Vaikka

saisin

koko maailman omakseni, en minä sitä huolisi, vaikka saisin koko maailman kunnioituksen, en minä sitä tahtoisi, sillä on jotain paljon kalliimpaa, jotain paljon suurempaa ja sitä minä tahdon hyljäten maailman tarjoaman "hyvän."

Minä tahdon elää Jeesuksen kanssa joka ikisen hetkeni ja tahdon kertoa hänestä kaikille ihmisille, jotta jokainen saisi mahdollisuuden valita oikein, eli valita onnen.

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikkunasta

      ulos tässä kirjoittaessanikin, niin kaunista pihapiirissä ja ympäristössä on. Voiko olla mitään kauniinpaa, kuin elokuun hämärtyvä ilta, hämyisen sininen taivas ja kauniina kukoistavat kukat vihreän ruohikon keskellä.
      Tunnen saaneeni niin paljon Jumalalta, kun sain kaksi tervettä kättä, joilla saan luoda kauneutta ja viihtyisyyttä ympärilleni.

      Raha ei tee minua onnelliseksi, mutta tietenkin on hyvä, että sitä on kaikkeen tarvittavaan, mutta en todella ole rahan orja ja siksipä minun onkin niin helppo sitä antaa heille, joilla tiedän olevan puutetta.

      Kaikessa näen, miten Jumala siunaa meitä, jos me toimimme ja elämme hänen tahdossansa, eli olemma armollisia ja laupeita ja katsomme lähimäistemme tarpeita, emmekä elä itsekkyydessä. Ainakin minun on sanottava, että siunauksen virrat ovat loppumattomat, kun en itselleni vain kokoa, vaan olen herkällä mielellä ja katson myös lähimäisen tarpeita.
      Olen luovuttanut Jeesukselle kaiken ja ilokseni saan nähdä, miten kaikki elämässäni on huolenpidon alaista ja menestyvää.

      • muuten

        mikään maallinen antaa tätä valtavaa vapautta, missä minä, Jeesuksen oma saan elää.
        Maailma toki melskaa melskeitään, mutta minä saan elää hengessäni vapaudessa ja rauhassa.

        Tiedän, että Pietari, Paavali ja monet muut Jeesuksen työtoverit, vaikka vangittuja olivatkin ja kahleisiin sidottuja, eivät joutuneet sidotuksi hegeltään vaan liitelivät vapaudessa, niin suuri on Jumalan VOIMA ja siksi he kiittivät vankilassakin.

        Tänäänkin on uskovaisia, jotka jostakin syystä elävät vaikeissa olosuhteissa, joko perhesuhteiden tai jonkin muun asian takia, mutta he suorastaan loistavat vapautta ja iloa. Ei yksikään, joka on saanut maistaa Jumalan voimaa, vaihtaisi sitä mihinkään maalliseen rikkauteen, ei vaikka saisi koko maailman omakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      49
      3807
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      61
      3724
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2851
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      52
      2589
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1739
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1639
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe