Urkin urkintakoneisto

KGB ja kepu??

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;-)

      Alhava esitteli silloin presidentille listan KGB:n vakoilijoista Helsingissä. Kärkinimet olivat kiusallisesti Kekkosen omia yhteysmiehiä. Suojelupoliisin päällikkö ällistyi, kun isot tekijät saivat jäädä, mutta pienet poistettiin maasta. Lähtijöiden joukossa oli nuori Vladimirov, joka oli juuri jäänyt kiinni rysän päältä, värväyspuuhasta Pohjois-Karjalassa.

      Lopulta Kekkonen kuitenkin päätti, että Vladimirov sai jäädä maahan. Hänen diplomaattikorttinsa palautettiin ulkoministeriöstä.

      Tuore presidentti ei uskaltanut erottaa Alhavaa, vaikka pohtikin asiaa muun muassa Ahti Karjalaisen kanssa. Keskusteluissa Moskovassa Alhavan nimi pompahteli toistuvasti puheeksi. Kekkonen tiesi, että Alhava piti häntä liian taipuisana idänpolitiikassa.

    • vain.........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe