Pietarin vedenpuhdistamo vaiko

AFGANISTAN

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paitsi...

      Kumpaankaan ei tietenkään pidä laittaa rahaa, mutta jos on pakko valita, niin tietenkin puhdistamoon, josta hyötyisi suoraan myös suomalainen mökkeilijä vesien puhdistumisena.

      Miksi sitten jyrkkä ei Afganistanin seikkailuihin...

      Ei kai ole kenellekään epäselvää enää mitä Afganistanin kriisi perimmiltään edustaa. Joillekin Kansallisen Kokoomuksen solmiomiehille kriisi edustaa eräänlaista 'korkeajännityssarjaa' , missä natseja hakataan oikein olan takaa. Afganistanin sodan ymmärtämiseksi ei kuitenkaan riitä 'korkkarien' lukeminen, vaan se vaatii syvempää ymmärrystä erään supervallan salatuista motiiveista.. Ennen kaikkea se vaatii sen ymmärtämistä, etteivät länsimaat ole enää pelkästään pyyteettömiä hyviä, vaan varsinkin amerikkalaisten toiminta täyttää enemmän terrorismin tunnusmerkit, kuin taistelun 'hyvän' puolesta.

      Kansallisen Kokoomuksen erään johtomiehen katsetta sumentaa tiettyyn suuntaan tapahtuva palvonta.

      Tällä kertaa ei ole kyse jumalien palvonnasta, ellei sitten USA:n globaaleja valtapyrkimyksiä lasketa sellaisiksi. Kokoomuksen 'hämärämiesten' aivoja sumentaa -varsinkin erään heistä- se, että heistä eräs on päässyt miltei koskettelemaan USA:n ulkoministeriä. Viron saavutuksiin nähden 'tappituntumalla' olo on tietenkin vaatimatonta, mutta jopa sillä saattaa olla arvaamattomat seuraukset maamme suuntautumisessa...ellemme ole valppaita.

      Erityisesti tätä valppautta toivoisi perinteistä, rehellistä maalaispolitiikkaa harjoittavalta keskustapuolueelta ...jonka -käsitykseni mukaan- olisi hiemen mietittävä mitä kaikkea se on valmis myymään pelkän hallitusyhteistyön nimissä

      Kansallinen kokoomus on asettanut maamme entistä huomattavasti epävarmempaan asemaan suhteessa ulkovaltoihin. Maamme ulkopolitiikka ei ole enää sitä tunnettua, luotettavaa laatua mihin olemme vuosikymmenien saatossa saaneet tottua, ja siksi jokaisen vastuullisen suomalaisen olisikin entistä tarkemmin mietittävä mitä Kansallinen Kokoomus oikein haluaa, ja mitkä ovat sen salaiset päämäärät.

    • Venäläisillä

      on kyllä varaa puhdistuttaa Pietarin vedet niin halutessaan. Miksi meidän suomalaisten pitäisi kustantaa ja tehdä se heidän puolestaan?

      Afganistanissa meillä taas ei ole mitään tekemistä, kuten ei jenkeilläkään ole Irakissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe