Palstalla on viisi aloitusta nimelläni joita minä en ole kirjoittanut, miksi ette keksi omaa nimimerkkiä? Miksi pitää matkia juuri minun nimimerkkiäni, kaksi uusinta aloitusta on ehkä myös jonkun JT? Hyvät ystävät ja viholliset! keksikää oma nimimerkki!
Viisi aloitusta
12
668
Vastaukset
- vertauskuva ?
Eihän ?
Tiesitkö muuten, että tuot mieleen jehovantodistajain lahkon ?
Siellähän samoin on käytössä lahkon pyhät kirjat, mutta yht´äkkiä niiden sisältö kielletäänkin, ja kuulemma tämä tapahtuu siten että kirjan kielletyn osan päälle liimataan kappale muuta paperia
Veljesseura.org sivulla entiset ja eroamassa olevat jehovantodistajat ovat kertoneet tällaisesta käytännöstä.
Pyhäksi luultu teksti, pyhyys pois ja paperi päälle, vanha tabu ja kielletty puheenaihe.- Lähimmäinen.
Minkä lahkon? JT eivät ole mikään lahko!
Muuten Veljesseura on väärä nimi, Luopioseura sopii parmmin nimeksi. - Ohdake
Lähimmäinen. kirjoitti:
Minkä lahkon? JT eivät ole mikään lahko!
Muuten Veljesseura on väärä nimi, Luopioseura sopii parmmin nimeksi.Kuten hyvin tiedät Russel perusti raamatuntutkijat-lahkon adventismin pohjalta.
Tästä ryhmästä erosivat jehovantodistajat.
Alkuperäinen raamatuntutkijat-lahko on myös yhä olemassa.
******
Olen monta kertaa kertonut sinulle mitkä ovat lahkon määritelmät uskontotieteessä.
Et ole asiaa kommentoinut mitenkään, miksi olisitkaan koska jt-oppi on mitä selvimmin juuri lahko.
Luterilaisuus syntyi Lutherin vaikutuksesta 1500-luvulla katolilaisuuden pohjalta.
Jehovantodistajien oppi on kehitetty 1900-luvulla ja oppi muuttuu jatkuvasti, kun odotteet eivät toteudu ja oppia pitää päivittää uudelleen.
Uskonto, jonka juuret ovat 1900-luvulla ei juurikaan vaikuta ainutkertaisuudellaan tai historiallaan.
****
Mikä SINUN mielestäsi on lahkon määritelmä, jos VIRALLINEN määritelmä ei sinulle kelpaa?
- Ohdake
Jos aikuinen ihminen on niin kykenemätön, ettei osaa tai uskalla ottaa itselleen pysyvää nimimerkkiä tällä palstalla, niin turhaa itket sitä täällä.
Osoita olevasi mies, ja tee jotain asian hyväksi äläkä pillitä.
Jos taas et uskalla reksisteröidä nimimerkkiäsi, niin kestä saamattomuutesi seuraukset kuin aikuinen ihminen.
Mitä oikein odotat? Sama ongelma täällä ja muilla palstoilla on ollut muillakin, jotka eivät ole kirjautuneet omalla nimimerkillä.
Itse rekisteröin nimmarini juuri häiriköinnin takia. Vai nautitko salaa "vainosta" joka kohdistuu sinuun? Älä luule olevasi siinäkään suhteessa ainutkertainan.
Sitäpaitsi "Lähimmäinen." EI OLE sinun nimimerkkisi, jos et sitä itsellesi rekisteröi. Kuka tahansa saa ja voi käyttää sitä niin paljon kuin itse haluaa. Ja niin kauan kuin se kiusaa sinua, olet monelle mitä "hauskinta kiusattavaa".
Syy on yksin sinun - kärsi seuraukset tai TEE asialle jotain. Jos et osaa rekisteröidä nimimerkkiäsi, niin pyydä apua, mutta lopeta kitinä.- Lähimmäinen.
Kuinka moni täällä on rekisteröinyt nimimerkkinsä? Kourallinen ihmisiä! Miksi juuri minun nimimerkkiäni käyttävät muut niin useasti?
En rekisteröi nimimerkkiäni! - lähimmäinen.
Lähimmäinen. kirjoitti:
Kuinka moni täällä on rekisteröinyt nimimerkkinsä? Kourallinen ihmisiä! Miksi juuri minun nimimerkkiäni käyttävät muut niin useasti?
En rekisteröi nimimerkkiäni!En rekisteröi minäkään!
- Ohdake
Lähimmäinen. kirjoitti:
Kuinka moni täällä on rekisteröinyt nimimerkkinsä? Kourallinen ihmisiä! Miksi juuri minun nimimerkkiäni käyttävät muut niin useasti?
En rekisteröi nimimerkkiäni!>>Kuinka moni täällä on rekisteröinyt nimimerkkinsä? Kourallinen ihmisiä!>>
Riippuu miten "kourallisen" määrittelet.
Kourallinen appelsiineja on aika paljon vähemmän kuin kourallinen riisinjyviä.
>>Miksi juuri minun nimimerkkiäni käyttävät muut niin useasti?>>
Siksi koska et ole rekisteröinyt sitä. Itse rekisteröin omani heti kun muut alkoivat käyttää sitä pilailuunsa ja kiusatakseen minua.
>>En rekisteröi nimimerkkiäni!>>
Omapahan on valintasi. Älä sitten itke, jos muut käyttävät sitä, jos et tahdo sitä kokonaan itsellesi.
Itse en kehtaisi parkua täällä nimimerkkini "varastamista" jos en viitsisi itse edes rekisteröidä sitä.
Välillä epäilen, ettet sittenkään ole aikuinen ihminen, vaan joku teini, joka vain esittää olevansa täysi-ikäinen.
Mietin vain - mitä pelkäät, omiasiko vai ulkopuolisia. - Lähimmäinen.
Lähimmäinen. kirjoitti:
Kuinka moni täällä on rekisteröinyt nimimerkkinsä? Kourallinen ihmisiä! Miksi juuri minun nimimerkkiäni käyttävät muut niin useasti?
En rekisteröi nimimerkkiäni!Joko taas kirjoitat nimi merkilläni. rekiteröi omasi ja käytä sitä. Minun ei tarvitse koska en ole maalline ja olen Jehovan valittu
- Lähimmäinen.
Tämä on vaan testi...
En ole ennen kirjoitellut nimimerkillä Lähimmäinen.
Kannattaa rekisteröidä oma nimimerkki, niin pääsee noista sotkuista erilleen...ennen kuin joku muu ehtii ensin. - "Testin" kirjoittaja
Rekisteröi nimimerkkisi ja ryhdy pariksi päiväksi seriffiksi, niin voit poistaa väärät viestit...:)
- sorsselsson
Kaikella ystävyydellä, mikset sä voi "rekata" omaa "nimmarias", niinn ei tulis mitäään sekoilua.
Ei se tästä mihinkään "leviä"! - lähimmäinen..
'myönteinen'
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1272832SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän561855Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava801795Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2971733Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201624Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291312Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291299Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1111176Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411092RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052