kuivajään käyttö?

juomien jäähdytyksessä?

Eli onko kellään kokemusta hiilidioksidijään käytöstä?

mulla on tulossa melko isot juhlat ja olis siistiä käyttää sitä jäätä jossain vaiheessa juomien jähädytyksessä tms. kun siitä saa hienon, usvaisen tunnelmankin. (:
eli minkälaisia kokemuksia?

tiedän kyllä ettei sitä voi suoran laittaa jäähdytettävän tuotteen viereen ym. faktaa, luin netistä. :p mut ois kiva kuulla kokemuksia ja vinkkejä!

7

4662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotissööri

      kuivaa jäätä voi ostaa AGAn tehdasmyymälästä. Se sopii minkä tahansa juoman jäähdyttämiseen, sillä sen sulamispiste on hyvin alhainen ja mihin tahansa juomaan pistettynä se kehittää hiilihappoa, joka siis aiheuttaa juoman poreilun. Pistämällä muutamia palasia booliin saat sen jäähdytettyä, että pinnalle sumumaisen usvan ja lisäksi vichy-veden tapaisen poreilun. "Freedom of the seas" laivan "let's have a party" - juhlissa käytetään juuri tätä menetlemää.

      Seuraavaksi voinemme kuulla T.epin kommentit siitä, että hän suosittelee pakkasnesteenä Lasolia juotavaksi ja että joku on saanut potkut "jollakokin" tehtävistä ja on on nyt työttömänä ja humalassa ja mahdollisesti joitain sanoja lihapullistakin, erityisesti niiden suosituksesta syödä lämmittämättömänä. Tosiasia on, että naukkailin muutaman viskin työvuoron päätyttyä, mutta osaan juoda ne humaltumatta, kuten Mannerheim.

      • että kun

        tämä toinen idioottiääliö T.epi nyt tuntuu lopettaneen (tai ainakin vähentäneen) typerää riidanhaastantaa täällä eikä vastaa Rotissöörin hölmöyksiin, Rotissöörin täytyy ITSE kirjoittaa ikään kuin T.epin puolesta. Jakautunut persoonallisuus?


      • rotissööri
        että kun kirjoitti:

        tämä toinen idioottiääliö T.epi nyt tuntuu lopettaneen (tai ainakin vähentäneen) typerää riidanhaastantaa täällä eikä vastaa Rotissöörin hölmöyksiin, Rotissöörin täytyy ITSE kirjoittaa ikään kuin T.epin puolesta. Jakautunut persoonallisuus?

        kuten näet, ei idioottiääliö-T.epi voi olla mollailematta minua, joten uskoa se pitää. Minä taidan pitää mukanani nyt aina pesäpallomailaa, siltä varalta, että tapaisin T.epin ääliön, niin löytyisi sille mailallekin vähän käyttöä. Sitten ainekin "vähentäisi" typerää riidanhaastantaa, kuten olet kertonut.


      • T.epi

        Ja pari viskiä liikaa kuitenkin, ettei oikeinkirjoitus suju :-) Oksidi, yhdellä i:llä. Ja Mannerheim ei kai whiskyä naukkaillut. Mutta pitänee ottaa blue labelia, kun alkoi tekemään whiskytujausta mieli ennen nukkumaanmenoa...

        Ja jos AGA:lta hakee CO2:sta jäämuodossa, kannattaa varata hyvä styroxinen kylmälaukku mukaan kuljetusta varten. Maksaa noin 20 euroa kylmälaukullinen.


    • Larry The Chef

      Suosittelisin pilliä juomaan jossa kelluu ko. kuutio. Näyttää hyvältä mutta jos huuli koskee, tulee ikävä paleltumavamma.

      • juomaan

        Eli siis laittaa johonkin isoon astiaan niitä jäitä ja niiden päälle sen boolikulhon tms, jolloin jäitä vahingossakaan ei tule juomaan.

        ja näyttää hienolta.


    • kkkkkkkkkkkkkk

      Hiilihappojäätä ei saa käsitellä ilman suojavarustusta, eli se polttaa pahasti jos paljaalle iholle osuu, nieltynä luultavasti tappaa nopsasti, kun hengitystiet palaa.
      Juhlissa se on vaarallista - kaikki kun ei sen vaaroja tiedä tai kännipäissään muista.
      Aina on myös näitä " kyl mä ainaskin uskallan" toheloita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      30
      2945
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1616
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      127
      1454
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1274
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      80
      1196
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1089
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      55
      1017
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      961
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      228
      953
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      121
      920
    Aihe