Vanhenevatko ne lainkaan? Edellytetäänkö perintätoimistolta muistustustoimia tai saatavien siirtämistä oikeudelliseen perintään tietyin välein tai tietyn ajan kuluttua toimeksiannosta? Kuinka pitkään voi velka muhia nimenomaan perintätoimistossa, jolla ei minkäänlaisia pakkoperintäoikeuksia itsellään ole?
Perintätoimistoon edenneet vanhat velat...
3
886
Vastaukset
Kaipa ne voisivat lähettää karhujaan vaikka maailman tappiin asti, eihän sitä olla kielletty. Mitään merkitystähän sillä ei ole, maksaako ne vai ei, elleivät ne mene viranomaisille.
http://www.lbl.fi/vanhentumislaki.htm- jos et pysty maksamaan
Jos et kertakaikkiaan pysty maksamaan, niin anna sitten mennä ulosottoon. Silloin ne vanhenevat 15 vuoden kuluttua oikeuden tuomiosta. Sille perintätoimisto ei voi mitään, vaikka kuinka yrittäisi uudistaa saatavaansa.
Toinen asia on sitten, että onko hauskaa olla 15 vuotta ulosotossa, mutta siinä ovat sinun vaihtoehdot. - jo 10.v odotellut...
jos et pysty maksamaan kirjoitti:
Jos et kertakaikkiaan pysty maksamaan, niin anna sitten mennä ulosottoon. Silloin ne vanhenevat 15 vuoden kuluttua oikeuden tuomiosta. Sille perintätoimisto ei voi mitään, vaikka kuinka yrittäisi uudistaa saatavaansa.
Toinen asia on sitten, että onko hauskaa olla 15 vuotta ulosotossa, mutta siinä ovat sinun vaihtoehdot.itselläni on takaajan takaantumisoikeuden takia iso velka ulosotossa ja en ole sitä voinut maksaa pois 5 lapsen kanssa. Nyt on mennyt 10.v, mutta ulosottaja sanoi että yksityisvelkoja peritään 20.v ajan?? Itekkin olen luullut että tuo 15.v on maksimi. Mut...ei mitään, yhä 3 alle 18.v lasta on 5.v kuluttuakin joten mitään ei peritä, ellen saa lottovoittoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637