vai oliko sitä ollenkaan, kun paukun festivaalien kaljaterassilla kulki 15-16 vuotiaita kaljamukin kanssa. Piti oikein tarkistaa kun kyseessä oli vanhoja oppilaitani, hädin tuskin osalla yläasteen päättötodistusta vielä ole saatuna.
Valvonta
petti
121278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Se on hyvä, että harjoittelevat jo nuorena hyvässä seurassa, että sitten vanhempana osaavat suhtautua viinanjuontiin niinkuin siihen muualla mailmassa osataan suhtautua (muut kieltovaltiot esim. Ruotsi ja Norja poislukien).
oli ainakin tämä asia kunnos, kaikilta vähäki nuorennäköösiltä kysyttihin paperit kaljateltan ovella. Munki piti näyttää vaikka oon melkeen 30 ja kaks lasta. Tykkäsin ku niin nuorena pitivät.
ettet käskeny virkavaltaa paikalle, turhaa se täällä enää on purnata! niin ja niinhän se on että, minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa.
Onkohan "opella" vierähtänyt muutama vuosi ohi huomaamatta. Niinhän sitä sanotaan, että aika kuluu huomaamatta nopeammin, kun ikää tulee lisää.
Olisikohan tässä alaikäisten vapaassa kaljanjuontihavainnossa ja vieläpä anniskelualueella tapahtunut edellämainittu "ajankulun huomaamattomuus."
Tiedän kokemuksesta, että järjestäjillä ei ole varaa lipsua ikäkontrollista.
tarkistaneensa asian, eli ei puhunut perättömiä. Itse olin huomaavinani samaa, koska naapurin lapsi ei ole missään tapauksessa 16 vanhempi. Tytöt osaa tietysti laittaa itsensä, mutta silti pitäisi huomata jos on vähänkin ammattitaitoa että edes tarkistaa jos on syytä epäillä.
..oli alle 18 v!!! Piankos sitä kaverit kaljaa hakee, ne joilla on riittävästi ikää siihen!
Ja näköjään täälläkin varttuneemmat kilvan hyväksyvät asian- näemmä.
Oluenjuonti on hyvä harrastus nuoremmallakin iällä, kun muistaa vain pitää jonkinlaisen rajan maltaan nauttimisessa :)
Älkäähän olko tekopyhiä ja takertuko lillukanvar...korjaan vihneisiin ;)
Oluen juonti siis HYVÄ harrastus nuoremmallakin iällä? Kattelin eilen uutisia, joissa kerrottiin 13-17 vuotiaitten juoppojen huostaanoton järkyttävästi lisääntyneen. Samalla kerrottiin huostaanoton olevan kaikkein kallein sosiaalitoimen hommista.
Harrastakaa vain lisää hyvää harrastustanne, kyllä yhteiskunta ja juoppojen lapset maksaa hinnan.
Useat nuoret joudutaan ottamaan huostaan vaikka eivät ole ikänään maistaneet alkoholin pisaraakaan. Miten tämän selität? Mikäli nuoresta tulee rappioalkoholisti teininä, on syitä haettava hieman muualtakin kuin vain siitä helposta syyllisestä - pullosta.
"Useat nuoret joudutaan ottamaan huostaan vaikka eivät ole ikänään maistaneet alkoholin pisaraakaan. Miten tämän selität."
Selitän sen siten, että kerroin mitä uutissa olin kuullut. Tietäen luonnollisesti että muitakin syitä huostaanottoon on, mutta ne eivät kuuluneet aiheeseesi "kaljanjuonti, hyvä harrastus nuorille".
Miten sinä vedit huostaanotot nuorten kesyyn kaljoitteluun!?
kaljan juonti -> hyvä harrastus nuorille
nuorten hyvin harratettu kaljanjuonti -> alkoholisoituminen
alkoholisoituneet nuoret -> huostaanotto lisääntynyt