytyä yhteiskunnan elätettäväksi, kun olisi se kansalaispalkka. - 1Pasifisti
kettutytöt? kirjoitti:
Pasifistin otsikko ja kirjoituksen sisältö eivät mitenkään vastanneet toisiaan; Pasifisti ei jaksa muistaa, mitä edellisessä lauseessa tai otsikossa tuli sanoneeksi.
Vihreä puolue on väkivallan, varastamisen ja muun oman käden käytön oikeutuksen suhteen kuin amerikkalainen villi länsi: Kettutytöt, talonvaltaajat, pummilla ajelijat ja muut loiseläjät ovat saaneet lämpimän tervetuloa-vastaanoton Vihreissä.
Soininvaarasta vielä sen verran, että Uuden Suomen kolumnistina hän ylisti Keski-Euroopan halpaa ja runsasta lentoliikennetarjontaa. Myöhemminkin hänelle on kelvannut lentomatkailu sinne sun tänne. Teeskentelevän julkisuuskuvan vuoksi hän esiintyy pyöräilijänä. Mutta se ei tuo takaisin yhtään litraa omaan ja perheen huvituksiin tuhlattua öljyä.
Soinivaara on tyypillinen kahdella tuolilla istuja: Viime vaaleissa kansalaispalkkaa mainostaessaan Soininvaara puhui samaan aikaan kahdelle eri kohderyhmälle: Toisaalta hän väitti, että kansalaispalkka edistää työllistymistä. Mutta omille äänestäjilleen hän kertoi, että ihan mukava olisi heittäytyä yhteiskunnan elätettäväksi, kun olisi se kansalaispalkka.Kumma juttu, ettei Vihreää liittoa ole jo lakkautettu, kun käsityksesi mukaan on melkoinen terroristijärjestö.
Kuvauksesi sopii ainoastaan Markus Drakeen, joka potkittii ulos valtakunnan vihreistä jo 2003. Mutta eipä ole mitään uutta, että yhtä ihmistä käytetään lyömaseena.
Vaivautuisitko antamaan linkityksen mainitsemaasi Soininvaaran kolumniin?
Perustulo mahdollistaa molemmat. Sen avulla työtön voisi ottaa vastaan lyhyitäkin työsuhteita ilman paperisotaa ja uuden laskelman mukaisen tukipäätöksen odettelua ja perheenäiti tai isä lyhentää työaikaansa ja viettää aikaa lapsensa kanssa. Enemmän aikaa, vähemmän roinaa
Olisihan perustulo miellyttävämpi, kun voisi opiskella avoimessa korkeakoulussa kursseja ja petrata ensi kertaa varten, mikäli yhteishaussa ei ensimmäisellä kerralla onnistanut kuin käydä työkkärin humpuuki kursseja, jotka tunnetusti eivät johda mihinkään. - 1Pasifisti
kettutytöt? kirjoitti:
Pasifistin otsikko ja kirjoituksen sisältö eivät mitenkään vastanneet toisiaan; Pasifisti ei jaksa muistaa, mitä edellisessä lauseessa tai otsikossa tuli sanoneeksi.
Vihreä puolue on väkivallan, varastamisen ja muun oman käden käytön oikeutuksen suhteen kuin amerikkalainen villi länsi: Kettutytöt, talonvaltaajat, pummilla ajelijat ja muut loiseläjät ovat saaneet lämpimän tervetuloa-vastaanoton Vihreissä.
Soininvaarasta vielä sen verran, että Uuden Suomen kolumnistina hän ylisti Keski-Euroopan halpaa ja runsasta lentoliikennetarjontaa. Myöhemminkin hänelle on kelvannut lentomatkailu sinne sun tänne. Teeskentelevän julkisuuskuvan vuoksi hän esiintyy pyöräilijänä. Mutta se ei tuo takaisin yhtään litraa omaan ja perheen huvituksiin tuhlattua öljyä.
Soinivaara on tyypillinen kahdella tuolilla istuja: Viime vaaleissa kansalaispalkkaa mainostaessaan Soininvaara puhui samaan aikaan kahdelle eri kohderyhmälle: Toisaalta hän väitti, että kansalaispalkka edistää työllistymistä. Mutta omille äänestäjilleen hän kertoi, että ihan mukava olisi heittäytyä yhteiskunnan elätettäväksi, kun olisi se kansalaispalkka.Sinulle taisi olla vaikeaa ymmärtää, että molemmat mainitut henkilöt ovat kehuneet Soininvaaraa. Lupaan seuraavalla kerralla vääntää rautalangasta, jotta et kykenisi väkisin väärinymmärrykseen.
- molemmat?
1Pasifisti kirjoitti:
Sinulle taisi olla vaikeaa ymmärtää, että molemmat mainitut henkilöt ovat kehuneet Soininvaaraa. Lupaan seuraavalla kerralla vääntää rautalangasta, jotta et kykenisi väkisin väärinymmärrykseen.
? Lipponen (kuinkahan on), ja kuka toinen? Pasifisti? Soininvaara itse?
Mitä se Drake tähän liittyy, en puhunut huumausaineista mitään?
Entäs ne talonvaltaajat, Vihreitä mukana - eikö vaan. Entäs kettutytöt?
Minkä puoleen äänenkannattaja tekee monen sivun ylistysjutun Greenpeacen työntekijästä?
Nettiaikakaudella keskustelu on toivotonta historiaa tuntemattomille Vihreille. Uusi Suomi on sen verran vanha, että silloin ei vielä tunnettukaan nettiä. - sähköpattereihin?
Niin voisiko tämä besserwisserneropatti, jonka vihreys todennäköisesti rajoittuu kotikasvatukseen ikkunalaudalla, kertoa miten em. onnistuu?
t. tyhmä maaseudun talollinen - elämäääää
sähköpattereihin? kirjoitti:
Niin voisiko tämä besserwisserneropatti, jonka vihreys todennäköisesti rajoittuu kotikasvatukseen ikkunalaudalla, kertoa miten em. onnistuu?
t. tyhmä maaseudun talollinenVihreät voisivat alkaa helpottaa kotitalouksien tilannetta. Jatkuva vaikeuttaminen energiaverojen ym. muodossa alkaa jo kyrsiä tavallista kärsämäkeläistä.
Nenärengasporukka voisi jo suojella köyhempää kansanosaa kuin siipioravaakin. - LJM
sähköpattereihin? kirjoitti:
Niin voisiko tämä besserwisserneropatti, jonka vihreys todennäköisesti rajoittuu kotikasvatukseen ikkunalaudalla, kertoa miten em. onnistuu?
t. tyhmä maaseudun talollinentyhmä ollakin.
Minä kun en ole koskaan ymmärtänyt miksi jonkun maaseudun talollisen on tyätynyt muuttaa talonsa
toimivaksi vain suoralla sähkölämmityksellä.Onko se
ollut laiskuutta vai sitä kuuluisaa mukavuuden halua. - maaseudun ??
LJM kirjoitti:
tyhmä ollakin.
Minä kun en ole koskaan ymmärtänyt miksi jonkun maaseudun talollisen on tyätynyt muuttaa talonsa
toimivaksi vain suoralla sähkölämmityksellä.Onko se
ollut laiskuutta vai sitä kuuluisaa mukavuuden halua.Maatalous ja maaseutu ovat kaksi eri asiaa.
Maaseuedulla pitäisi pystyä asumaan maata ja metsää omistamattomat ihmisetkin.
Nyt uudella energiahinnoittelulla köyhät maattomat eivät enää kykene asumaan maalla.
Sähkölämpö on ainut mahdollinen kaukolämpö maalla.
Haketta ei riitä, ja haketta ei myy kukaan. - ei voi muuta sanoa
LJM kirjoitti:
tyhmä ollakin.
Minä kun en ole koskaan ymmärtänyt miksi jonkun maaseudun talollisen on tyätynyt muuttaa talonsa
toimivaksi vain suoralla sähkölämmityksellä.Onko se
ollut laiskuutta vai sitä kuuluisaa mukavuuden halua.Taloja ei ole muutettu yhtäkkiä pelkälle sähkölle, lämmitysjärjestelmä tehdään silloin kun talo rakennetaan.
Laiskuutta ja mukavuudenhalua on siellä "stadissa" asuminen. Ette tiedä edes miten taloja lämmitetään ja kuumaa vettä, sitähän tulee ihan hanasta ja maitoa tölkistä, mikä ongelma hei? - laukata..
ei voi muuta sanoa kirjoitti:
Taloja ei ole muutettu yhtäkkiä pelkälle sähkölle, lämmitysjärjestelmä tehdään silloin kun talo rakennetaan.
Laiskuutta ja mukavuudenhalua on siellä "stadissa" asuminen. Ette tiedä edes miten taloja lämmitetään ja kuumaa vettä, sitähän tulee ihan hanasta ja maitoa tölkistä, mikä ongelma hei?Inflaatio alkaa laukata, jos energia näin radikaalisti nousee.
Mummosi mökkikin maalla tulee myyntiin. - LJM
ei voi muuta sanoa kirjoitti:
Taloja ei ole muutettu yhtäkkiä pelkälle sähkölle, lämmitysjärjestelmä tehdään silloin kun talo rakennetaan.
Laiskuutta ja mukavuudenhalua on siellä "stadissa" asuminen. Ette tiedä edes miten taloja lämmitetään ja kuumaa vettä, sitähän tulee ihan hanasta ja maitoa tölkistä, mikä ongelma hei?kun et tiedä.
Tiedän varsin hyvin,että lämmitysjärjestelmää muutetaan useimmiten talon rakentamisen yhteydessä,
mutta yhtä varmasti tiedän,että suoria sähkölämmitys
pattereita on vedetty taloihin joissa on ollut valmis puulämmitys.
Harmiksesi minun on kerrottava,että vielä toistaiseksi stadi ei ulotu tänne Etelä-Savoon.
Luulen muuten tietäväni miten taloja lämmitetään.
Olen vuosikaudet asunut omakotitalossa jossa on puulämmitys.Saunassakin on puukiuas ja pata jossa
saa veden lämmitettyä.Veikkanpa,että olen myös lypsänyt useamman lehmän kuin sinä joten tiedän senkin,että maitoa telee lehmästä hännästä pumppaamalla eikä tölkistä.
Joten älä opeta sorsaa uimaan äläkä issääs naimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809