Vaikuttaa siltä, että Matti Vanhanen, joka on hävinnyt kaikki vaalit puheenjohtajakaudellaan, haluaa, että Suomi sitoutuu Afganistanin sotaan ja häviää senkin NATO:n mukana.
Kurinpalautus Korhoselle osoittaa, ettei järjen ääni ole vielä käsillä.
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Korhonen kääntyi Vanhasen linjalle Darfur-asiasssa/1135229469323
Kurinpalautus Korhoselle osoittaa, ettei järjen ääni ole vielä käsillä.
http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Korhonen kääntyi Vanhasen linjalle Darfur-asiasssa/1135229469323
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kolahtiko tille myös lahjukset?
Nih.
parhaimmillaan, tässävaiheessa Korhosen oli pakko perua puheennsa, mutta takuuvarmasti ristiriita nousee esille jossakin vielä merkittävämmässä yhteydessä, odottakaapa pojat syksyä silloin alkaa tapahtua. Siellä pinnanalla kytee niin pirusti, ja Etelä-Pohjanmaan Kepulit ovat tosi kieroa porukkaa, siellä Korhonen on opetellut juonittelun aakkoset.
Eepeen kepulit ja heidän karjalaisvahvistuksensa Korhonen sekä savolaisvahvistuksensa Hokkanen eivät ole aivan väärässä ulko- ja puolustuspolitiikassa.
Matti Vanhanen on saamaton nahjus ja Pauli Järvenpää ohjailee hämähäkin tapaan kehitystä NATO-tielle, jolta ei ole paluuta.
Jatkosodan lisäksi Suomi häviää vielä Afganistanin sodankin irrottautumatta siitä ajoissa.
Ruotsalaisilla on ovela juoni liittyä NATO:on näivettämällä maavoimat ja lopulta toteamalla, ettei ole enää armeijaa, joten Yhdysvaltain ydinasetakuu on ainoa vaihtoehto.
Ainoa keino palauttaa Ruotsi oikealle tielle Aasian hörhöilyistä, on vuokrata Maarianhamina Venäjän Itämeren laivaston tukikohdaksi.
Vasta sitten Kalle Kustaa ja Herr Reinfeldt alkavat ajatella Tukholman seudun ja Skånen puolustusta.