HS: Niinistö haluaa lisätä maatalouden ja energian omavaraisuutta

Kaukonäköinen asia

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Niinistö haluaa lisätä maatalouden ja energian omavaraisuutta/1135229450225

--
Söör allu on puhunut samasta asiasta niin kauan kuin muistan (jo silloin kuin nämä saittikeskustelut alkoivat).

12

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa niinistöltä

      Olen täysin samaa mieltä Niinistön kanssa.

      • päivältä

        Arvostukseni Niinistöä kohtaan nousee, hienoa.


      • Kotimainen kunniaan
        päivältä kirjoitti:

        Arvostukseni Niinistöä kohtaan nousee, hienoa.

        Katainen pilkkasi yhdessä Heinäluoman kanssa vaalikeskustelussa Matti Vanhasta kun tämä esitti suurhakevoimalaa Helsinkiin.

        Nyt on enemmistö helsikiläisistäkin Vanhasen linjoilla.


    • keskustalainen puolue

      Kokoomuksen voisi yhdistää saman tien Keskustapuolueeseen. Sinänsä Niinistön ajatus on hyvä mutta kun jo nyt Suomessa tuetaan maataloutta ja energian tuotantoa miljardeilla euroille vuodessa. Kyllä tähän pitäisi asettaa myös jokin raja. Ei kai suomalaisten veronmaksajien rahkeet riitä loputtomasti maatalouden ja energiantuotannon tuen lisäämiseen.

      • Kokoomus vahvistuu

      • Olitte oikeassa

    • ...repivä..

      jakautuminen Korhoslaisiin (vasemmisto kepussa) ja Vanhasen (oikeisto kepussa), tulee aiheuttamaan sen, että kummalta jommalta puolelta alkaa siirtymää ja toistaiseksi näyttäisi olevan kepun oikeistollisempi siipi.. Viimeiset vuotensa ex.maalaisliitto on ollut epämääräinen jäänne niiltä ajoilta, jolloin maatalous oli johtavassa asemassa kansantaloudessamme. Mutta upeaa on se, että uskalletaan kyseenalaistaa muinaisjäänteinen (esim Sipoo) kuntajako, maataloutta tarkastellaan myös taloudellisista näkökannoista (Suomalaisten kokonaisetu kilpailukyky) ja aluepolitiikkaa katsotaan myös Suomalaisten edun mukaisesti (veronmaksajat kilpailukykymme).
      Onhan keskustassakin ollut muutama laajemmin näitä asioita ymmärtävä, mutta valtavirta on ollut mallia Pekkarinen ja säälittävät siltarumpuratkaisut. Hyvin meillä alkaa menemään ja tulevaisuus näyttää todella lupaavalta. Hyvä Suomi!

      • Siltarumpu

        Ykköspaikan uusiminen pääministeripuolueen asemasta on kova juttu.

        Ei kovin monasti tapahtunut.


      • Nimetön
        Siltarumpu kirjoitti:

        Ykköspaikan uusiminen pääministeripuolueen asemasta on kova juttu.

        Ei kovin monasti tapahtunut.

        "kultamitalin". Keskustan sisällä kiehuu kenttää repivä jakautuminen "kultamitaleista" huolimatta.. Sinällään sääli, mutta omaa kuoppaa kaivelevat. Toisaalta keskustan kaupunkivastaisuus (Korhoslaiset ja Väyryset) pitää kepun ns. impivaaralaisena puolueena.
        Veronmaksajien kannalta hyvä asia, koska kepulaisten tavoittamat tulonsiirrot "biohattien" muodossa eivät tule toteutumaan, vaan päälinjat ratkaistaan (kilpailukykymme ja teollisuuden säilymisen vuoksi edullisimmilla tavoilla esim ydinvoima).


    • Pohjan-Akka

      Maaseudun alasajo on ollut näin maalaissieluiselle masntavaa. Wanha ei ole ollut "hyvää", mutta uusi näyttää vallan lapselliselta. Olen kyllä siihen "uuteenkin" tullut tuttavaks.

      Ihana juttu, että maalla eläminen tulee vaihtoehdoksi. ne muutamat, jotka kylissä vielä maataloutta harrastavat, ovat ihan vihreä valo : ). Antipa mennä "tukiaisia" vaan. Kaikkihan me täällä toisten ihmisten "tukiaisilla" elämme...jotkut vain kuvittelevat jotain muuta.

      Raittiit tuulet KANSALLISEEN kokoomukseen. Kansallisella Kokoomuksella on muuten Suomen puolueista paras nimikin, kukahan sen on oikein keksinyt. Samaa ajattelin kun luin vuoden 1919 vaalijulistusta. Joskus muinoin(kin) on ollut ajatusta liikkeellä.

      Joskus on hyvä peruuttaakin ja lähteä sitten uudestaan liikkeelle.

      • tulee paras

        lyhennekin: KAKO


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2564
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      205
      2174
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1568
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1469
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1376
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1339
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1141
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      93
      1129
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe