Autiosaari ja valinnanvapaus

Petteri Saatana

Olet ajautunut autisaarelle ja kännystäsi on juuri akku loppunut, ehdit vain juuri ja juuri soittamaan Kotipitsaan, mutta heidän toimialueensa ei ulotu Karibialle.

Nälkä alkaa kurnia vatsassasi ja joudut tekemään päätöksen mitä syödä.
Haaksirikossa selviytyi lisäksesi kana ja iso Bernandilainen nimeltä Sissi, sekä rantaan ajautuneita ihmisten ruumiita.

Mihin näistä iskisit "haarukkasi" - tokihan saari on täynnä kookospalmupuita, mutta kun kerran ihminen on luonnostaan sekasyöjä, eikä luonnonjärjestystä sovi mennnä sekoittamaan, et edes harkitse sitä vaihtoehtoa!

Eli tapatko pienen kanan ja elät sillä pari päivää. Tapatko Sissin ja elät sillä viikon, vai alatko syömään ihmisruumiita ja säilyt näin hengissä viikkokausia?

5

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaiheessa..

      koirallekin tulee nälkä..

    • slurps!

      Ruumiit mätänevät tropiikissa nopeasti. Ne eivät kovin montaa tuntia säily ihmisravinnoksi kelpaavina. Kalansyöteiksi niistä kyllä saattaa olla hyvinkin. Tosin jos on huono kalaonni, niin kyllä ne kanat ja koiratkin tulee syötyä, siinä järjestyksessä.

      Kookoksiin en koske, sillä olen pähkinäallergikko ja henkeni lähtisi niillä alle viidessä minuutissa.

      • Petteri Saatana

        Kyllä tropiikissakin lihan kuivattaminen onnistuu.

        Ensialkuun antaisin kanallekin nimen - jokainen olento ansaitsee tulla kutsutuksi nimellä!

        Koira pärjää kookosherkuilla siinä kuin ihminenkin, ja tuskin kukaan tulee minua syyttämään siitä, että tarjoilen pahasti aliravitulle Berdhantilaiselle kuivattua konemiestä.

        Pyrkisin luomaan pienen saareemme toimivan demokratisen yhteiskunnnan, jossa jokaisen kansalaisen intressit otettaisiin huomioon, ketään sortamatta, ketään nostamatta toisten yläpuolelle.

        Lipuksi, yhteiskuntamme yhteiseksi symboliksi valitsisin punapohjaisen kangaan, jossa esiintyisi joitain työkaluja, kuten esimerkiksi lapio, kuokka, sirppi tai, olosuhteet huomioon ottaen kookospähkinä.


    • tjah..?

      Mitäs itse tekisit tässä tilanteessa?
      Sama juttu, autiosaarelle olet joutunut, mutta rannalle onkin ajautunut lisäksesi vain sinun vaimosi ja yhteinen lapsenne jotka molemmat ovat heittäneet jo henkensä. Mitään muuta ruokaa ei saarella ole, kuin kookospähkinöitä, vesimeloneita, banaaneita sekä rantaan ajautunut 2000litran säiliö täynnä hyvälaatuista soijarouhetta.
      Kumman söisit ensin, vaimosi vai lapsesi? Vai lopettaisitko kenties lihansyönnin? Ryhtyisit siis kasvissyöjäksi!? Vai oletko niin heikko ja piiperö, että tappaisit itsesikin?

    • tavallinen tohtori

      olisiko syytä vaihtaa lääkitys tai hankkia jotakin mieltä rauhoittavaa, toisaalta, vaikuttaa siltä, että taidat olla itsesi paras ystävä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe